Uşak Ufuk
21 Ocak 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HAYVAN HAKLARINA DEĞİNDİ
08 Ekim 2019 Salı 07:52

HAYVAN HAKLARINA DEĞİNDİ

HAYVAN HAKLARINA DEĞİNDİ

CHP Uşak İl Başkanı Nadi Sancar, 4 Ekim Hayvan Hakları Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı. Toplumumuzda hayvanların mal olarak değil hakları olan bir “can” olarak kabul edilmesinin temel bakış açısı olması gerektiğini vurgulayan Nadi Sancar ‘verdiğimiz mücadele sonucunda TBMM’de Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu kurulmasını, geçen yıl TBMM’ye sunduğumuz detaylı yasa teklifinin Araştırma Komisyonu’nda görüşülmesini ve 3 aylık Komisyon çalışmasının somut önerilerile sonuç raporunun oluşturulmasını sağladık.” dedi.

Nadi Sancar, ‘Türkiye’de son yıllarda hayvan hakları ihlalleri artıyor. Bunun en önemli nedeni hayvanlara kötü muamele ve şiddetin suç olarak kabul edilmeyip, Kabahatler Kanunu kapsamında değerlendirilmesidir. Hayvan hakları ihlallerinde ya ceza verilmiyor ya da verilen cezalar etkisiz. Geçen yıl 4 Ekim 2018’de CHP adına Hayvan Hakları Yasası Kanun Teklifi’ni TBMM’ye sunduk ve tüm siyasi partilere ertelemeksizin hayvan hakları yasasını çıkaralım çağrısını yaptık. Verdiğimiz yasa teklifinde süs hayvanı tanımının çıkarılması, sahipli-sahipsiz hayvan ayrımının kaldırılmasını ve yaralama, öldürme, eziyet, tecavüz, dövüştürme gibi fiillerin kabahat olmaktan çıkarılıp, suç olarak tanımlanmasını önermiştik. Ayrıca yeni hayvanat bahçelerinin ve yunus parklarının açılmasını da yasaklanmasını önermiştik.’ Dedi. 

Hayvan dostlarımızı seçim vaadi olmaktan çıkarıp sonunda Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu kurulması, 3 ay boyunca yerinde inceleme ziyaretleri yapılması, yasa çıkması için uzlaşma ile rapor hazırlanması ve hak temelli önerilerin katılımcı anlayışla kabul edilmesine katkı koymaktan memnuniyet duyuyoruz.’ dedi. Sancar, Hayvan Hakları Fonu oluşturulması, kısırlaştırma merkezlerinin Belediyeler ve İl Özel İdareleri bünyesinde kurulması, 2020 merkezi bütçede Belediyeler ve İl Özel İdarelere tahsisli hayvan hakları konusunda kullanılacak şekilde bütçe sağlanması konusundaki teklifinin de Komisyon’da kabul gördüğünü iletti.

Sancar,  ‘Hayvan Hakları Kanunu’nun çıkarılması için gerekli mücadeleyi hızlandıracağız. Aynı doğada, ekosistem içinde birlikte yaşadığımız hayvan dostlarımız ve yaşam alanları için sadece 4 Ekim’de değil, her gün mücadele etmeye devam edeceğiz. 4 Ekim 2019’un hayvan hakları için bir milat olacağına inanıyorum.’  Dedi. 

HALİL ASLAN 

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.