Uşak Ufuk
27 Temmuz 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
EVCİL HAYVANI OLANA COVID19 UYARISI
30 Eylül 2020 Çarşamba 07:37

EVCİL HAYVANI OLANA COVID19 UYARISI

EVCİL HAYVANI OLANA COVID19 UYARISI

Uşak Veteriner Hekimler Odası Başkanı Cavit Ceylan, Koronavirüs salgını nedeniyle “sokaktaki hayvanların” ve “virüs taşıdığı iddiasıyla sokağa atılan hayvanların” beslenmesine ilişkin uyarılarda bulundu.Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında belediyelerin salgın öncesinde sokak hayvanlarına yönelik beslenme ve su odakları oluşturduğunu hatırlatan Uşak Veteriner Hekimler Odası Başkanı Cavit Ceylan, koronavirüs pandemisi sırasında sokağa çıkma kısıtlaması olmayan bireylerden bu beslenme ve su odaklarını kontrol etmelerini istedi. Uşak Veteriner Hekimler Odası Başkanı Cavit Ceylan, yol üzerindeki beslenme odaklarına hayvanseverlerin göz atabileceğini söyleyerek, şöyle konuştu:

“Mümkün olursa su ihtiyaçlarını karşılamamız iyi olur. Bu mümkün değilse ilçe belediyesini arayarak bir de fotoğraf eşliğinde eğer o bölgede bir ihtiyaç varsa bunu belediyeye hatırlatabiliriz. Ancak şunu da unutmamak lazım bu süreçte belediyeleri ve besleme yapanları unutmamak lazım. Bu süreçte belediyeleri ve besleme yapanları en çok yoran ısrarla gelen gereksiz arama ve şikayetler olmuştur. Yani belediye bir program dahilinde hayvan beslemeye ilişkin bir çalışma yaptı ise bir baskı oluşturarak sistemi bozmak o bölgedeki tüm hayvanların beslenmesini engeller.” Vatandaşların sokak hayvanları konusunda koronavirüs günlerinde daha duyarlı olmasını isteyen Uşak Veteriner Hekimler Odası Başkanı Cavit Ceylan, “Çünkü bu süreç normal bir süreç değil. Ve gördük ki kamu kurumlarımız bu tip olaylara hazırlıklı değilmiş. Veteriner hekimlik hizmetleri açısından yeterli altyapı ve personel sayısı genel anlamda eksik” dedi.

Uşak Veteriner Hekimler Odası Başkanı Cavit Ceylan, sorunların giderilmesi açısından Hayvan Nüfusu Yönetim Planı hazırlanması ve hayata geçirilmesinin büyük önem taşıdığını vurguladı.

Sokağa terk edilen hayvanların durumu  Sadece sokaktaki hayvanların değil, sokağa terk edilen hayvanların da dikkate alınması gerektiğini belirten Uşak Veteriner Hekimler Odası Başkanı Cavit Ceylan, şunları söyledi: “Virüs taşıdığı endişesiyle hayvanların sokağa terk edildiğini duyduk. Yoğun olarak da İstanbul’da böyle vakalar olmuş. Ancak bununla ilgili rakam veremiyoruz. Çünkü Hayvan Nüfusu Yönetim Planımız yok. Dolayısıyla sahipli hayvan sayımızı bile bilmiyoruz. Hayvanları sokağa terk etmenin caydırıcı bir cezası yok. Sahipli hayvanlar kayıt altında olmadığı için takibi de mümkün değil. Bu konuda ilk günlerde basın açıklaması yaptık. Evcil hayvanlardan insanlara virüs bulaştığına dair bir veri, vaka yok dedik. Halen de böyle bir bilimsel bulgu yok. Lütfen şu dönemde böyle bir yanlış yaparak işleri daha da zorlaştırmasınlar. Her zaman olduğu gibi hayvanlarının bakım, beslenme ve sağlık kontrollerini gerektiği şekilde yaparak ve yaptırarak onlarla birlikte yaşamaya devam etsinler.” Öte yandan covid-19 nedeniyle şu uyarılarda da bulunuldu: “1. COVID-19 hastalığı ile ilgili mücadelede insanlar için önerilen sosyal mesafe, izolasyon ve hijyen kurallarına uyulması pandeminin bu aşamasında evcil hayvanların korunması içinde geçerlidir. 

2. Evcil hayvanların mekanik olarak virüsü taşıyacağı ihtimali göz önünde bulundurularak ev dışındaki insanlarla veya diğer hayvanlarla yakın teması engellenmelidir.

3. Köpek gibi evcil hayvanlarınızı sokakta gezdirdikten sonra ev içerisine alırken, hayvanların ayaklarının temiz sabunlu su ile yıkanmasında fayda görülmektedir. Kedilerin ev dışına bu dönemde bırakılmaması önerilmektedir.

4. İnsanların toplu bulunduğu yerlerde, asemptomatik (klinik belirti göstermeyen COVID-19 taşıyan birey) COVID-19 taşıyıcıları olma ihtimaline karşı, evcil hayvanınızın insanlar ile teması engellenmelidir.

5. COVID-19 hastası ve evde karantina altında iseniz, evcil hayvanlarınızı öpmekten veya yakın temas içerisinde olacak davranışlardan içerisine girmeyin ve mümkün olduğunca evcil hayvanınızla temastan kaçının.

6. COVID-19 hastası ve evde karantina altında iseniz, yiyecek ve içeceklerinizi evcil hayvanlarınızla lütfen paylaşmayın. Fakat hayvanınıza tek kullanımlık eldiven ve maske kullanarak yiyecek ve içeceklerini verininiz ve onu ayrı bir odada tutunuz.

7. COVID-19 hastası ve evde karantina süreniz bitti ise evcil hayvanlarınıza ve diğer insanlar bulaştırma yoktur.

8. COVID-19 hastası veya şüpheli bireylerin hayvanat bahçesi hayvanları ile de teması engellenmelidir.

9. COVID-19 hastası ve hastanede müşahede ve/veya tedavi altında iseniz, evcil hayvanınızın bakım ve beslenmesi için hayvanınızı bir bakım evine bırakınız. Şayet bir tanıdığınız veya akrabanız hayvanınıza bakacak ise lütfen evcil hayvanınızın mekanik olarak virüsü taşıyacağını unutmayınız. Gerekli önlemleri alınması için uyarıları yapınız.

10. Yapılan bir çalışmada, kümes hayvanları ve domuzların SARS-CoV-2 enfeksiyonuna duyarlı olmadığı fakat kediler ve gelinciklerin duyarlı olduğu tespit edilmiştir. Bu yüzden daha dikkatli olunmalıdır.

11. Evinizde ekzotik bir hayvan besliyorsanız ise yukarıda belirtilen kurallar geçerlidir. Çünkü ekzotik hayvanlar ile SARS-CoV-2 virüsünü ilişkisinin gösterilmesi için bilimsel çalışmalara ihtiyaç vardır.

12. SARS-CoV-2 virüsünün teşhisinde insanlarda olduğu gibi, evcil hayvanlardan alınan oral, nazal ve fekal / rektal örneklerde RT-PCR yapılmalıdır.

13. Şayet bir hayvan SARS-CoV-2 pozitif olarak tespit edilmiş ise, diğer canlılar ile sosyal mesafe, izolasyon ve hijyen kurallarına test sonucu negatif oluncaya kadar dikkat edilmelidir.

14. Evcil hayvanınız hastalanır ise veya sağlığı hakkında endişeniz var ise veteriner hekiminizle görüşünüz. Veteriner hekiminizin uygun görmesi halinde, evcil hayvanınızın testleri için T.C. Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Veteriner Kontrol Enstitüleri ile irtibata geçebilirsiniz.

HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.