Uşak Ufuk
06 Ağustos 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
EN SAKAT GÖSTERİYİ YAPTILAR
17 Aralık 2019 Salı 07:00

EN SAKAT GÖSTERİYİ YAPTILAR

EN SAKAT GÖSTERİYİ YAPTILAR

HALİL ASLAN/ Uşak Üniversitesi’nde Dünya Engelliler Farkındalık Günü dolayısıyla, Engelli Birim Koordinatörlüğü ve Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından ‘Engelsiz Sanat’ konulu söyleşi gerçekleştirilerek, Bedensel Engelli Sahne Sanatçısı Ayhan Yarıcı’nın yer aldığı Yön Sanat Merkezinin ‘Yüzyılın En Sakat Gösterisi: Spastic Show’ adlı oyunu sahnelendi.

 

ni Erdem Öksüz, engellerin

 yalnızca kafada başladığını ve yine kafada bittiğini vurgulaDI

Etkinliğin açılışında bir konuşma yapan Yön Sanat Merkezi ve ‘Spastıc Show: Yüzyılın En Sakat Gösterisi’ yönetmeni Erdem Öksüz, engellerin yalnızca kafada başladığını ve yine kafada bittiğini vurgulayarak; “Bizler bu gösteriyi hazırlarken etraftan, ‘Elini keşke şöyle yapabilseydi, keşke şu mimiği de vurgulayabilseydi’ gibi sözler duyuyoruz. Emin olun, en başta Ayhan ve bizler, ekip arkadaşları olarak sizleri güldürebilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Burada önemli olan; sizin gösteride kendinize ne kattığınız. Engellilik, her bireyin bir gün karşı karşıya kalma ihtimalinin olduğu bir durumdur. Fakat asıl önemli olan fikirlerimizde ve vicdanımızda engelli olmamaktır. Bu bilincin tüm topluma yayılması; zihinlerdeki engellerin kaldırılması ve engelli vatandaşlarımızın bizim bir parçamız olduğu gerçeğinin idrak edilmesi gerekmektedir. Devletimiz, “İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın."  ilkesiyle yasal düzenlemeler, sürdürülen pozitif ayrımcılık ve verilen destekler; eğitim, sağlık, kültür ve rehabilitasyon hizmetleriyle engelli vatandaşlarımızın yanında yer almıştır. Engelli vatandaşlarımızın ve ailelerinin geleceğe daha güvenle bakabilmeleri için ürettiğimiz çözümlerin yanında toplumda, engelli kardeşlerimize yönelik bakış açısının değişmesi gerekmektedir.   ” diye konuştu.

 

 Erdem Öksüz’e, üniversite adına 

teşekkür plaketini takdim

 ederek hatıra fotoğrafı çektirdi

Yarıcı’nın hayatını konu alan ‘Olmaz Dediler Oldu’ adlı belgesel filmin gösterimiyle devam eden etkinlik, ‘Yüzyılın En Sakat Gösterisi: Spastıc Show’ adlı oyunun sahnelenmesiyle son buldu. Etkinliğin ardından Rektör Savaş, Sahne Sanatçısı Ayhan Yarıcı ve Yönetmen Erdem Öksüz’e, üniversite adına teşekkür plaketini takdim ederek hatıra fotoğrafı çektirdi. Gösteride sesli sunumlar Uşak Üniversitesi öğrencileri Gülsüm Yeşilova ve Melike Ersoy tarafından işaret diline çevrildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.