Uşak Ufuk
23 Mayıs 2022 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Geri dönüşüm Uşak için önemli
30 Mart 2022 Çarşamba 08:37

Geri dönüşüm Uşak için önemli

Geri dönüşüm Uşak için önemli

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selim Kandemir, geri dönüşüm sektörünün önemine değindi. Bakan Varank’ın kenti ziyareti sırasında geri dönüşüm sektörünün temsilcileriyle bir araya gelmesinin kent ekonomisi için önemli olduğunu ifade eden Selim Kandemir, “Avrupa Birliği’nin yeşil mutabakatı duyurmasından sonra bu bölgede çalışan tüm firmalar karbon ayak izlerini düşürmek için geri dönüşüm sektörüne ayrı bir önem vermeye başlamışlardır. 

20 bin kişilik istihdamı ile 52 ülkeye ihraç gerçekleştiren geri dönüşüm sektörlerimiz, ekonomik değeri nerdeyse sıfır olarak görülen atık ve artıkları ekonomimize kazandırmakta ve ülkemize önemli bir katma değer kazandırmaktadır.  

Su tasarrufu için de ayrı bir yer tutan geri dönüşüm sektöründe, sadece ilimiz ülkemiz suyunun yüzde 9’nun tasarrufunu sağlamaktadır. Bu nedenle bakanımızın sektörümüzü incelemesi, ilimiz ve ülkemiz için büyük önem taşımaktadır” dedi. Kent ekonomisi hakkında konuşan Kandemir, “Uşak Organize Sanayi Bölgemizin genişleme alanı için verdiğiniz destekler için öncelikle teşekkür etmekteyiz. UŞAK OSB’nin genişleme alanı ile eş zamanlı olarak Türkiye’de “Yeşil OSB” çalışmaları başlatılmıştır. Pilot olarak gerçekleştirilen bu çalışmaları, altyapısı henüz kurulmaya başlanmamış 3. Genişleme alanımız için ciddi bir fırsat olarak görmekteyiz. 

Ülkemizdeki 7. Yeşil OSB olmak için çalışmalarımızı başlatmış bulunmaktayız. Gerek OSBÜK gerekse bakanlığımızla koordineli şekilde yürüttüğümüz bu çalışmaların ilimize katkısı hem imaj hemde katma değer açısından çok yüksek olacağının farkındayız. 

Uşak OSB’deki firmalarımızın bulundukları sektörler açısından Yeşil OSB konseptine geçişlerinin kolay olması, yeni genişleme alanın tamamen bu konsepte yatırımlara uygun bir altyapıya sahip olacağı ve Uşak ili genelinde gerek Yeşil Mutabakat gerekse Yeşil OSB konusunda farkındalığın yüksek olması nedeniyle sizlerden bu konuda desteklerinizi beklemekteyiz.” HABER: HALİL ASLAN

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.