Uşak Ufuk
23 Nisan 2019 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İlkyardım ve Uyum Eğitimi gerçekleştirdi
27 Aralık 2018 Perşembe 09:45

İlkyardım ve Uyum Eğitimi gerçekleştirdi

Uşak İl Sağlık Müdürlüğü tafından Kan Şekeri Düşüklüğünde, Kalp Krizinde ve Zehirlenmelerde İlkyardım ve Uyum Eğitimi, ​gerçekleştirildi.

Uşak İl Sağlık Müdürlüğü tafından Kan Şekeri Düşüklüğünde, Kalp Krizinde ve Zehirlenmelerde İlkyardım ve Uyum Eğitimi, ​gerçekleştirildi. Eğitimlerde, sağlık personeline bu tip durumlarda neler yapılması gerektiğine dair güncel bilgiler verildi. Eğitim sonunda Evde Sağlık Hizmetleri Eğitici Faaliyet Değerlendirme soruları ile sağlık personellerinin oryantasyonu ve bilgi güncellemesi sağlandı. Ayrıca Uşak’ta Evde Sağlık Hizmetleri Ekiplerinin görev yaptığı coğrafi ve bölgesel çalışma koşulları göz önünde bulundurularak, hasta memnuniyet anketlerindeki başarı oranı, hasta ziyaret sayısı değerlendirilmesi sonucunda Karahallı ve Sivaslı İlçe Mobil ekiplerine, ADSM Mobil ekibine ve Merkez Koordinasyon Birimine hizmet sunumunda göstermiş oldukları üstün gayret ve başarıları nedeniyle teşekkür belgesi verildi. Etkinlik hakkında kısa bir açıklama yapan Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, ilk yardımın hayat kurtardığını belirtti. 

Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, "Herhangi bir kaza yada yaşamı tehlikeye düşüren durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önlemek amacıyla, ilaçsız olarak yapılan uygulamalara ilkyardım denir. İlk yardım uygulamasında kesinlikle ilaç kullanılmaz. İlk yardımın amacı Yaşamı koruma ve sürdürülmesini sağlama, durumun kötüleşmesini engelleme, iyileşmesini kolaylaştırma" dedi.

İLK YARDIMCI SAKİN OLACAK

Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, ilk yardım yapan kişilerin de bazı sorumlulukları olduğunun altını çizerek "Sakin ve telaşsız olmalı. Hastayı sakinleştirmeli. Çevreyi değerlendirip süren bir tehlike olup olmadığını belirlemeli. Kendi can güvenliğini tehlikeye atmamalı. Çevredeki kişileri,sağlık kuruluşları,itfaiye ve güvenliğe haber vermeleri için organize etmeli. Hastanın durumunu değerlendirerek uygun ilk yardıma başlamalı. Hastanın sağlık kuruluşuna bir an önce ulaşmasını sağlamalı" şeklinde konuştu.

İLK YARDIMIN ABC'Sİ VAR

İl yardımda değişmez bazı kurallar olduğunu belirten Sedat Kavas, "Soluk yolunun açılması. Solunumun düzeltilmesi. Dolaşımın etkinliğini sağlama gibi maddeler ilk yardımın olmazsa olmazıdır" ifadelerini kullandı.

İLK YARDIM HAYAT KURTARIYOR

Kavas ilk yardımın hayat kurtardığına dikkat çekerek "Tüm dünyada ölümlerin en sık nedeni ani kalp hastalıklarına bağlıdır. Bu durumlarda yapılan ilkyardım ile, kişinin hayatta kalma oranı %6 ile %55 arasında değişmektedir. Türkiye'de her yıl binlerce kişi ev kazaları nedeniyle yaralanmakta ve sakat kalmaktadır. Tüm bu durumlarda hayatta kalabilmek için kendinize bir şans yaratın. İlkyardım öğrenin ve öğretin" dedi.

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ