Uşak Ufuk
18 Mayıs 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI VERDİ
05 Aralık 2019 Perşembe 07:41

ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI VERDİ

ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI VERDİ

Uşak Valisi Funda Kocabıyık, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj verdi. Uşak Valiliği’nin resmi internet sitesi üzerinden bir mesaj yayınlayan Uşak Valisi Kocabıyık, şöyle devam etti: “Birleşmiş Milletler'in 1992 yılında almış olduğu karar sonrası "Uluslararası Engelliler Günü" olarak ilan edilen 3 Aralık’ı engelli kardeşlerimizi anlamak ve duyarlılık kazanmak için çok önemli gördüğümü belirtmek istiyorum” dedi. 

 

Çünkü aynı havayı soluyan, aynı topraklar üzerinde yaşayan herkesin birbirine karşı sorumluluğu vardır

Vali Kocabıyık, şöyle söyledi: “Farklı sağlık sebeplerinden dolayı farklı yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybeden ve dolayısıyla toplumsal yaşama uyum sağlamada, günlük gereksinimlerini karşılamada güçlükler yaşayan engelli bireyler korunma, bakım, rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duymaktadır. Engelli bireyler destek olmak için yapılması gereken ilk şey duyarlılık sahibi olmaktır. Engelli bireylerin sosyal ve psikolojik olarak karşılaştıkları güçlükler toplum meselesi olmalıdır. Çünkü aynı havayı soluyan, aynı topraklar üzerinde yaşayan herkesin birbirine karşı sorumluluğu vardır. Engelli kardeşlerimize karşı duyarlı olmak onlara duyulan saygının göstergesidir. Saygı ise; saygı duyulana karşı anlayış, sorumluluk ve gerekli vazifeleri doğurur. Bu sayede de “engellilik” durumu; belki de engelli kardeşlerimizin en büyük yarası olan; “engellenmişlik” durumuna dönüşmeyecektir”. 

 

engelli vatandaşlarımızın bizim 

bir parçamız olduğu gerçeğinin idrak edilmesi gerekmektedir

Uşak Valisi Kocabıyık, şöyle konuştu: “Engellilik, her bireyin bir gün karşı karşıya kalma ihtimalinin olduğu bir durumdur. Fakat asıl önemli olan fikirlerimizde ve vicdanımızda engelli olmamaktır. Bu bilincin tüm topluma yayılması; zihinlerdeki engellerin kaldırılması ve engelli vatandaşlarımızın bizim bir parçamız olduğu gerçeğinin idrak edilmesi gerekmektedir. Devletimiz, “İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın."  ilkesiyle yasal düzenlemeler, sürdürülen pozitif ayrımcılık ve verilen destekler; eğitim, sağlık, kültür ve rehabilitasyon hizmetleriyle engelli vatandaşlarımızın yanında yer almıştır. Bu kapsamda ilimizde Valiliğimiz ve bağlı kamu kurumları eliyle de engellilerin hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik önemli hizmetler sunulmaktadır.” 

 

duyarlı davranmak zorunda 

olduğumuzun altını bir

 kez daha çizmek istiyorum 

Uşak Valisi Kocabıyık, şöyle konuştu: “Engelli vatandaşlarımızın ve ailelerinin geleceğe daha güvenle bakabilmeleri için ürettiğimiz çözümlerin yanında toplumda, engelli kardeşlerimize yönelik bakış açısının değişmesi gerekmektedir.   3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla milletçe engellilik konusu karşısında daha sorumlu, bilinçli ve duyarlı davranmak zorunda olduğumuzun altını bir kez daha çizmek istiyorum. Tüm vatandaşlarımızı engelli vatandaşlarımıza yardımcı ve destek olmaya, onların sorunlarını adeta kendi sorunları bilerek üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeye çağırıyor; kararlı duruşları ve çabalarıyla hepimize örnek olan engelli kardeşlerimizi saygı ve muhabbetle selamlıyorum”.

HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.