Uşak Ufuk
18 Mayıs 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
EN İYİ DESTEĞİ UŞAK ALDI
27 Aralık 2019 Cuma 08:14

EN İYİ DESTEĞİ UŞAK ALDI

EN İYİ DESTEĞİ UŞAK ALDI

Zafer Kalkınma Ajansı dönem başkanı ve Uşak Valisi Funda Kocabıyık, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen 2019 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) sonuçlarına göre TR33 Bölgesi illerinin bu programdan 12 Milyon 975 Bin TL hibe destek almaya hak kazandığını, Uşak'ın da 4 Milyon 650 bin TL hibe alarak bu iller arasında ilk sırada yer aldığını kaydetti. 

 

  sosyal girişimciliği ve yenilikçiliği desteklemek ve sosyal sorumluluk uygulamalarını yaygınlaştırmak

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen ve Kalkınma Ajansları tarafından koordine edilen Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı’nın hedefi toplumun dezavantajlı kesimlerinin sosyal ve ekonomik hayata katılımını sağlamak, üretkenlik ve yetenek gelişimini desteklemek amacıyla başlatıldığını ifade eden Vali Funda Kocabıyık, “SOGEP’in hedefi uygulandığı illerde, yerel dinamikleri harekete geçirerek yoksulluk, göç ve kentleşmeden kaynaklanan sosyal sorunları gidermek, değişen sosyal yapının ortaya çıkardığı ihtiyaçlara karşılık vermek, toplumun dezavantajlı kesimlerine ekonomik ve sosyal hayata daha aktif katılmalarını sağlamak, istihdam edilebilirliği artırmak, sosyal içermeyi, sosyal girişimciliği ve yenilikçiliği desteklemek ve sosyal sorumluluk uygulamalarını yaygınlaştırmaktır. Program kapsamında TR33 İllerinden 12 proje başvurusunda bulunuldu, bu projelerden 10 tanesi desteklenmeye hak kazandı.  Bu 10 projenin toplam bütçesi 166 Milyon TL olan SOGEP bütçesinin yüzde 7,82’sine karşılık gelen 12 Milyon 975 Bin TL’dir.  Böylelikle TR33 Bölgesi yüzde 83’lük proje başarı oranı ile ülke genelindeki en başarılı bölge oldu” dedi.

 

 SOGEP kapsamında Afyonkarahisar’dan bir proje, Kütahya, 

Manisa ve Uşak’ta üçer proje

desteklenmeye hak kazandı

Program kapsamında desteklenmeye hak kazanan projelerle ilgili bilgi veren Vali Funda Kocabıyık, “SOGEP kapsamında Afyonkarahisar’dan bir proje, Kütahya, Manisa ve Uşak’ta üçer proje desteklenmeye hak kazandı. Dört il arasında Uşak 4 Milyon 650 bin TL hibeyle en fazla destek alan il oldu. Uşak’ı 3 milyon 900 Bin TL ile Manisa, 3 Milyon 260 Bin TL ile Kütahya ve 1 Milyon 165 Bin TL ile Afyonkarahisar izlemektedir. Bölge illerinde projelerin başarıyla sonuçlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ayrıca toplumun dezavantajlı kesimlerinin sosyal ve ekonomik hayata katılımını sağlamak amacıyla vermiş oldukları destekten dolayı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu. 

 

Uşak’tan 3 projeye 

4 Milyon 650 TL hibe  

SOGEP kapsamında Uşak’tan üç projenin başvuruda bulunduğunu ifade eden Vali Funda Kocabıyık, “İlimizden Uşak İl Özel İdaresi’nin “Büyükoturak Doğal Yaşam Köyü” projesi, Uşak E Tipi Kapalı Açık Ceza İnfaz Kurumu İş Yurdu Müdürlüğü’nün “Hayata Kaldığın Yerden Devam Et” projesi ve Ulubey İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün “Lavanta Kanyon Tarih Bir Yerde, Uzakta Değil Ulubey’de” projesi toplam 4 Milyon 650 bin TL ile bölgede en fazla hibe almaya hak kazandı” dedi.

 

ZAFER KALKINMA AJANSI’NIN FAALİYETLERİ

Ulusal kalkınmanın yerelden güçlendirilmesi, bölgesel potansiyelin yerelde yoğunlaşan çalışmalarla harekete geçirilmesi, bölgeler arası ve bölge içi gelişmişlik farklarının azaltılması hedefleri, 2004-2006 dönemini içine alan Ön Ulusal Kalkınma Planı’nın önemli bir boyutunu teşkil etmiştir. Bu doğrultuda, ülkemiz genelinde İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırması’na (İBBS / NUTS) göre tanımlanan 26 adet “Düzey 2” bölgesinde Kalkınma Ajansları kurulması öngörülmüş, bu amaçla 5449 sayılı Kanun yürürlüğe girmiştir.

Zafer Kalkınma Ajansı (ZAFER)*; Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak illerimizi kapsayan ve “TR33” olarak sınıflandırılan bölgede hizmet vermek üzere 14.07.2009 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmuş ve ülkemiz genelinde Devlet Planlama Teşkilatının** koordinasyonu ile kurulması öngörülmüş toplam 26 adet Kalkınma Ajansı arasındaki yerini almıştır.Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliği Kütahya ilindedir. Ayrıca tüm TR33 Bölgesi illerinde Genel Sekreterliğe bağlı Yatırım Destek Ofisleri hizmet vermektedir.

Kalkınma ajanslarının ulusal düzeyde koordinasyonundan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı sorumludur. HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.