Uşak Ufuk
16 Eylül 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
FUAT SEZGİNİN ADI KÜTÜPHANEDE YAŞATILACAK
05 Nisan 2019 Cuma 08:00

FUAT SEZGİN'İN ADI KÜTÜPHANEDE YAŞATILACAK

Uşak Üniversitesi Senatosunun kararı ile merkez kütüphaneye, “Prof. Dr. Fuat Sezgin Kütüphanesi” ismi verildi.

Uşak Üniversitesi Senatosunun kararı ile merkez kütüphaneye, “Prof. Dr. Fuat Sezgin Kütüphanesi” ismi verildi. Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, Uşak Üniversitesi merkez kütüphanesinin adının Prof. Dr. Fuat Sezgin Kütüphanesi olarak değiştirilmesine karar verildiğini belirtti. Uşak Üniversitesinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019 yılının “Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” ilan edilmesinin ardından, Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı (İBTAV) ile işbirliği gerçekleştiren üniversitelerden birisi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Savaş, bu kapsamda 2019 yılı içerisinde çok sayıda etkinlik yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini ifade etti.

 

Dünyanın En Önemli Bilim İnsanlarından Fuat Hoca, Gelecek Nesillere Aktarılacak

Prof. Dr. Sezgin’in Türk bilim insanları ve bilim insanı olmak isteyen Türk gençleri için rol model olduğuna dikkat çeken Rektör Savaş, Sezgin’in, Müslüman Türk bilim adamı olarak yıllarca Müslümanların Batı bilimine katkılarını anlattığının altını çizdi. Dünyanın en önemli bilim insanlarından Fuat Hoca’nın, yapılan etkinliklerle gelecek nesillere aktarılacağını belirten Prof. Dr. Savaş “Fuat hocamızı öğrencilerimize en iyi şekilde anlatmaya çalışıyoruz. Fuat Hoca, örnek alınması gereken, kararlı ve ibadet aşkıyla çalışan bir bilim insanıydı. Fuat Hocamızın ismi, çok değer verdiği bilimin merkezi olan kütüphanemizde yaşamaya devam edecek.”dedi.

FUAT SEZGİN KİMDİR?

Üniversitede matematik okuyup mühendis olmak isteyen Prof. Dr. Fuat Sezgin, İstanbul Üniversitesi Şarkiyat Araştırmaları Enstitüsü’nde çalışan Prof. Dr. Helmut Ritter’in bir seminerine katıldıktan sonra bu fikrinden vazgeçerek bilim tarihi alanında eğitim almaya karar verdi. 1982 yılında Frankfurt’taki Goethe Üniversitesi’ne bağlı Arap-İslam Bilimler Tarihi Enstitüsü’nü kuran Prof. Dr. Fuat Sezgin bir yıl sonra burada İslam Bilim Tarihi Müzesi’ni açtı. Müzede, İslam kültür çevresinde yetişen bilim insanlarının buluşlarının yazılı kaynaklara dayanılarak oluşturulan modelleri ve maketlerinin 800’den fazla örneği sergileniyor. Müze içinde kurduğu Bilimler Tarihi Kütüphanesi’nde 45.000 cilt kitap ve 10.000 adet mikrofilm bulunuyor. Prof. Dr. Fuat Sezgin 2008 yılında İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’ni kurdu. Müzede astronomi, saat teknolojisi, denizcilik, savaş teknolojisi, tıp, madenler, fizik ve teknik, optik, kimya, matematik ve geometri, mimari ve şehircilik, coğrafya alanlarında hazırlanmış toplam 570 alet, cihaz kopyaları, maket ve model koleksiyonu, harita çizimleri bulunuyor. Bu özelliği ile müze, alanında Türkiye’de ilk, Frankfurt’tan sonra dünyada ikinci örnektir. Müzede Müslüman bilim insanlarının icat ve keşifleri, bilim tarihinin farklı alanlarındaki değişimi kapsamlı bir şekilde ortaya koyuyor. Müzede, Prof. Dr. Fuat Sezgin tarafından yazılmış İslam’da Bilim ve Teknik adlı katalog eser bulunuyor. Bugüne kadar müze kataloğu olarak yazılan ilk eser olan bu çalışma Türkçe, İngilizce, Almanca ve Fransızca olarak  dört dilde yayımlandı. HALİL ASLAN

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ