Uşak Ufuk
26 Şubat 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İZMARİTLERİ TOPLADILAR
07 Ekim 2019 Pazartesi 08:10

İZMARİTLERİ TOPLADILAR

Uşak Üniversitesi Dumansız Kampüs Topluluğu tarafından çevre kirliliğine dikkat çekmek için etkinlik gerçekleştirildi.
Uşak Üniversitesi Dumansız Kampüs Topluluğu tarafından çevre kirliliğine dikkat çekmek için etkinlik gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında, gönüllü öğrenci ve akademisyenler, Uşak Üniversitesi Bir Eylül Kampüs girişinde bir araya geldi. Toplum sağlığı ve çevre kirliliğine dikkat çekmek adına başlatılan etkinlikte öğrenci ve akademisyenler, ellerinde poşet ve eldivenlerle kampüsün dört bir yanına dağılarak yere atılan izmaritleri topladı.
 
Dumansız Kampüs Öğrenci Topluluğu Danışmanı Doç. Dr. Ufuk Berberoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, topluluk bünyesinde yeni eğitim öğretim yılının ilk etkinliğini yaptıklarını anlatarak, “İlk kurulduğumuz günden beri kampüs alanımızda, yeşil çimlerin aralarına, oturma banklarına yani kısacası her alana atılan sigara izmaritlerinden çok rahatsızız. Bu durum hem görüntü, hem de çevre kirliliğine neden olarak önemli bir sağlık sorununa yol açmakta. Bu konuya dikkat çekmek için kampüs alanımıza atılan izmaritleri topladık. Daha sonra bunları bir yerde sergileyeceğiz. Bu sayede umarız kampüsü kullanan herkes; öğrenci, akademisyen, idari personel kim varsa, sigara izmaritlerini yere değil de çöp kovalarına atılması konusunda duyarlılık gösterir. Etkinliğin amacı böyle bir duyarlılık oluşturmak. Umarım etkinlik süresinde de, sonradan yapacağımız sergileme süresince de kampüs alanını temiz tutmak ve dumansızlaştırmak adına gösterdiğimiz çabalar sonuç verir.”dedi. Etkinlik sonunda toplanan binlerce izmarit poşetlerle birlikte kampüs girişindeki bir demire asılarak sergilendi.
 
SİGARA İZMARİTİ BİTKİLERE 
DE ZARAR VERİYOR
İzmaritlerin yaygın olduğu yerlerde çimlenme ve bitkilerin büyümesinin önemli ölçüde azaldığı düşünülüyor. Her sene trilyonlarcasının atıldığı sigara izmaritlerinin plastik kirliliğinin en yaygın hali olduğuna inanılıyor. Şimdi de yeni bir araştırma, izmaritlerin bitkilerin büyümesinde ciddi risk oluşturduğuna işaret ediyor. Genellikle bir tür biyoplastik olan selüloz asetat lifinden yapılan sigara filtrelerinin çözülmesi onlarca yıl alabiliyor. Her yıl 4,5 trilyon izmaritin yere atıldığı tahmin ediliyor.
Ecotoxicology and Environmental Safety adlı bilimsel yayında yer alan çalışmaya göre sigara izmaritlerinin topraktaki varlığı yoncanın çimlenme başarısını yüzde 27 ve filiz boyunu da yüzde 28 oranında azaltıyor. Otların da çimlenme başarısı yüzde 10 azalırken, filiz boyları da yüzde 13 azalıyor. Ancak içilmemiş sigaraların filtrelerinin de bitkilerin büyümesi üzerinde içilmişlerinkiyle neredeyse aynı etkiye sahip olması, bitkilere verilen zararın yanan tütünden çıkan ilave toksinlerin dışında dahi filtrenin kendisinden kaynaklandığına işaret ediyor. BERKAY ÖZYAYLA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.