Uşak Ufuk
27 Temmuz 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
EŞME BELEDİYESİ İLAVETEN BORÇLANDI
09 Ocak 2020 Perşembe 07:00

EŞME BELEDİYESİ İLAVETEN BORÇLANDI

Önceki gün, belediyeye ait 45 araç için haczedilemez kararını gündeme alan Eşme Belediyesi, söz konusu kararı ve belediyenin yatırım ve borçlarında kullanılmak üzere toplam 1 milyon 750 bin TL borçlanma yetkisini oy çokluğu ile kabul etti

Önceki gün, belediyeye ait 45 araç için haczedilemez kararını gündeme alan Eşme Belediyesi, söz konusu kararı ve belediyenin yatırım ve borçlarında kullanılmak üzere toplam 1 milyon 750 bin TL borçlanma yetkisini oy çokluğu ile kabul etti. Eşme Belediye Başkanı AK Partili Hacı Mustafa Çetin’in makam aracı olarak kullandığı 64 EB 001 plakalı aracın da aralarında bulunduğu 45 taşıt için haczedilemez kararını meclise getiren yönetim, söz konusu kararı AK Partili üyelerin oylarıyla kabul etti.  Bunun yanı sıra 2035’e kadar 460 bin TL taksiti İller Bankası’na ödeyeceği belirtilen Eşme Belediyesi, borçların bir kısmının ödenmesi ve yolların yapımı için de meclisten yetki istedi.  Buna göre ilçedeki içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu şebeke inşaatları  için, asfalt, beton ve kilitli parke kumlama ve diğer yol kaplama giderler için kamu ve özel bankalardan toplam 1 milyon TL kredi kullanımı için belediye başkanına yetki verilmesi gündeme alındı. Yeni yatırım ve cari borç ödemeleri işlerinde kullanılmak üzere de İller Bankası’dan 750 bin TL kredi için belediye başkanına yetki verilmesi görüşüldü. Toplamda 1 milyon 750 bin TL borçlanma yetkisi, AK Partili üyelerin oylarıyla kabul edildi. Edinilen bilgiye göre Eşme Belediyesi’nin İller Bankası’ndan aylık, yaklaşık olarak 900 bin TL geliri bulunuyor ve bunun 460 bin TL’si alt yapı yatırımları ve diğer giderler için kesiliyor. 

 

KANUNA GÖRE BELEDİYE BAŞKANLARININ MAKAM ARACI YOK

Konuyla ilgili daha önce bazı belediyelerin benzer kararlar aldıkları ve makam otomobilleriyle ilgili  uygulamaların büyük bölümünün kanun tarafından reddedildiği ve haciz işleminin uygulanabileceği öğrenildi. Yargıtay 8. Hukuk Dairesi’nin 21 Ocak 2016’da aldığı bir kararda, belediye başkanlarının hususi olarak kullandıkları makam araçlarının haczedilmesinde bir sakınca olmadığı ve meclis tarafından alınan kamu yararı kararının her hangi bir hükmümün bulunmadığına hükmedildi.

237 sayılı Taşıtlar Kanunu’na göre de belediye başkanlarının makam aracı kullanmasına olanak tanınmıyor. Kanunun 4’üncü maddesi, makam araçlarının kimlere tahsis edildiğini ve bununla ilgili oluşturulan 2 cetvele göre hükmediyor. Buna göre valiler, cumhuriyet başsavcıları, kaymakamlar, rektörler ve emniyet dairelerindeki üst düzey görevlilere makam aracı tahsisi belli kurallara göre yapılıyor.

HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.