Uşak Ufuk
19 Şubat 2019 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ekonomiyi böyle değerlendirdi
07 Temmuz 2018 Cumartesi 10:47

Ekonomiyi böyle değerlendirdi

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) Haziran ayı olağan meclis toplantısı, Meclis Başkanı İsmail Karaman’ın başkanlığında, UTSO Meclis Üyeleri ve Meslek Komite Başkanlarının katılımıyla oda hizmet binasında gerçekleştirildi.

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) Haziran ayı olağan meclis toplantısı, Meclis Başkanı İsmail Karaman’ın başkanlığında, UTSO Meclis Üyeleri ve Meslek Komite Başkanlarının katılımıyla oda hizmet binasında gerçekleştirildi.

Meclis Başkanı İsmail Karaman, Haziran ayı oturumunu 24 Haziran Pazar günü gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı ve 27.dönem milletvekili seçimlerinin ülkeye ve millete hayırlı olması dileklerini ileterek başladı.

Karaman’ın açılış konuşmasının ardından UTSO Haziran ayı meclis gündemi değerlendirildi. Toplantı sonunda ise UTSO Yönetim Kurulu Başkanı S. Selim Kandemir dünya ve ülke genelindeki gündemi değerlendirerek, Mayıs ayı oda faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Başkan Kandemir’de konuşmasına seçimlerin hayırlı olması dileklerini ileterek başlarken, bundan sonraki süreçte kalkınmış ülkeler seviyesine ulaşmak için daha fazla üretim daha fazla istihdam daha fazla ihracat için çalışmak gerektiğini ifade etti. 

Kandemir; ‘’Dünya genelinde yaşanan, iyi ve kötü tüm gelişmeler, ister istemez gerek ülkemizi ve gerekse içinde bulunduğumuz coğrafyayı, ekonomik ve sosyal anlamda etkiliyor. Küresel bazdaki olumsuz tabloya rağmen, ülkemiz beklentilerin üzerinde performans göstererek 2017 yılında yakalanan büyüme ivmesini korumuştur. Geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 7,4 oranında büyüdü. Yaşanan olumsuzluklara rağmen bizi ayakta tutacak olan değerlerimiz nitelik, ARGE ve sıradışılık olacaktır. Yatırımlarımızı doğru ve alışılagelmişin dışında yapmamız gerekiyor. Artık dünya pazarı, sadece kaliteli olanı değil, hem kaliteli-hem de sıra dışı olanı istiyor’’ dedi. 

YURTDIŞINDA YAŞANAN GELİŞMELERİN PİYASALARA OLAN ETKİLERİNE DEĞİNDİ

UTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selim Kandemir, “İtalya’da yaşanan hükümet krizi, ABD ve Çin arasındaki ticari belirsizlikler, yine ABD ve İran arasında yaşanan nükleer kriz, genel anlamda piyasalarda olumsuz etkilere neden oldu. Sadece İtalya bazındaki siyasi kriz nedeniyle, AB’nin borçlanma maliyetleri hızla yükseldi ve euro zayıf bir seyir izledi. ABD ve Çin arasında uzunca bir süredir devam eden ve patlamaya hazır bir bomba misali endişelere neden olan dış ticaret krizlerinin Mayıs ayında da devam etmesi dikkatlerimizden kaçmadı. ABD’nin Çin’e ek gümrük vergisi getireceğini duyurması, AB’den anında reaksiyon gördü ve ilerleyen günlerde yaşanabilecek jeopolitik riskleri beraberinde getirdi” dedi. Kandemir, “Dünya genelinde yaşanan, iyi ve kötü tüm gelişmeler, ister istemez gerek ülkemizi ve gerekse içinde bulunduğumuz coğrafyayı, ekonomik ve sosyal anlamda etkiliyor.  Küreselbazdaki olumsuz tabloya rağmen, ülkemiz Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) Mayıs ayındaki büyüme tahmini rakamlarına göre iyi bir sonuç ortaya koydu. Dünya genelinde ortalama yüzde 3,8’lik bir büyüme rakamı öngörülürken, Türkiye açısından bu rakam yüzde 5,1’leri buldu.  Ülkemiz GSYH rakamları bakımından da olumlu bir seyir izledi ve 2018’in ilk çeyreğinde, 2017 yılında yakalanan büyüme ivmesi korundu ve aynı döneme kıyasla yüzde 7,4 büyüdük. Beklentilerin bir miktar üzerinde performans gösterdik. OECD’nin tahminleri ve GSYH rakamları, TÜİK tarafından açıklanan işsizlik rakamlarıyla da bir noktada örtüştü ve  Mart dönemi için işsizlik oranı 1,6 puan birden gerileyerek yüzde 10,1 seviyesine indi. TÜİK’in açıkladığı verilere güveniyoruz, fakat işsizlik konusunda iş beğenmemeden kaynaklı bir sorunun yaşandığını da göz ardı etmiyoruz. İş beğenmeme ve eğitimini yeni tamamlayan bireylerin belli bir alanda uzmanlaşması durumunda, mavi ve beyaz yakalı istihdamında ciddi bir artışın yaşanacağının da farkındayız. Geçtiğimiz döneminin dış ticaret rakamları da ilimiz için iç açıcı bir tabloyu ortaya koydu.  Genel anlamda, tekstil ve onun alt dalları olan; halı, hazır giyim ve konfeksiyon ile deri ve deri mamulleri ön plana çıktı. 2018 Mayıs ayı için yaptığımız ihracatımız, tüm döviz kuru dalgalanmalarına rağmen, 99 milyon 540 bin dolar seviyelerine ulaştı. Devletimiz, sanayicimizin, işadamlarımızın ve esnafımızın rahat bir nefes alması için ayrıca vergi ve pirim affını getirdi. Faizler ve gecikme zamları olan borçlar yeniden yapılandırıldı ve 18 taksite bölündü” diye konuştu. 

İŞSİZLİĞİN AZALMASI İÇİN BİZLERE BÜYÜK İŞLER DÜŞÜYOR

Kandemir, “İşsizliğin azalması için bize çok büyük görevler düşüyor. Bu noktada yatırımlarımızı doğru ve alışılagelmişin dışında yapmamız gerekiyor. Artık dünya pazarı, sadece kaliteli olanı değil, hem kaliteli-hem de sıra dışı olanı istiyor. 

Dövizdeki dalgalanmalar, emtia fiyatlarındaki yükseliş, işçilik maliyetlerinin artması ve diğer etmenler ister istemez üretim yapan sanayicinin önündeki önemli engeller olarak karşımıza çıkıyor.Tüm bu olumsuzluklara rağmen bizi yine ayakta tutacak olan değerlerimiz; NİTELİK, ARGE VE SIRADIŞILIK olacaktır… Bu noktada UTSO olarak, üyelerimizin sorunlarını çözmeleri, şirketlerinin ve çalışanlarının geleceği için yol haritası oluşturmaları için danışmanlık hizmetlerimiz sürmektedir.” ifadelerini kullandı. 

UŞAK BİR ÜST VİTESE ÇIKMIŞTIR

Kandemir, şöyle devam etti: “Geçtiğimiz günlerde gerek şahsım ve gerekse odamız için iyi bir haber daha aldık. Sizlerin desteği ve TOBB Başkanımız Sayın RifatHisarcıklıoğlu’nun ve TOBB Genel Kurul delegelerinin teveccühleriyle, TOBB Yönetim Kurulu’nda görev almaya hak kazandık.

Türkiye iş camiasını kucaklayan, en köklü ve saygın kurum TOBB’un yönetiminde asil üye olarak yer almaktan büyük onur ve mutluluk duyduğumu siz değerli arkadaşlarımla bir kez daha paylaşmak istiyorum. Bu karar, Uşak’ın eli güçlendirmiştir ve temsil noktasında bir adım daha öteye geçmemizi sağlamıştır. Uşak, Ticaret ve Sanayi Odamızın gayretleriyle bir üst vitese geçmiştir. Yeni dönemde ilimizin ekonomik, sosyal ve diğer alanlardaki sorunlarına çözüm üretmek için Ankara’da sesimiz artık daha gür çıkacaktır. 

İlimizin devlet teşviklerinden hak ettiği ölçüde istifade etmesi, yatırımcıların ilgisi ve tanıtımı için mesai kavramı gözetmeden, el birliği ile çalışacağız”. Kandemir konuşmasında Mayıs ayı oda faaliyetlerine ve önümüzdeki dönem gerçekleşecek olan projelere yer vererek son verdi.Meclis toplantısı meclis üyelerinin dilek ve temennilerini iletmesi ile son buldu.

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ