Uşak Ufuk
23 Mayıs 2022 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eşinin paylaşımıyla ilgili değilmiş
06 Mayıs 2022 Cuma 08:34

Eşinin paylaşımıyla ilgili değilmiş

Eşinin paylaşımıyla ilgili değilmiş

Uşak Valisi Funda Kocabıyık'ın ani bir kararla merkeze alınmasının sebebi olarak eşi Hüseyin Kocabıyık'ın Gezi Parkı davasıyla ilgili paylaşımlar olduğu öne sürüldü. Konuyla ilgili ODATV isimil internet haber sitesine konuşan Hüseyin Kocabıyık, eşi Vali Funda Kocabıyık'ın merkeze çekilmesinde, kendisinin bir etkisinin olmadığını ve bunun genel idarenin bir tasarrufu olduğunu söyledi. Hüseyin Kocabıyık, eşi Uşak Valisi Funda Kocabıyık’ın İçişleri Bakanlığı emrine alınmasının yaptığı paylaşımla ilgili olmadığını düşündüğünü bildirdi. “Eşimin görevden alınması tamamen Sayın Bakanın ve Cumhurbaşkanının takdiridir. Benim attığım tweetlerle ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Ankara’ya çekilmesi idari bir tasarruftur” diyen Kocabıyık, şöyle konuştu: “Türkiye’de bugüne kadar değişim ve dönüşümleri yapan insan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Türkiye’nin yeni bir demokrasi hamlesi yapması gerekiyor. Bunu yapacak güç ve karizma da Cumhurbaşkanı’nda var.”

 

İSMAİL SAYMAZ: EŞİNİN PAYLAŞIMLARI NEDENİYLE VALİ GÖREVDEN ALINDI

Öte yandan gazeteci İsmail Saymaz da, Vali Kocabıyık'ın Hüseyin Kocabıyık'ın paylaşımları nedeniyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından arandığını ve istifasının istendiğini iddia etmişti. Uşak Valisi Kocabıyık'ın bunu kabul etmediği ve "Siz beni görevden alın" dediğini öne sürmüştü. Vali Funda Kocabıyık, konuyla ilgili her hangi bir açıklama yapmadı. UŞAK VALİLİĞİ’NDEN ALINAN FUNDA KOCABIYIK’IN YAŞAM ÖYKÜSÜ MERAK KONUSU OLDU Öte yandan Funda Kocabıyık’ın görevden alın ması, yaşam öyküsünü de merak konusu kıldı. Funda Kocabıyık, 1972 yılında Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde doğdu. Yükseköğrenimini Hacettepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünde tamamladı. 1994 yılında felsefe grubu öğretmeni olarak Ordu Ünye İmam Hatip Lisesinde göreve başladı. 1995 yılından 2005 yılına kadar Ankara Dikmen Lisesinde felsefe grubu öğretmenliği görevini yürüttü. 2005 yılında Millî Eğitim Bakanlığının açtığı müfettiş yardımcılığı sınavını kazanarak müfettiş yardımcısı oldu. 3 Kasım 2008’de Millî Eğitim Bakanlığı Müfettişliği Yeterlik Sınavı’nı kazanarak Teftiş Kurulu Başkanlığında bakanlık müfettişliği görevine atandı. 14 Şubat 2011 tarihinde MEB Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürü olarak atandı. Görev kapsamında Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okul öncesi eğitim kurumlarında yürütülen eğitim faaliyetlerinin niteliğini artırmak ve okul öncesi eğitime erişimi yaygınlaştırmak amacıyla politikalar üretilmesini sağladı. “Okul Öncesi Eğitimi Güçlendirme Projesi” gibi büyük ölçekli projeler geliştirilmesinde ve yürütülmesinde emek harcadı, okullaşma oranının artırılması amacıyla yarım günlük eğitim modeline geçiş ve devlet okullarında okul öncesi eğitim hizmetinin ücretsiz olmasına ilişkin mevzuat düzenleme çalışmaları yaptı. 2011 yılında TODAİE (Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü) Kamu Diplomasisi Eğitimi’ni tamamlayan Funda Kocabıyık, 2016-2018 yılları arasında UNESCO Yönetim Kurulu Üyeliği, UNESCO Eğitim İhtisas Komitesi Üyeliği, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras İhtisas Komitesi Üyeliği,  Yunus Emre Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyeliği, Yunus Emre Enstitüsü Danışma Kurulu Üyeliği, Fulbright Yönetim Kurulu Üyeliği, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Danışma Kurulu Üyeliği, Türkiye Okul Sporları Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürüttü. Hâlen Okul Sporları Federasyonu Eğitim Komisyonu Üyeliği görevini sürdürüyor.

27 Ekim 2018 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığının 2018/202 sayılı Kararnamesi ile Uşak Valisi olarak atandı. İçişleri Bakanlığı, 27 Nisan 2022’de Uşak Valisi Funda Kocabıyık'ın geçici olarak İçişleri Bakanlığı emrine görevlendirildiğini bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Uşak Valisi Funda Kocabıyık geçici görevle İçişleri Bakanlığı emrine görevlendirilmiştir" açıklaması yapıldı. HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.