Uşak Ufuk
20 Haziran 2019 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Farkındalık yürüyüşü yapıldı
07 Kasım 2018 Çarşamba 08:33

Farkındalık yürüyüşü yapıldı

1 ve 7 Kasım arasında çeşitli etkinliklere yer verilen, Disleksi Haftası nedeniyle farkındalık yürüyüşü yapıldı.

1 ve 7 Kasım arasında çeşitli etkinliklere yer verilen, Disleksi Haftası nedeniyle farkındalık yürüyüşü yapıldı. 

Uşak Belediye binası önünden başlayan yürüyüş, 15 Temmuz Şehitleri Meydanı'na kadar sürdü ve burada Disleksi Öğrenme Güçlüğü Derneği Uşak İl Temsilcisi Dilek Gülaçtı, bir açıklama yaptı. 

Disleksinin bir hastalık olmadığını ve bir zeka geriliği olarak da görülmemesi gerektiğini belirten Gülçtı, "Disleksi bir hastalık değildir. Hele zeka geriliği hiç değildir. Nörolojik temelleri olan öğrenme güçlüğüdür. Disleksi; kişinin zeka bölümü ölçümlerine göre normal veya daha yukarı zeka bölümlerine sahip olmasına rağmen, konuşma, gramer, yazma ve okuma gibi becerilerde sorunlar yaşadığı öğrenme güçlüğüdür.disleksi olarak tanımlanır. Öğretmenler ve ebeveynler disleksi hakkında yeterli bilgiye sahip olmalıdır ki çocuk zorlandığında doğru ve sağlıklı tepkiler verebilsinler. Ve geleceğimiz olan çocuklar için doğru adımları atabilelim" dedi. 

"Her çocuk geleceğimiz için bir fidandır. Bizim amacımız ise; Öncelikli olarak ülkemizde disleksi farkındalığını arttırmak" diyen Gülçtı, şöyle devam etti: "Fidanlarımıza yani çocuklarımıza uygun eğitimleri verip onları geleceğe kazandırmak. Ne olursa olsun onlar bizim evladımız, evlatlarımız. Biz bu güne kadar farkındalık yaratmak amacıyla çıktığımız yolda bir çok program düzenledik ve katıldık.  Türkiye'de ilk olan, 27 Aralık 2014 tarihinde 180 kişinin katılımı ile 3 bakanlık üst düzey katılımı, ailelerimizin desteği ve derneğimiz ile disleksi şurasını gerçekleştirdik. 2015 yılında İstanbul Aydın Üniversitesinde düzenlenen uluslararası bir kongreye katıldık ve 21 İl temsilcisinin kurucu olduğu ve haziran 2016'da Ankara il Dernekler müdürlüğü tarafından resmi olarak kabul edilen Meclisimizin 6 ayda bir toplanıp tavsiye niteliğinde kararlar almaktadır". Yürüyüşün ve konuşmaların ardından hatıra fotoğrafı çekildi. 

DİSLEKSİLİ ÇOCUK İÇİN NELER YAPILMALI?

Dilek Gülaçtı, disleksili çocuklar için neler yapılması gerektiğini de şöyle sıraladı:

Dislektik çocuklar okul derslerinde başarısız olmaları durumunda özgüvenlerini kaybedebilirler. Buna bağlı olarak diğer psikolojik problemler başlayabilir. Okumayı öğrenemeyip yaşıtlarının alay konusu olma ihtimalleri de -maalesef- vardır. Öte yandan, disleksili çocuklar çok ince düşünceli oldukları için, çevreden olumsuz etkilenmeleri ve karamsarlığa kapılmaları an meselesidir. 

Anne, baba veya eğitmenler, disleksi konusunda bilinçli olmadıklarında okuma bozukluğu yaşayan çocuğu suçlayabilirler. “İstesen yaparsın, aklın hep kötü işlere çalışıyor, umursamıyorsun, yaramazsın” gibi sözler çocukta kalıcı hasarlara yol açabilir. Bu yüzden çocuk üzerinde sorumluluğu olan herkes disleksi ne demektir, okuma güçlüğü nasıl giderilir, dislektik çocuğa nasıl destek olunur, disleksi için neler yapılmalı ve benzeri konulara hakim olmalıdır.

1- Sabırlı olun: Çocuğunuz veya öğrenciniz okuma güçlüğü çekiyorsa sabırlı olun ve ilginizi azaltmayın. Metinleri sesli okumasını isteyin. Sesli okuma esnasında hem çocuk, hem de siz nerelerde hata yapıldığını görebilir ve düzeltebilirsiniz. Sesli okuma, disleksi için iyi bir egzersizdir.

2- Motive edin: Öğrenme güçlüğü çeken çocukların özgüvenlerinde hasar oluşmaması için onları devamlı tebrik etmek gerekir. Her başarısını tebrik edin ve onunla gurur duyduğunuzu ifade edin. Bu davranış çocuğun başarma isteğini kamçılar.

3-Oyunlarla destekleyin: Sevdiği materyaller ile kendisini geliştirmesini sağlayın. Disleksili çocuklar oyunlarla yakından ilgilidirler. Doğru seçilmiş oyunlar disleksi egzersizleri niteliğindedir. Örneğin, Ruh Sağlığı Derneği tarafından pedagojik ürün olarak sertifikalandırılmış MentalUP Zeka Oyunları’nı kullanabilirsiniz.”ÇİĞDEM ARASLI

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ