Uşak Ufuk
12 Haziran 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
FİLM FESTİVALİ BAŞLADI
13 Aralık 2019 Cuma 07:34

FİLM FESTİVALİ BAŞLADI

FİLM FESTİVALİ BAŞLADI

Uşak Belediyesi’nin katkılarıyla, Uşak Üniversitesi İletişim Topluluğu tarafından düzenlenen ve Türkiye'nin en büyük kısa film festivali olma özelliği taşıyan, 6. Uluslararası Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali’nin açılış töreni Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Açılış törenine, Uşak Vali Yardımcıları Sait Topoğlu, Muammer Balcı, Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Ceylaner, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Mustafa Öntuğ, Festival Başkanı Doç. Dr. Murat Sezgin, İletişim Topluluğu Danışmanı ve Festival Yönetmeni Arş. Gör. Onur Keşaplı, akademisyenler, öğrenciler ve sinemaseverler katıldı. 

 

“Balık Kraker” ve Muhammed

 Seyyid Yıldız‘ın yönettiği

“Köprünün İki Ucu”, açılış filmleri olarak izleyiciyle buluştu

İTÜ Geleneksel Türk Müziği Topluluğu’nun konserinin yanı sıra, GuyNattiv‘in yönettiği Oscar Ödüllü kısa film “Skin/Deri”, Yiğit Evgar‘ın yönettiği “Balık Kraker” ve Muhammed Seyyid Yıldız‘ın yönettiği “Köprünün İki Ucu”, açılış filmleri olarak izleyiciyle buluştu. 111 ülkeden 3523 filmin başvurduğu, Ön Seçici Kurul kararının ardından 100 filmin resmi seçkiye alındığı, bir ilk olarak kurulan Ara Seçici Kurul’un kararı doğrultusunda, üç yarışmada 30 filmin Kanatlı Denizatı Ödülleri için yarışacağı festivalde, aralarında son iki yılda Cannes, Berlin, Locarno, Sundance, Venedik ve Toronto gibi festivallerde yarışmış filmler yer alıyor.

 

Ana Seçici Kurulda Usta İsimler

Festivalin, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Ulusal Kısa Film Yarışması ve Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’nda finale kalma başarısı gösteren yapıtları değerlendirecek Ana Seçici Kurul’da Abdurrahman Öner (Yönetmen), Barış Çorak (Yönetmen), Hakan Savaş (Akademisyen), Mehmet Akif Büyükatalay (Yönetmen), Mehmet Gülerbaşlı (Tiyatro Sanatçısı), Meryem Yavuz (Görüntü Yönetmeni), Nazan Düz (Ressam), Selin Gürel (Sinema Yazarı) ve Yiğit Güralp (Senarist/Yapımcı) yer alıyor.

Festivalin açılışında konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, 2014 yılında başlayan, Uşak’ın ilk ve tek film festivali olma özelliğini sürdüren ‘Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali’nin, geçtiğimiz yıl yarışma ölçeğini uluslararası alana taşıdığını belirterek, önce ki yıllara oranla rekor sayıda film başvurusu aldıklarını dile getirdi. Savaş, festivale verdiği desteklerle, kendileri yalnız bırakmayan, sanata ve sanatçıya her zaman değer veren Uşak Belediyesi’ne ve Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın’a teşekkürlerini sundu. Aralık ayında ülkemizde sinemanın merkezini Uşak’a taşıyan festivalde katılımcılar toplam on dokuz dalda ödül için yarışacak. 

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.