Uşak Ufuk
23 Mayıs 2022 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erol Uysal: Omıcron gözü etkiliyor
27 Ocak 2022 Perşembe 07:07

Erol Uysal: Omıcron gözü etkiliyor

Erol Uysal: Omıcron gözü etkiliyor

Uşak Göz Merkezi’nden Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Erol Uysal, tüm dünyayı etkisi altına alan Omicron varyantının gözleri de etkilediğini söyledi.  Konjonktivit'in göz sulanması, ağrı, kaşıntı ve çapaklanma gibi belirtilerle kendini belli ettiğini belirten Uşbay, hastalığın yaşam kalitesini olumsuz söyledi.

 

TEMASTAN KAÇININ

Hastalık hakkında bilgi veren Op. Dr. Uysal, “Gözün beyazı olan sklera ince, soğan zarı gibi bir tabakayla kaplıdır. Konjonktiva adı verilen bu tabaka gözün yüzeyini nemlendiren maddeler salgılar. Bu tabaka içinde ince damarlar vardır ve dikkatli bakıldığında çıplak gözle dahi görülebilirler. Konjonktivada iltihap olduğunda damarlar daha belirginleşir ve göz kızarır. Konjonktivit, farklı sebeplerle görülür. En sık mikroplar, alerji ve çevredeki irritan maddeler, örneğin sigara dumanı ve hava kirliliğidir. Konjonktiva basit bir doku olduğundan her üç nedene de aynı tepkiyi gösterir yani kızarır. Mikrobik nedenlere bağlı konjonktivitlerde göz kızarır ve çok miktarda çapaklı akıntı olur, çok çapaklı durumlar akut bir enfeksiyon belirtisidir ve göz doktoruna başvurmanız gereklidir. Mikrobik ve virütik konjonktivitler çok bulaşıcıdır ve mendil, havlu, yastık gibi eşyalar aracılığıyla bulaşabilirler. Konjonktivitli kişilerle temas ederseniz vakit geçmeden ellerinizi yıkayınız” diye konuştu.

 

DAMLA TEDAVİSİ UYGULANIYOR

Uysal, Konjonktivit tedavisinde göz damlaları kullanıldığını ve hangi damlaları ne kadar kullanacağınıza da uzman göz doktorunun karar verdiğini ifade etti. Düzenli göz muayenesinin önemine de dikkat çeken Uysal, şöyle devam etti: “Göz kızarıklığına sebep olabilen başka ciddi göz hastalıkları da vardır. Bu nedenle göz kızarıklığında göz doktoruna görünmenizde yarar vardır. Özellikle ağrı, bulanık görme ve şiddetli ışık hassasiyeti varsa göz doktoruna görününüz çünkü basit konjonktivitte bunlar görülmez. Ağrı, bulanık görme ve şiddetli ışık hassasiyeti glokom, göz ülseri veya göz içinde iltihap olabilir. Bu nedenle düzenli göz muayenesine gitmenizi öneriyoruz”. BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.