Uşak Ufuk
24 Temmuz 2019 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hükümeti eleştirdi
15 Ekim 2018 Pazartesi 08:18

Hükümeti eleştirdi

DSP Uşak İl Başkanı Hasan Hüseyin Alcılıoğlu, hükümetin enflasyonla mücadele konusundaki yaklaşımını eleştirdi.

DSP Uşak İl Başkanı Hasan Hüseyin Alcılıoğlu, hükümetin enflasyonla mücadele konusundaki yaklaşımını eleştirdi. Söz konusu düzenlemenin krizin habercisi olduğunu ifade eden DSP Uşak İl Başkanı Hasan Hüseyin Alcılıoğlu, , Hazine ve Maliye Bakanı sayın Berat ALBAYRAK tarafından kamuoyuna açıklanan Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı’nın içeriği konusunda partideki ekonomi kurmaylarıyla yaptığı değerlendirmelerin sonucunda bir açıklama yaptı.

enflasyonla Topyekün MücadeleProgramına ilişkin açıklamalarıhiç kimseyi tatmin etmemiş, 

 piyasaları da etkilememiştir 

Siyasi iktidarın topluma umut ve güven vermekten uzak olduğunu belirten  DSP Uşak İl Başkanı Hasan Hüseyin Alcılıoğlu, “yaklaşık yüzde elli örtülü devalüasyon yaşanan bir sistemde market sahiplerinden sattıkları ürünlerin fiyatlarında yüzde 10’luk indirime gitmelerini istemek, ekonomide dibe vurmuşluğun ikrarından başka bir anlam taşımaz.” dedi.  DSP Uşak İl Başkanı Hasan Hüseyin Alcılıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bakan Albayrak’ın Enflasyonla Topyekün Mücadele Programına ilişkin açıklamaları hiç kimseyi tatmin etmemiş, piyasaları da etkilememiştir.  İki ay içinde 5,20 Lira’dan 6,10 Lira seviyesine yükselen ABD dolar kurunda bir gün öncesine nazaran kayda değer bir değişiklik olmamıştır. Bu durum siyasi iktidarın umut ve güven vermediğinin açık bir göstergesidir” dedi. 

 Krizin maliyetinin bankalara ve dolayısıyla tasarruf sahiplerine yansıtılmaya çalışılması son derece yanlıştır

DSP Uşak İl Başkanı Hasan Hüseyin Alcılıoğlu, “Programın açış konuşmasını konuyla ilgili Bakan ya da Bakan Yardımcısı değil, aynı zamanda en büyük kamu bankasının Genel Müdürü olan Türkiye Bankalar Birliği Başkanı yapmış, ve bankalar adına bazı vaadlerde bulunmuştur. Krizin maliyetinin bankalara ve dolayısıyla tasarruf sahiplerine yansıtılmaya çalışılması son derece yanlıştır. Açıklamalarda en çok dikkat çeken hususlardan biri, tüm firmalardan asgari yüzde 10 indirim yapmalarının talep edilmiş olmasıdır. Kur artışından dolayı girdi maliyetleri yüksek oranda artacak olan firmaların bu talebi yerine getirmeleri beklenmemelidir. Böyle tedbirler ancak yeni krizlerin habercisi olabilir.” Alcılıoğlu, “Ülkemizin bugün içinde bulunduğu şartları ve görünümünü kısaca değerlendirecek olursak Türkiye, 16 yıl öncesinin fersah fersah gerisinde, ekonomik olarak tükenmişliğin, dış ilişkilerde itibarsızlığın, toplumsal olarak da yokluk, yoksulluk ve yolsuzluğun pençesinde can çekişir durumdadır. Türk milleti yeni bir rejimle yüzyüze bırakılmıştır. Bu rejimin kayıtlardaki ismi her ne kadar “Cumhuriyet” ise de fiiliyatta doğrudan faşizmdir. Demokratik kural ve teammüllerin tamamen ortadan kaldırıldığı, hak ve eşitlik ilkelerinin yok edildiği, yürürlükteki yasaların herhangi bir hükmünün kalmadığı, sadece tek bir iradenin hüküm sürdüğü sistemlerin adıdır faşizm. Küresel egemen sistemin kontrolü ve yörüngesinde bulunan devlet yönetimi ve parlamento yapısı, bu haliyle ülkenin ve milletin sorunlarına çözüm üretmekten uzaktır. Üç gün sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi 27. Dönem, 2. Yasama yılı çalışmalarına  başlayacak. İktidar olmayı aklının ucundan bile geçirmeyen bir muhalefetin çoğunlukta olduğu bu parlamento yapısından 100 yıllık Cumhuriyetin geleceğine olumlu herhangi bir katkı sağlanamayacağı artık görülmüştür. Daha parlamento açılmadan, devleti dolandıranların, milleti soyanların, devletin adını kullanarak cinayet işleyenlerin, haraç toplayanların, silahlı organize suç örgütü kuranların affedilmesine kafa yoran; çağdaş dünyanın bugünkü yapısına ayak uydurmak yerine devlet adıyla cinayet işlemeyi, yani İdam Cezasını yasallaştırmaya kafa yoran bir parlamento yapısı Türkiye’yi 22. yüzyıla taşıyamaz! Bu parlamento yapısı iktidarıyla-muhalefetiyle bizleri olsa olsa ikiyüz yıl öncesinin karanlığına götürür” dedi. HABER: BERKAY ÖZYAYLA

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ