Uşak Ufuk
25 Eylül 2020 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
EL EMEĞİ GÖZ NURU ESERLER GÖRÜCÜYE ÇIKTI
28 Haziran 2019 Cuma 08:50

EL EMEĞİ GÖZ NURU ESERLER GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Uşak Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu tarafından, hazırlanan 2018-2019 yıl sonu sergisi ve öğrenme şenliği programı, Vali Funda Kocabıyık ve İl Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin’in katılımıyla gerçekleşti

Uşak Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu tarafından, hazırlanan 2018-2019 yıl sonu sergisi ve öğrenme şenliği programı, Vali Funda Kocabıyık ve İl Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin’in katılımıyla gerçekleşti.  Sigorta pazarındaki ve halk oyunlarıyla başlayan programın açılış konuşmasını Uşak Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Osman Uzun gerçekleştirdi. Uzun, “Yetişkin eğitimine verilen önem her geçen gün artıyor. Çeşitli kursları düzenleyerek hem kursiyerlerimize bir konuda yetiştiriyoruz, hem de okuma yazma kurslarını oluşturuyoruz. Bu kapsamda 695 kursumuzu 2018 ve 2019 döneminde hayata geçirdik. Burada çok güzel ve verimli çalışmalar oldu. Ülkemizin 2023 vizyonu için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi. Uşak Valisi Funda Kocabıyık da, halk eğitimi merkezlerinin önemine değindi. Uşak Valisi Kocabıyık, “Güzel sanatlara karşı halkın ilgisini teşvik edici çalışmalar da yapan Halk Eğitim Merkezleri, güzel sanatlarda kabiliyetli görülenlerin geliştirilmelerine de katkı sağlamaktadır. Ayrıca Halk Eğitimi Merkezleri Açık Öğretim Okullarının hizmetlerinin sunulduğu ana merkezlerdir. Açık Öğretim Okulları sistemi, örgün eğitim çağı dışındaki kişilerin uzaktan eğitim modeli ile eğitimini tamamlayabilmeleri için geliştirilmiştir” diye konuştu.Uşak Valisi Funda Kocabıyık, “Öğrenmeyi bıraktığınızda, ölmeye başlarsınız!” diyor. Albert Einstein.  O yüzden öğrenme hayat boyu devam eden bir süreçtir. Çeşitli kursların düzenlendiği Halk Eğitimi Merkezleri ise hayat boyu öğrenmede en aktif kurumların başında gelmektedir. Halk Eğitim Merkezleri; mesleki, sosyal, ekonomik, sportif ve kültürel alanlarda kurs düzenleyen yetişkin eğitimine en kolay erişim sağlayan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarıdır. 1928 yılından bu yana il ve ilçe merkezleri ile bucak ve köylerde yaygın eğitim imkânları sağlayan bu kurumların sayısı günümüzde 992’ye ulaşmıştır. Her il ve ilçemizde Halk Eğitimi Merkezi bulunmaktadır. Halk Eğitimi Merkezleri tarafından sosyal, kültürel, mesleki ve genel kültür alanlarında 3.000 (üç bin) i aşkın kurs açılmaktadır. Bahçecilik, Tarım, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği, Giyim Üretim, El Sanatları Teknolojisi, Bilgisayar Kullanımı gibi Mesleki ve Teknik kurslara katılan birey, edindiği bilgi, beceri ve kazandığı iş alışkanlığı ile pasif tüketiciden aktif üretici durumuna geçerek, özel anlamda şehir ekonomisine, genel anlamda ise ülkemiz ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Almanca, İngilizce, Resim, Müzik, Diksiyon, Halk Oyunları, İletişim gibi kurslara katılım sağlayan birey ise; dürüst, tarafsız, adil, sevgi dolu, iletişime açık, çözüm üreten, yenilikçi, önce insan anlayışına sahip değerlerle donanmaktadır.Okuma – yazma kurslarında ise okuma yazma bilmeyen yetişkinlere işlevsel okuma yazma becerisinin yanı sıra, yaşam becerisi ve matematik becerisi de kazandırılması hedeflenir. Böylece yetişkinlerin yaşam kalitesini yükseltebilecek bilgi, beceri ve tutum ile hayat boyu öğrenme fikrini edinmeleri sağlanır.

Güzel sanatlara karşı halkın ilgisini teşvik edici çalışmalar da yapan Halk Eğitim Merkezleri, güzel sanatlarda kabiliyetli görülenlerin geliştirilmelerine de katkı sağlamaktadır” dedi. 

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ