Uşak Ufuk
01 Mart 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HASTALARI ZİYARET ETTİ
07 Ekim 2019 Pazartesi 07:08

HASTALARI ZİYARET ETTİ

Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, dünya kalp günü kapsamında, hasta ziyaretlerinde bulundu.

Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, dünya kalp günü kapsamında, hasta ziyaretlerinde bulundu. Hastaları evinde ziyaret eden Uşak İl Sağlık Müdürü Sedat Kavas’a; Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uz. Dr. İsmail Çıbık, Halk Sağlığı Hizmetleri Birim Sorumlusu Dr. Mehmet Fatih Arslan, Personel ve Destek Hizmetleri Başkan Yardımcısı Fahrettin Bilek, Halk Sağlığı Hizmetleri Kronik Hastalıklar ve Yaşlı Sağlığı Birim çalışanlarıyla birlikte , Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Prof. Dr. Şahin Bozok tarafından AORT KAPAK REPLASMANI AMELİYATI olan Hakkı Yılmaz Kalemoğlu’ nu evinde ziyaret etti.

Hastanın durumu hakkında bilgi alan Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, kalp sağlığı ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “ Kalp ve damar hastalıkları küresel olarak bir numaralı ölüm sebebidir. Kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin artarak, 2030 yılında 22,2 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2012 yılında tüm dünyada bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı ölümlerin yüzde 46,2’si (17,5 milyon) kalp ve damar hastalıkları nedeniyledir. Ülkemizde 2013 yılında ölen her 5 kişiden ikisinin kalp-damar hastalığına bağlı nedenlerden öldüğü görülmektedir.        Davranışsal risk faktörleri yani; sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün kullanımı ve alkol kullanımı koroner kalp hastalığının %80’inden sorumludur. Kardiyovasküler hastalıkların çoğu risk faktörleriyle mücadele edilerek engellenebilir. Risk faktörlerinin kontrolü ile kalp ve damar hastalığı görülme sıklığının yarıya indirilebileceği bildirilmektedir. Sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite etkisiyle bireylerde kan basıncında yükselme, kan şekeri yüksekliği,  kan lipidlerinde yükselme, fazla kilo veya obezite görülür.

Sosyal ekonomik faktörler ve kültürel değişiklikler (küreselleşme, şehirleşme) toplumun yaşlanması, stres, kalıtsal faktörler kardiyovasküler hastalıkların diğer belirleyicileridir.  40 yaş üstü her birey için kardiyovasküler risk hesaplanarak davranışsal risk faktörlerine uygun müdahaleler ile kalp krizi, inme, kalp yetmezliği ve diğer komplikasyonların gelişmesi önlenebilir. Her bir bireyin kalp ve damar hastalıklarına yol açan davranışsal risk faktörleri ile ilgili farkındalığının artırılması ve hasta olmamak için riskli davranışlarını olumlu davranışlara değiştirmesi için hastaların motive edilmesi önemlidir” dedi. 

Kavas, şu önerileri de sıraladı: “Sağlıklı beslenin, Düzenli fiziksel aktivite yapın,

Tütün ve tütün ürünleri kullanmayın,

Alkol kullanmayın, Kardiyovasküler riskinizi Aile Hekiminizden öğrenebilirsiniz, Kilolu veya obez olup olmadığınızı öğrenin, Kan basıncınızı öğrenin,

Kan şekerinizi öğrenin,

Kan lipidlerinizi öğrenin”.

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.