Uşak Ufuk
12 Haziran 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İNSAN HAKLARI İÇİN MESAJ VERDİ
12 Aralık 2019 Perşembe 08:00

İNSAN HAKLARI İÇİN MESAJ VERDİ

İNSAN HAKLARI İÇİN MESAJ VERDİ

Uşak Valisi Funda Kocabıyık, “İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası” nedeniyle usak.gov.tr adresi üzerinden bir açıklama yaptı.  Uşak Valisi Funda Kocabıyık, şu açıklamalarda bulundu: “Yaratılmışların en şereflisi olan insanın, haklarını korumak ve güvence altına almak hayatın en önemli değeridir. İnsana sadece insan olduğu için saygı göstermek, ayrım gözetmeksizin tüm insanların eşit haklara sahip olduğunu kabul etmek ve bu hakların kullanılmasını temin etmek; dünyadaki çatışmaları, acıları sonlandırmak ve kardeşçe yaşayabilmek için teminattır. Kurucu üyesi olduğumuz Birleşmiş Milletler gibi uluslararası kuruluşların ana ilke ve normlarını da oluşturan bu anlayışın, devlet ve toplum hayatına hâkim kılınması hepimizin sorumluluğudur” dedi. 

 

Türkiye, aynı zamanda Birleşmiş 

Milletler’in temel insan

hakları sözleşmelerine taraftır

Uşak Valisi Funda Kocabıyık, “10 Aralık 1948 tarihinde İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni ilk imzalayan ülkeler arasında yer alan Türkiye, aynı zamanda Birleşmiş Milletler’in temel insan hakları sözleşmelerine taraftır. Kanunlar önünde bireylerin eşitliği ve ayrımcılığa uğramamaları ilkelerine dayanan insan haklarına saygı, Türkiye Cumhuriyeti’nin değiştirilemez niteliğidir. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, ortaya koyduğu temel değerler, özgürlükler ve haklar ile uluslararası topluma yükümlülüklerini hatırlatan tarihi bir belge olma özelliğini korumaktadır.” dedi. 

 

 tüm vatandaşlarına eşit

 haklar sunmakta, dünya vatandaşlarına ise yardım eli olmaktadır 

Uşak Valisi Funda Kocabıyık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Demokratik ve hukuk devleti anlayışının ön planda olduğu bütün devletlerde olduğu gibi ülkemizde de, bireyin güvenliği ve insan haklarına büyük önem verilmektedir. Devletimiz, ayırım gözetmeksizin tüm vatandaşlarına eşit haklar sunmakta, dünya vatandaşlarına ise yardım eli olmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti insan haklarının korunması amacıyla da son yıllarda önemli adımlar atmış ve atmaya devam etmektedir. Ülkemiz, devleti ve milletiyle, gerek kendi toprakları içinde gerekse bölgesinde huzurun, istikrarın, güvenin tesisi için, insan onuruna yakışan evrensel değerlere dayalı bir sistemin kök salmasını sağlamak gayesiyle, var gücüyle çalışmaya devam edecektir.”Uşak Valisi Funda Kocabıyık, “İnsan hak ve özgürlüklerinin sağlanmasında, eğitimden hizmet sektörüne, tüm kuruluşların ve kişilerin gösterecekleri duyarlılık ve toplu bir bilinç oluşturma büyük önem arz etmektedir. Bu duyarlılık ve bilinç; vatandaşların insan hak ve özgürlüklerini bilme, kişilere temel değerler, özgürlükler ve haklara uygun davranma görevini getirmektedir. Bu nedenle, her bireyin, insan hak ve özgürlüklerinin sağlanması ve korunmasında çaba harcaması, üzerine düşeni yerine getirmesi gerektiğini bilmelidir. Toplum olarak bu farkındalık ve uygulamalar ile barış ve huzura katkı sağlayabiliriz. Bu düşüncelerle Dünya İnsan Hakları Günü’nün milletimize ve tüm insanlığa, barış, huzur ve adalet getirmesini diliyor, vatandaşlarımızın İnsan Hakları Günü'nü en içten duygularımla kutluyorum” ifadelerini kullandı. HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.