Uşak Ufuk
29 Haziran 2022 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ekmek fiyatları 4 TLyi aşabilir
05 Ocak 2022 Çarşamba 09:08

Ekmek fiyatları 4 TL'yi aşabilir

Ekmek fiyatları 4 TL'yi aşabilir

CHP Uşak İl Başkanı Ali Karaoba, kentte son dönemlerde gelen zamların ardından 2,5 TL olan ekmek fiyatının son yapılan ekonomik hatalar nedeniyle 2 katına çıkacağını belirtti. Türkiye’nin ekonomik olarak kötü yönetildiğini ve 20 Aralık’ta yapılan ekonomik müdahalelerin bedelinin daha ağır sonuçlar doğuracağını ve dövize endeksli büyümenin birden yere çakılacağını belirten Karaoba, son gelen zamların ardından fırıncı esnafının da zorluklar yaşadığını ve bu fiyat artışlarının ekmeğe büyük ölçüde yansıyacağını dile getirdi. Ali Karaoba, yeni yıl ile birlikte iğneden ipliğe her şeye zam yapıldığını belirterek, “TMO'nun hububat fiyatlarını artırmasının önümüzdeki günlerde başta ekmek ve unlu mamuller ve arpada artışın yem fiyatlarında artış ile süt ve etten mamul ürün fiyatlarına yansıyacağını, temel gıda ürünlerine de büyük oranda zam yapılacağı anlamına geldiğine dikkat çekti. Karaoba, “1 kilo ambalajlı buğday unun perakende fiyatının 15.50 TL krş. tam buğday 18.60 krş. satılmaktadır. Su böreği fiyatları baklava fiyatına yetişmeye çalışırken bazı işletmelerde fiyat nedeni ile su böreği dahi satmayı bırakıp poğaça simitte dönmüştür. Bu gidiş bu yılın daha sorunlu geçeceğine işarettir. Çiftçi temel girdileri gübre, tohum, ilaç, sulama suyu elektrik faturası, mazot fiyatları sürekli zamlanmaktadır. Girdi. Maliyetleri düşürülmeden ürün fiyatlarında bir düşme beklenemez. Bu süreçte çiftçi kazanmamaktadır. Artan maliyetler çiftçiyi üretimden uzaklaştırmaktadır. Yalnız hububatta 1980 yılına göre 3 milyon hektara yakın azalan ekim alanı vardır. Bu yıl gübresiz ekim nedeni ile rekolte ve verim kaybı yaşanabilmesi olasıdır. Çiftçi desteklenmeli, önlem alınmalıdır. “Marketlere fiyat indir” diyen iktidar düzenli kamu eliyle zam bindiriyor“ dedi.

TMO'nun Aralık ayında 2 bin 625 liradan sattığı ekmeklik buğdayı Ocak 2022'de 3 bin 275 liraya, 3 bin 200 lira olan makarnalık buğdayı da 3 bin 950 liradan satışa sunduğunu belirten Karaoba, hububata gelen zamların, önümüzdeki günlerde temel tüketim ürünlerine gelecek zamların habercisi olduğunu ifade etti. Arpa satış fiyatının besici ve yetiştiricilere 2.050 TL/ton fiyatla, yem fabrikalarına ise 2.150 TL/ton fiyatla peşin yapılan satış fiyatlarında Ocak 2022 tarihi itibari ile besici ve yetiştiricilere 2550 TL/ton fiyatla satılacağının açıklanmasının da yem fiyatlarının artmasına neden olacağını ifade etti.

Kentteki köy ziyaretlerinden çiftçinin durumunu daha yakından gördüğünü ve TMO’nun bu durumdan haberinin olmadığını kaydeden Karaoba, “TMO tarladan çiftçiden çok haberi yok verilen destekler yetersiz bir yıl önce bir dekara 48 TL mazot tüketen traktör dekara 105 TL mazot tüketir duruma gelmiş, gübre fiyatı en az beş kat artmış, ilaç en az % 150 fiyat artışı var. Tarla kirası ve diğer ekipman masrafları dikkate alındığında çiftçi nasıl ekime devam etsin. 2022 yılı sorunlu geçecek. Sorun yok demekle sorun yok olmuyor. Borsa fiyatlarına bakınca fiyatlardaki artış net görülebiliyor. TMO verilerine göre Paris ekmeklik buğday 326 dolar/ton, yemlik Londra, 308 dolar/ton bu fiyatlar dikkate alındığında dünya da da fiyatlar ithal için yüksek. Gelecekte ithalde de fiyatlar düşmeyecek görülüyor, kendi kendine yeten kendi üreten bir ülke olsa idik. Hem ucuz hem ithalatçı bir noktaya erecektik. Tarım stratejik bir alan, bunun en önemli kesimi çiftçi, üretici ve besici, süt inekçiliği yapan bu kesimi korumazsak sorunlar daha da artar. Yeterli destek sağlanmalı ve sorunlara gerçekçi çözümler bulunmalıdır.” Dedi. 

TÜİK'nin açıkladığı yıllık % 36 enflasyon rakamlarının da Türkiye gerçekleriyle örtüşmediğine işaret eden Karaoba, “Yurttaşların yaşamının içinde olan elektrik, akaryakıt, doğal gaz ve gıda ürünlerine gelen zamlar üzerinde hesaplama yapılmaz ise gerçek enflasyon rakamına ulaşılamaz” dedi. HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.