Uşak Ufuk
20 Eylül 2019 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hipertansiyona dikkat edin
20 Mayıs 2019 Pazartesi 06:57

Hipertansiyona dikkat edin

Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, dünya hipertansiyon günü nedeniyle bir açıklama yaptı.

Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, dünya hipertansiyon günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, “Kan dolaşımı için damarlarımızda gerekli olan kan basıncının normalden fazla olmasıdır. Baş dönmesi, baş ağrısı, kalp ağrısı, kulak çınlaması, nefes darlığı, çift veya bulanık görme, burun kanamaları, düzensiz kalp atışlarıdır” dedi. 

“Yüksek Tansiyonun Nedenleri Nelerdir?” sorusuna yanıt veren Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, şöyle söyledi: “Yüksek tansiyonun birden fazla nedeni olabilir. Bu nedenler kalıtım, cinsiyet, şeker hastalığı, şişmanlık, sigara ve alkol kullanımı, stres, yetersiz fiziksel aktivite, aşırı tuz kullanımı, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve yaşlılıktır. Bazen bir hastalığa bağlı olarak görüldüğü gibi gebelikte de tansiyon yüksekliği gelişebilir”. 

“Yüksek Tansiyon Her Yaşta Görülebilir Mi?” sorusunu cevaplayan Sedat Kavas, “Evet, yetişkin ve hasta bireylerde görüldüğü gibi çocuklarda da yüksek tansiyon görülebilir. Çocuklarda yüksek tansiyonun birçok nedeni olabilir. Üç yaşından itibaren tüm muayenelerinde çocukların tansiyonunu ölçtürünüz. Yüksek tansiyon kontrol altına alınmazsa inme, kalp krizi, kalp hastalığı, böbrek yetmezliği, bilinç bozukluğu, körlük ve damarlarda anevrizma oluşmasına neden olmaktadır. Tütün ve alkol kullanılmaması, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, tuz tüketiminin azaltılması, fazla kilo veya şişmanlık varsa kilo verilmesi yüksek tansiyonun kontrol altına alınması için yeterli olabilir. Eğer yeterli olmazsa hekim kontrolünde ilaç başlanabilir” diye konuştu.  

“Hipertansif Bireylerin Dikkat Etmesi Gereken Konular Nelerdir?” sorusuna yanıt veren Sedat Kavas, şöyle devam etti: 

• Tütün ve alkol kullanımından vazgeçilmeli,

• Sağlıklı beslenmeli,

• Fazla kilolu/obez ise kilo vermeli,

• Fizik aktiviteleri düzenli yapmalı

• Tuz kullanımını azaltmalı,

• Düzenli muayene ve tetkiklerle hastalığın takibine önem vermeli,

• İlaçlarını önerilen dozda ve sürede, aksatmadan kullanmalı

• Kan basıncı düzenli izlemeli/ izlenmesini sağlamalıdır. HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ