Uşak Ufuk
14 Ağustos 2022 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Geleceğin doktorları Uşakta yetişiyor
18 Haziran 2021 Cuma 08:26

Geleceğin doktorları Uşak'ta yetişiyor

Geleceğin doktorları Uşak'ta yetişiyor

Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yeni inşa edilen, kadın, doğum, çocuk ve psikiyatri servislerinin bulunduğu binasında, Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri için teorik ve pratik derslerin verileceği bir eğitim alanı oluşturuldu. Yeni binanın zemin katında, Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim gören 50 öğrenci için derslikler ve hastaya müdahale eğitimlerinin yapılacağı uygulama alanları, tıp fakültesi öğrencilerinin kullanımına sunuldu.

 

UŞAK ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİNDE ÖNÜMÜZDEKİ YIL 200 ÖĞRENCİ EĞİTİM GÖRECEK

Yeni oluşturulan derslik ve diğer eğitim alanlarını inceleyen Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başkekimi Doç. Dr. Mücahit Avcıl ve Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Sinan Yürüker, eğitim alanıyla ilgili bilgi verdi. Bu yıl Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 50 öğrenci bulunduğunu belirten Başhekim Doç. Dr. Avcıl, önümüzdeki yıl bu sayının 200'e çıkacağını belirtti.

 

Bu alan sadece üniversitemiz için değil Uşak için de önemli bir kazançtır

Avcıl, "Eğitim ve Araştırma Hastanemizi çok yönlü kullanıyoruz ve bu bağlamda tıp fakültesi öğrencilerimiz için de özel bir alan oluşturduk. Burada hem eğitimler yapılacak, hem de uygulamalar. Fakültemizde, alanında yetkin ve gençlere ışık tutacak idealist öğretim üyelerimiz ve görevlilerimiz bulunuyor. Burada eğitim gören ve görecek olan öğrencilerimiz çok şanslılar. Bu alan sadece üniversitemiz için değil Uşak için de önemli bir kazançtır. Gelecek dönemlerde ilimizde hizmet edecek ve yeni doktorlar yetiştirecek olan meslektaşlarımız, bu sıralarda eğitim görecekler" dedi. 

 

 

UŞAK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA 

HASTANESİ'NDE PREMATÜRE 

ÇOCUK YOĞUN BAKIM BİRİMİ KURULDU

Öte yandan Uşak için bir ilke daha imza attıklarını belirten Doç. Dr. Mücahit Avcıl, pandemi dönemine rağmen hastaneyi geliştirdiklerini ve söz konusu çalışmalardan birinin de prematüre yoğun bakım ünitesi olduğunu belirtti. Avcıl, "İlimizde prematüre yoğun bakım ünitesi kurulması için çalışma başlattık ve covid-19 salgınına rağmen bu birimin kurulmasını sağladık. Şu anda yoğun bakımın yatakları ve diğer ekipmanları kuruldu. Bu alanda faaliyet gösterecek uzmanlarımız ve diğer ekiplerimiz belirlendi. Önümüzdeki haftaya kadar prematüre yoğun bakımı faaliyet geçireceğiz. Çünkü bu alanın olmaması, ilimiz için önemli bir eksiklikti ve prematüre yoğun bakıma ihtiyaç duyulduğunda, hastalarımız çevre illere gidiyordu. Çoğu aile, konaklama ve diğer konularda sorunlar yaşıyordu. Artık böyle bir sorun ilimiz için olmayacak ve prematüre yoğun bakım ihtiyacı ilimizde, uzman ekip ve kaliteli ekipmanla görülecek" diye konuştu. 

Öte yandan Uşak Üniversitesi Tıp Fakütlesi genç yaşta olmasına rağmen hızla büyüdü.  Tıp fakültesinin tarihçesi şöyle: Uşak Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi’ne bağlı iken 5467 sayılı kanunla adı ve bağlantısı değiştirilen bazı fakülte ve yüksekokulları alarak 17.03.2006 tarihinde kurulmuştur.Ege Bölgesinde tıp fakültesi olmayan tek ilin Uşak olduğu, 2015 yılı itibarı ile Uşak İli toplam nüfusunun 342.269 olmasına karşı çevre illere bağlı olan, Uşak İlin’e daha yakın olması nedeniyle sağlık hizmetlerini Uşak İlinden alan ilçeler nedeni ile, Uşak İli’nin sağlık nüfusu yaklaşık 663.896 olarak belirlenmiştir. Bu iki husus gerekçe gösterilerek başta kent konseyi olmak üzere sivil toplum kuruluşları(STK) Uşak Üniversitesi bünyesinde tıp fakültesi açılmasını talep etmişlerdir. Talepler, gerek STK’lar gerekse Uşak Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yetkililere iletilmiştir. Bu talep ve çalışmalar olumlu sonuçlanmıştır.Millî Eğitim Bakanlığının teklif yazıları üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, 20/8/2015 tarihinde Bakanlar Kurulu’nca Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi kurulması kararlaştırılmıştır.27 Ağustos 2015 tarihli ve 29458 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı gereği Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi kurulmuştur.” HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.