Uşak Ufuk
23 Nisan 2019 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Etkili iletişim için tavsiyeler
11 Aralık 2018 Salı 09:14

Etkili iletişim için tavsiyeler

Uşak’ta faaliyet gösteren Yeditepe Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi Psikologlarından Burak Karagür, iletişim dili hakkında bir açıklama yaptı.

Uşak’ta faaliyet gösteren Yeditepe Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi Psikologlarından Burak Karagür, iletişim dili hakkında bir açıklama yaptı. İletişimin tek yönlü bir süreç olmadığını ve karşılıklı anlayış içinde yapılması gerektiğini dile getiren Burak Karagür, “İletişimde sen dili mi ben dili mi?” sorusunu yanıtladı. Burak Karagür, “İletişimde 3D kuralını hiç duydunuz mu? 3D kuralı bizim duygu, düşünce ve davranışlarımızın bütününü oluşturmaktadır. Bu üç kavramı birbiri ile bağlantılı bir şekilde karşı tarafa aktardığımız takdirde sağlıklı ve kuvvetli iletişimin temelini atıyoruz demektir. Şimdi, hayatımızın vazgeçilmezi iletişimin en önemli iki kısmına değineceğim; sen dili&ben dili... Günlük hayatımızda kurmuş olduğumuz cümleler, kullandığımız kelimeler her insanı farklı etkilemektedir. Söyleme şeklimiz, yapmış olduğumuz vurgular, jest ve mimiklerimiz birçok zaman söylemek istediğimiz ana temanın önüne geçer. Dolayısıyla iletişim sonrası "acaba bana ne demek istedi, ben aslında farklı bir şey söylemiştim ama o ne anladı" gibi düşünceler kafamızı kurcalamaya başlar” dedi. 

"Sen hatalısın, başarısızsın, keşke ödevini zamanında yapsaydın, odanı dağıtmamalısın"

“İletişim sırasında, karşımızdakinin davranışlarının üzerimizde yarattığı etkiyi bir kenara bırakıp kendimizi karşı tarafı yargılama ve savunma içerisinde buluyorsak bu kanal "sen dili" doğasına örnektir” diyen Burak Karagür, şöyle devam etti: “"Sen hatalısın, başarısızsın, keşke ödevini zamanında yapsaydın, odanı dağıtmamalısın" gibi örnekleri gün içerisinde sık sık kullandığımızı veya bu örneklerin bize karşı kullanıldığını fark ettik mi? Bu cümleler karşısında yapacağımız şeyler savunmaya geçmek olur ve dinleme kısmı sonlanmaya başlar çünkü karşı taraf o esnada kafasında ben buna nasıl karşılık verebilirim diye düşünür. Bundan ötürü bir çatışma ortaya çıkar. Çatışmaları ortadan kaldırıp, birbirimizi daha iyi anlamak adına "ben dili" devreye girmelidir. İletişimin en güçlü yönüdür.  "Ben dili" 3D'nin en saf halidir. Yani iletişimin yargısız ve yorumsuz kısmıdır, yalnızca davranışlarımızın insanlar üzerindeki etkisi ile ilgilenir. Bu da etkileşimin güçlenmesine katkıda bulunur. " Odanı toplamadığında sorumluluk alamadığını düşünüyorum ve bu durum beni oldukça üzüyor, ders çalışmazsan geleceğin ile ilgili yaşayacağın sıkıntıların olma ihtimali beni endişelendiriyor" gibi empatik cümleler kurmak iletişimde olumlu etkileri oluşturur. Bu şekilde oluşacak bir iletişim karşısında önyargılı davranıp, savunmaya geçmek yerine karşımızdakini anladığımızı söyler, sonrasında da ona göre davranırız. Yani duygu, düşünce ve davranış(3D) kavramlarımız doğru bir orantıda ilerlemiş olur.” 

Fakat etkili bir iletişim kurmak istiyorsak "ben dilini" seçmeliyiz

Burak Karagür, önerilerini şöyle tamamladı: “Düşüncelerimizi karşımızdakilere iletince sen dili veya ben dilini kullanırız. Fakat etkili bir iletişim kurmak istiyorsak "ben dilini" seçmeliyiz. "Okulda telefon kullanmak serbest olsun" yerine "okulda telefon kullanımının serbest olmasını istiyorum" dediğimizde istediğimiz mesaj karşı tarafa olduğu gibi ulaşacaktır.” B. ÖZYAYLA

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ