Uşak Ufuk
27 Mayıs 2020 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ERBAKAN UŞAKTA ANILDI
07 Mart 2019 Perşembe 07:00

ERBAKAN UŞAK'TA ANILDI

Anadolu Gençlik Derneği Uşak Şubesi Merkez İlçe teşkilatı tarafından organize edilen “Şehitler Gecesi ve Erbakan’ı Anma Programı" Uşak Gençlik Merkezi’nde Uşak halkının yoğun teveccühü ile gerçekleştirildi.

Anadolu Gençlik Derneği Uşak Şubesi Merkez İlçe teşkilatı tarafından organize edilen “Şehitler Gecesi ve Erbakan’ı Anma Programı" Uşak Gençlik Merkezi’nde Uşak halkının yoğun teveccühü ile gerçekleştirildi. Programın açılışı Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Kurra Hafız İbrahim Uludaş’ın Kur’an tilavetiyle başladı. Selamlama konuşmasını yapan AGD Uşak Merkez İlçe Başkanı Arif Özdemir, katılımcılara ve programa büyük emek veren teşkilat mensuplarına teşekkür etti. Necmettin Erbakan’ı anmaktan ziyade anlamak üzerine vurgu yaptı. Daha sonra öğrencilerin şehitleri canlandırması ile katılımcılar duygulu anlar yaşadılar. Şehadet sinevizyon gösterimiyle devam eden program, programa konuşmacı olarak katılan Tarihçi/Eğitimci Mehmet Ali Toroğlu ile devam etti. Katılımcıların büyük bir ilgi ile dinlediği Toroğlu, Prof.Dr.Necmettin Erbakan’ın hayatından kesitler sunarak, onun; Yaşanabilir Bir Türkiye, Yeniden Büyük Türkiye,Yeni Bir Dünya hedeflerine vurgu yaptı. Program Erbakan Haftası etkinlikleri çerçevesinde organize edilen “Necmettin Erbakan Bilgi ve Kültür Yarışması”na katılan öğrencilere ve onur konuklarına hediye takdimi ile sona erdi. 

 

ERBAKAN, ÖMRÜNÜ TÜRK 

MİLLETİNE HİZMET İÇİN ADADI

Milli Görüş lideri merhum Erbakan, ömrünü milleti için adadı. Necmettin Erbakan, 29 Ekim 1926'da Sinop'ta dünyaya gelmiştir. Eğitim hayatına Kayseri'de başlamış, ancak babasının iş tayini nedeniyle Trabzon'da sürdürmüştür. 1937'de orta okulu İstanbul Erkek Lisesi'nde birinci olarak tamamladı. Üniversiteye sınavsız giriş hakkı olmasına rağmen sınavla girmeyi tercih eden Erbakan, İstanbul Teknik Üniversitesi'ni kazandı ve dönem öğrencileri arasında Süleyman Demirel ve Turgut Özal da bulunmaktaydı. 1948'de üniversite eğitimini tamamladı.  Siyaset hayatında hep engellemelerle karşılaştı. 1982 Anayasası kararınca 10 yıl boyunca siyaset yapması yasaklandı. Cezası bittiğinde 6 Eylül 1987 halk oylamasıyla yeniden siyasete dönüş yaptı ve 11 Ekim 1987'de Refah Partisi genel başkanı seçildi. Necmettin Erbakan, "Kayıp Trilyon Davası" kapsamında "Refah Partisi'ne yapılan yaklaşık 1 trilyon TL'lik hazine yardımının harcanmış gibi gösterilerek devlete iade edilmemesi" davasında 6 Mart 2002'de 2 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

5 yıllık siyasi yasağı 2003'ün Şubat ayında sona erdi ve 11 Mayıs 2003'te Saadet Partisi genel başkanı olarak göreve başladı. 3 Aralık 2003'te hakkında verilen hapis cezası Yargıtay tarafından onaylandı ve 30 Ocak 2004'te Saadet Partisi genel başkanlığı görevinden ve parti üyeliğinden ayrıldı. Aldığı sağlık raporu sebebiyle hapis cezası ertelenen Erbakan'ın, Türk Ceza Kanunu'nda yapılan değişikliklerle hapis cezası 2008'in Nisan ayında ev hapsine dönüştürüldü. 9 Ocak 2011'de ayağında çıkan damar iltihabı nedeniyle hastanede yoğun bakıma alındı. Kısa bir süre sonra solunum ve kalp yetmezliği sebebiyle uygulanan tüm tedavi ve müdahalelere rağmen kalp, çoklu organ yetmezliği ve solunum yetmezliği nedeniyle 27 Şubat 2011'de yaşam faaliyetlerini yitirerek komaya girmiş, aynı gün saat 11:40'ta ise hayatını kaybetmiştir. BERKAY ÖZYAYLA

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ