Uşak Ufuk
19 Ağustos 2022 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gediz güveci tescillendi
03 Aralık 2021 Cuma 07:16

Gediz güveci tescillendi

Gediz güveci tescillendi

  (AA) - Uşak’ta da yoğun bir talep gören Gediz güveci, tescillendi. Uşak ve Kütahya’nın ortak değeri olan Gediz Güveci, tescillenerek koruma altına alındı. Kütahya'nın Gediz ilçesine özgü, erkeç etinden yapılan "Gediz güveci" coğrafi işaretle koruma altına alındı.

Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak, AA muhabirine, atalarından miras kalan eşsiz lezzete sahip Gediz güvecini nesilden nesile aktarmak istediklerini söyledi.

Yerel ve kültürel değerlerin korunması için projeler hazırladıklarını belirten Akçadurak, şöyle konuştu:

"Yöresel ürünlerin geleneksellik ve kalite bakımından değerlendirilmesi sonucu Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) tarafından Gediz güvecimiz coğrafi işaret almaya hak kazandı. Gediz Belediyesinin girişimleri sonucunda bu belgeyi almanın mutluluğunu ve onurunu yaşıyoruz. Bu belgeyle Gediz güveci yasal koruma altına alınmıştır."

Akçadurak, Gediz’de ilk coğrafi işaretli ürünün güveç olduğunu sözlerine ekledi. Öte yandan Uşak Ticaret ve Sanayi Odası da, Uşak helvası, gelin helvası, sarı haşhaş, siyah haşhaş ve Uşak ev baklavası için de coğrafi işaret başvurusu yaptı. Bavşurunun yakın bir zamanda onaylanacağı ve bunun da kısa sürede netleşeceği öğrenildi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.