Uşak Ufuk
24 Temmuz 2019 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Enflasyonla mücedeleye değindi
19 Ekim 2018 Cuma 08:08

Enflasyonla mücedeleye değindi

Ülkemizde, Ağustos ayı ile birlikte doğrudan para birimimize yönelik meydana gelen spekülatif atakların ardından yürütülen mücadele kapsamında Vali Salim Demir, bir açıklama yaptı.

Ülkemizde, Ağustos ayı ile birlikte doğrudan para birimimize yönelik meydana gelen spekülatif atakların ardından yürütülen mücadele kapsamında Vali Salim Demir, bir açıklama yaptı. Vali Salim Demir, meydana gelen spekülatif hareketler sonucu ortaya çıkan enflasyona karşı Ağustos ayında başlayan ve Eylül ayında etkisini hissettiren tedbir ve girişimlerle piyasaların normale dönmesi yönünde önemli adımların atıldığını ifade etti.

Ekonomide eksiklerimiz, sıkıntılarımız, çözmemiz gereken sorunlarımız yok mu? elbette var

Vali Salim Demir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye’nin, tarihinin en büyük ekonomik saldırılarından birine maruz kalmamıza rağmen, daha iki ayı bulmadan durumun büyük ölçüde kontrol altına alındığını söylemiştir. Ekonomide eksiklerimiz, sıkıntılarımız, çözmemiz gereken sorunlarımız yok mu? elbette var. Seçimlerin hemen ardından da zaten kolları sıvamış ve ekonomik reformlar için hazırlıklara başlamıştık. Ama bu gerçeklerle yaşadıklarımız arasında öylesine büyük bir orantısızlık var ki ister istemez işin altında başka şeyler aramak zorunda kalıyoruz ve bunların olduğunu da görüyoruz. Nitekim krizin kaynağı mahiyetinde odakların yaptıkları açıklamalar sorunun farklı sebeplere ve saiklere dayalı olarak tırmandırıldığını açıkça gösteriyor” şeklindeki beyanatlarında da ifade edildiği gibi Türkiye üzerinde oynanan darbe girişimleri ve siyasi manipülasyonların yanısıra ekonomik saldırıların da tek amacının Türkiye’nin önünü kesmek olduğunu vurguladı.

Spekülatif artışlar sonucu fiyatlamalarda yaşanan yukarı yönlü gidişin yüksek enflasyona

 neden olduğunu belirtti

Vali Salim Demir, Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı kapsamında yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin 2019-2021 yılları arasını kapsayan, ekonomide iş planını ortaya koyan Yeni Ekonomi Programı’nda, temel politikaların kurgulandığı alanların başında Enflasyon ile Mücadele geldiğini, özellikle son dönemde kurda meydana gelen spekülatif artışlar sonucu fiyatlamalarda yaşanan yukarı yönlü gidişin yüksek enflasyona neden olduğunu belirtti.

Tüm firmalardan beklenti düzeyimiz ürün ve hizmetlerde yılsonuna kadar yüzde 10 asgari

 indirim taahhüdü vermeleridir

Gelinen durumun, sadece kamu kurumları ya da bakanlıkların mücadelesinin ötesinde, Enflasyonla Topyekûn Mücadele ihtiyacını doğurduğunu söyleyen Vali Salim Demir, “Türkiye’nin enflasyonla mücadelesinde başarıya ulaşması için kamu öncülüğünde başlatılan Enflasyonla topyekûn mücadele programında, özel sektörün de gönüllülük esasına dayalı desteği hedeflenmektedir. Bir sanayi şehri olan İlimizde, il ve ülke ekonomisine katkı sağlayan sanayici ve işadamlarımızla, girişimcilerimizin mensubu bulundukları teşekküllerde gerçekleştirdiğimiz her toplantıda gönüllülüğe dayanan bu katkıyı talep ettik. Odalarımız mensupları ve organize sanayi bölgemizde faaliyet gösteren firmalarımız bu konudaki hassasiyetimize, ülkemizin içinde bulunduğu özel duruma gösterdikleri duyarlılık takdire şayandır. Bu kapsamda, ülke genelinde yürütülen Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı’na katkı sağlamak isteyen tüm firmalardan beklenti düzeyimiz ürün ve hizmetlerde yılsonuna kadar yüzde 10 asgari indirim taahhüdü vermeleridir” dedi.

 Uşaklı sanayici ve iş adamları olmak üzere sürece katkı sağlayan, duyarlılık gösteren tüm

 vatandaşlara teşekkür ettiğini belirtti

Vali Salim Demir, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programının başta iş dünyası olmak üzere toplumun tüm kesimlerinden olumlu karşılandığını, yapılan açıklamalarla Türkiye genelinde olduğu gibi Uşaklı sanayici ve işadamlarımızın da sürece destek verdiklerini ifade etti.Vali Salim Demir, kamuda devlet tarafından alınan tedbirlerle iş dünyasının fedakârlığı ve sürece katkısına destek sağlanacağını belirterek, yıl sonuna kadar sanayinin önemli girdileri arasında yer alan elektrik ve doğalgaza zam yapılmaması, KDV iadelerinin de yıl sonuna kadar ödenmesi gibi hususların enflasyonla mücadelede beklenen sonuçların alınmasını hızlandıracağını ifade ederek, başta Uşaklı sanayici ve iş adamları olmak üzere sürece katkı sağlayan, duyarlılık gösteren tüm vatandaşlara teşekkür ettiğini belirtti. 

HABER: HALİL ASLAN

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ