Uşak Ufuk
31 Mayıs 2020 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İlimiz için hayırlı olsun
15 Mart 2019 Cuma 08:53

İlimiz için hayırlı olsun

Uşak TSO’da yapılan toplantıda konuşan Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Selim Kandemir, 'Seferberlik ilimize hayırlı olsun" dedi.

Uşak TSO’da yapılan toplantıda konuşan Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Selim Kandemir, “ Devletin vereceği istihdam desteği kapsamında, işçi başına yıllık ortalama 13 bin 356 TL gibi bir destekleme söz konusu olacaktır. Yine teşvikler kapsamına kısa çalışma ödeneği de eklenmiştir. Ekonomik sebeplerle;  işyerinde çalışma sürelerini geçici olarak azaltmak durumda kalan işverenlere ve 3 ay boyunca azaltılan süreye ilişkin çalışanlarının ücreti devlet tarafından sağlanacaktır. Bu noktada işverenlerimizin Bağ-Kur’e başvurmaları ve İşsizlik Sigortası Fonu’ndan almaları gerekmektedir.

            Yeni istihdam sağlamayan, 2018 yılı ortalamasının altına düşmeyen ve primlerini düzenli olarak ödeyen işletmelere de asgari ücret destekleri verilecektir. Çalışan sayısı 500’ün altında olan işletmelere 12 ay boyunca işçi başına aylık 150 TL ve 500’ün üzeride personeli olan firmalara da 12 ay boyunca çalışan başına aylık 101 TL devlet desteği verilecek. Bunların yanı sıra primleri düzenli ödemeye 5 puanlık destekleme devam edecek. Kalkınmada öncelikli 51 ilde ve 2 ilçede; sigortalıların SGK primlerine 5 puanlık indirime ilave olarak, 6 puan daha eklenecek.

            İşbaşı eğitimleri sonrasında da devletimiz bazı desteklerde bulunacak. Katılımcılara 3 ay süreyle aylık 2.021 TL ödenecek, imalat sanayi ve bilişim sektörlerinde süre 6 ay uygulanacak, siber güvenlik, kodlama, yenilenebilir enerji vb. mesleklerde 18-29 yaş arası gençler için 9 ay süreyle uygulanacak ve aylık 2.210 TL ödenecek, katılımcıların genel sağlık sigortası ile iş kazası ve meslek hastalıkları primleri devlet tarafından karşılanacak ve 2-5 yaş arası çocuğu olan imalat sanayide işbaşı eğitim programına katılan kadınlara ilave olarak aylık 400 TL çocuk bakım desteği verilecek.

İstihdam Seferberliği kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığıile TOBB arasında MEGİP imzalandı ve bu protokol odamıza da önemli bir misyon yükledi. Buna göre  Oda-Borsalar ve İŞKUR il müdürlükleri aracılığıyla mesleki eğitimler düzenlenecek. Kurslar, teorik ve pratik eğitim olarak 8 aya kadar sürebilecek.  Nitelikli işgücü işverenlerin talepleri doğrultusunda oluşturulacak eğitim programı ile yetiştirilecek. Bu destekten yararlanan işletmelere devletimiz kişi başına toplam 16 bin 168 TL katkı sağlayacak. Devletin istihdam seferberliği teşviklerinden 5 aya kadar geriye dönük yararlanma imkanı da tanınacak. Yeni istihdam seferberliğinin ve işletmelere sağlanacak teşviklerin, işverenlere, çalışanlara ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz" dedi.  HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ