Uşak Ufuk
16 Ağustos 2022 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Emekli konut bekliyor
03 Aralık 2020 Perşembe 10:06

Emekli konut bekliyor

Emekli konut bekliyor

Uşak’ta emeklilerin uygun koşullarda konut sahibi olması için 2015 yılında yapımına karar verilen, fakat aradan geçen süreye rağmen hala temeli atılmayan proje, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na takıldı. Tüm İşçi Emeklileri Derneği Uşak Şubesi Başkanı Aytekin Akın, yaklaşık 3 bin emeklinin projenin hayata geçmesini beklediğini ve bu konuda henüz somut bir adım atılmadığını ifade etti. 

Uşak’taki emeklilerin uygun koşullarda konut edinmeleri için 2015’te yapımına karar verilen, Uşak Belediyesi ve TOKİ’nin işbirliği kararı aldığı proje, henüz hayata geçmedi. Ilıcak Subaşı’nın bulunduğu bölgeye inşa edilecek olan konutlara yaklaşık 3 bin emekli vatandaş talip oldu. 2 oda ve 1 salon şeklinde tasarlanması beklenen konutlar için şimdiye kadar her hangi bir temel atılmadı.

 

 Deyim yerindeyse, proje 

sadece kağıt üstünde kaldı ve 

henüz icraat ortaya konmadı

Projenin bir an önce hayata geçmesini beklediklerini ifade eden Tüm İşçi Emeklileri Derneği Uşak Şubesi Başkanı Aytekin Akın, Uşak Belediyesi ile her hangi bir sorunun yaşanmadığını belirterek, “2015’te konut edinmemiz için Uşak Belediyesi ile bir işbirliği kararı aldık. TOKİ marifetiyle ilimizde 3 bin konutluk bir proje hazırlanması kararlaştırıldı. Fakat şimdiye kadar her hangi bir temel atma gibi bir durum olmadı. Deyim yerindeyse, proje sadece kağıt üstünde kaldı ve henüz icraat ortaya konmadı. 2019’da göreve gelen Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın’a da durumu bildirdik. Belediye Başkanımız bu konuda bizim arkamızda olduğunu ve çalışmaları takip edeceğini ifade etti. Fakat bizim edindiğimiz bilgiye göre, proje Çevre ve Şehircilik Bakanlığına takılmış. Oradan verilecek nihai kararın ardından projeye başlanacağını öğrendik. Umarım en kısa sürede bu çalışmaya başlarlar ve emeklilerimize uygun koşullarda konut sahibi olma imkanı tanınır” dedi. 

 

UŞAK’TA SOSYAL KONUT PROJELERİ KAPSAMINDA 700 KONUT İNŞA EDİLECEK

Öte yandan Uşak Belediyesi’nin girişimleriyle kentte sosyal konut çalışmalarının bir bölümünün yapılacağı da belirtiliyor. Daha önce konuyla ilgili bir açıklama yapan Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, kentte 700 konutun inşa edileceğini müjdelemişti. Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Karaaağaç Mahallesi’ndeki Anıttepe mesire alanının bulunduğu bölgeye 700 sosyal konutun yapılacağını ifade etti. Uşak Belediyesi’nin koronavirüsle mücadele döneminde de, daha önce planlamalarını yaptığı çalışmaların takibini sürdürdüğünü belirten Başkan Mehmet Çakın, ulaşım, yol, pazaryeri ve diğer alanlarla ilgili faaliyetlerin devam ettiğini kaydetti.  Uşak için kentsel yenileme alanlarına önem verdiklerini kaydeden Başkan Çakın, Hacıkadem, Karaağaç ve Dikilitaş mahallelerinin bir kısmını içeren, Anıt Tepe’nin hemen yanı başında bulunan 2 milyon 700 bin metrekarelik bölge için gerekli çalışmaların sürdüğünü ifade etti.  Bölge için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın görüşü doğrultusunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerekli onayı verdiğini belirten Başkan Çakın, “Sayın Cumhurbaşkanımızın da onayı ile 2 hafta önce resmi gazetede bilgilendirme yapıldı ve bölge kentsel yenileme alanı ilan edildi. Burada Uşak için 700 sosyal konutun yapılacağı bir bölge planlandı. Aynı zamanda bu alanın diğer bölgelerini de çeşitli ticari ve konut alanları olarak planlamasını yapacağız” demişti. HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.