Uşak Ufuk
22 Ağustos 2019 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
FUAT SEZGİNİ ÖRNEK GÖSTERDİ
15 Nisan 2019 Pazartesi 08:10

FUAT SEZGİN'İ ÖRNEK GÖSTERDİ

Uşak Üniversite Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, 9 Nisan tarihinde Kırıkkale Üniversitesi tarafından Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı münasebetiyle düzenlenen “İslam Bilim Tarihi ve Matematikçiler” konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Uşak Üniversite Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, 9 Nisan tarihinde Kırıkkale Üniversitesi tarafından Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı münasebetiyle düzenlenen “İslam Bilim Tarihi ve Matematikçiler” konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı. Kırıkkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Yahya Kemal Konferans Salonunda gerçekleşen etkinliğe, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nihat İnanç ile Prof. Dr. Mehmet Başalan, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Böyükata, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 

Rektör Savaş, Müslüman alimlerinin ilime verdikleri değeri ve katkıları anlatarak, Prof. Dr. Sezgin’in Müslüman Türk bilim insanı olarak katkılarının altını çizdi. Dünyanın en önemli bilim insanlarından Fuat Sezgin Hoca’nın, etkinliklerle gelecek nesillere aktarmaya çalıştıklarını söyleyen Prof. Dr. Savaş, “Kararlı ve ibadet aşkıyla çalışan bir bilim insanı olan Fuat Hoca, Türk bilim insanları ve bilim insanı olmak isteyen, Türk gençleri için rol modeldir.”dedi. 2019 yılının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “Prof. Dr. Fuat Sezgin” yılı ilan edildiğini belirten Prof. Dr. Savaş, “Uşak Üniversitesi’nin de içinde yer aldığı ve 10 üniversitenin imza attığı protokol ile 2019 yılında Prof. Dr. Fuat Sezgin’in çalışmalarının tanıtılacağı etkinlikler yapılacak. Yıl boyunca panel, seminer ve konferanslar düzenleyeceğiz. Üniversitemiz internet sayfasında Prof. Dr. Fuat Sezgin’in çalışmaları hakkında paylaşımlarda bulunacağız. Yıl içinde Üniversitemize ait akademik dergilerimizde Prof. Dr. Fuat Sezgin özel sayısı çıkaracağız. İstanbul’da bulunan İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesine öğrencilere yönelik geziler düzenleyeceğiz. Prof. Dr. Fuat Sezgin’in, İslam bilim tarihine ve medeniyetine yaptığı büyük katkıların ve çalışkanlığının gençler tarafından daha iyi tanınması için Uşak Üniversitesi olarak üzerimize düşeni yapacağız.”dedi. Rektör Savaş, ““94 yaşında hayatını kaybeden dünyanın en önde gelen bilim tarihçilerinden Fuat Hoca, hayatının son anına kadar çalıştı. Rahmetli hocamızı örnek alın, çok çalışın. Unutmayın ki, İslam bilim adamlarının üretmiş olduğu bilimsel sonuçların Batıya ulaşmasıyla, bugünkü Avrupa bilimi doğmuştur. Harezmi’nin El-cebir ve’l-Mukabele kitabı bunlardan biridir. İkinci derece denklemlerin çözümünü Harezmi bulmuştur. Ömer Hayyam ise ilk kez üçüncü derece denklemlerin kökünü buldu, Pascal Üçgeni ve Binom formülü Hayyam’a aittir. Batılılar, Müslüman alimlerin ilmini kendileri bulmuş gibi gösterdiler. Ptoleme'nin Geographike Hyphegesis (Coğrafyaya Giriş) adlı kitabını Arapçaya çeviren Müslüman bilim alimleri daha 9. yüzyılın başlarında Ekvator'un uzunluğunu yüksek bilimsel metotlarla 40 bin km kadar olduğunu bulmuşlardır. Fuat Hoca, Amerika'yı Kolomb'dan önce Müslümanların keşfettiğini ispatlamıştır. Fuat Hoca onunla yaptığımız sohbetlerde, Müslümanların Amerika'ya ulaştıklarını ve bir kaç yüz sene Amerika'nın haritasını yapmakla uğraştığını anlatmış ve Kolomb’un okyanustan geçerken fırtınaya yakalandığını ve tayfaların yanlış yere gidiyoruz demeleri üzerine “Hayır, ben Müslümanların kitabında okudum. Doğru yere gidiyoruz.”dediğini aktarmıştı. Prof. Dr. Fuat Sezgin, İslam coğrafyası ve bilimi üzerine hayatını adamış bir insandır. Bu konularla ilgili 6 ciltlik kitabı var. Kendisi bu çalışmalarıyla İslam bilimi olmasaydı Batı’nın olamayacağını ispatlamıştır. 

Etkinlikte Prof. Dr. Fuat Sezgin’in hayatı, çalışmaları ve İslam Dünyasına kattığı ilmi bilgilerin anlatıldığı video gösterisi izlendi. Konferans sonunda Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan, verdiği değerli bilgilerden dolayı Rektör Savaş’a teşekkür ederek, plaket takdim etti. HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ