Uşak Ufuk
21 Nisan 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HALİL AĞAOĞLUNA YANIT VERDİLER
12 Kasım 2019 Salı 08:00

HALİL AĞAOĞLU'NA YANIT VERDİLER

Uşak OSB Başkanı Halil Ağaoğlu’nun 3’üncü bölge için sitem ettiği Ürünköy sakinleri, söz konusu eleştirilere bir yanıt verdi.

Uşak OSB Başkanı Halil Ağaoğlu’nun 3’üncü bölge için sitem ettiği Ürünköy sakinleri, söz konusu eleştirilere bir yanıt verdi. Ürünköy sakinleri, OSB’nin arıtma tesisine yatırım yapmamak için köylerini seçtiğini belirterek, “Bugün para para diyerek atacağınız adımlar, yarın telafisi zor durumlara neden olabilir. Yeni bir OSB alanı oluşturulacaksa, bu; akıl, mantık ve vicdani değerler baz alarak belirlensin” ifadelerini kullandı….  Uşak OSB’nin 3’üncü genişleme alanıyla ilgili davacı olan ve geçtiğimiz gün Uşak OSB Yönetim Kurulu Başkanı Halil Ağaoğlu’nun açıklamalarıyla gündeme gelen Ürünköy sakinleri, yatırımların önüne kasıtlı olarak her hangi bir engel koymadıklarını ve sadece sanayi alanının köylerine belli bir mesafede kurulmasını istediklerini ifade etti. Yeni yatırımcılara sanayi alanı temin etmek için 3’üncü genişleme alanı oluşturmak için altyapı çalışmalarını başlayan ve söz konusu yeni bölge için Ürünköy ve Beylerhan gibi çevre köylerin topraklarını almaya başlayan Uşak Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu, bazı köylülerin bu durumu dava konusu etmesi nedeniyle, tüm çalışmalarını durdurdu. 

 

 konuyu dava konusu eden Osman Şahin, Mehmet Şen, Tahir Efe ve Yaşar Yılmaz bir açıklama yaptılar

Yeni bölgeyle ilgili gelişmeleri, önceki gün açıklama yapan Uşak OSB Yönetim Kurulu Başkanı Halil Ağaoğlu, düzenlediği basın toplantısıyla gündeme getirdi. İktidar partisi milletvekillerine yüklenen Halil Ağaoğlu, yatırımların önünün kesildiğini ve bazı köylülerin kendisinin toprakları ucuza alıp, pahalı fiyata satacağına dair dedikodular ürettiklerini öne sürdü. Bilirkişi bazı köylüler tarafından yönlendirilmeye çalışıldığını da iddia eden Halil Ağaoğlu’nun açıklamalarına, konuyu Manisa 1. İdare Mahkemesi’nde dava konusu eden Ürünköy sakinleri yanıt verdi. Ürünköy sakinleri adına, konuyu dava konusu eden Osman Şahin, Mehmet Şen, Tahir Efe ve Yaşar Yılmaz bir açıklama yaptılar.

 

YENİ SANAYİ ALANLARI İÇİN

ALTERNATİF BÖLGELER BULUNUYOR

Yeni sanayi alanları için alternatif bölgelerin bulunduğunu ve sanayiciden belirlenen alandan yaklaşık yüzde 10’luk bir küçültme talep ettiklerini kaydeden Ürünköy sakinleri, bölgenin genişlemesi için 2 alternatif alanın bulunduğunu belirterek, “Uşak Tekstil OSB Yönetimi’nin açıklamalarını üzülerek okuduk ve bu konuda bir açıklama yaparak, durumu Uşak halkına ve devlet büyüklerimize izah etme gereği duyduk. Tekstil OSB’nin genişlemesi için 2 alternatif bölge daha bulunuyor ve burayı ısrarla istemelerindeki amaç, para harcamadan ve yatırım yapmadan arıtmaya gidecek suları direk Gediz Havzasına vermektir. Buna karşan Uşak OSB’nin 2007’de, sanayi genişleyecek diye 500 hektarlık bölgeyi, tarımsal alandan çıkarıp sanayi bölgesine çevirdiği bilinmektedir. Ancak bugüne kadar ne her hangi bir kamulaştırma yapılmıştır, ne de büyük veya dev olarak nitelendirilen bir sanayicinin yatırım yapmasının önü açılmıştır. Verimliliği düşük olan bu alan, sırf kamulaştırma bedeli yüksek diye istenmemekte ve gerekli ilgi gösterilmemektedir. 2’inci alan da OSB’nin kuzeyinde ve toprak derinliği 20 ve 50 santimetre arasındaki ve dönemin Valisi Salim Demir tarafından da mutabık kalınan alandır. Burayı da arıtma kot farkını kurtarmadığı için istememektedirler. Oysaki yapacakları yeni bir arıtma yatırımıyla bu sorun da ortadan kalkacaktır” dedi. HABER: ALİ ARASLI

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.