Uşak Ufuk
19 Ocak 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Japonya Büyükçelisi Uşak TSOyu ziyaret etti
17 Ekim 2019 Perşembe 08:00

Japonya Büyükçelisi Uşak TSO'yu ziyaret etti

Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima Uşak Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti.

Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima Uşak Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. UTSO Yönetim Kurulu Başkanı S. Selim Kandemir, Meclis Başkanı İsmail Karaman ve Yönetim Kurulu üyelerinin ev sahipliği yaptığı görüşmede Japonya ve Uşak arasındaki ilişkiler üzerine görüş alışverişinde bulunuldu. UTSO Yönetim Kurulu Başkanı Kandemir, Türkiye ile Japonya arasındaki asırlardır süre gelen bir sempati ve dostluk ortamı bulunduğunu, bu ilişkileri daha da geliştirmek ve Uşak ile Japonya arasındaki ticaret ve turizm bağlarının kuvvetlendirilmesi için Oda olarak her türlü desteğe hazır olduklarını ifade etti.

 

KANDEMİR, UŞAK EKONOMİSİNİ ANLATTI

Uşak ekonomisi hakkında Büyükelçi Miyajima’ya bilgi veren Başkan Kandemir, Uşak’ın bir sanayi ve üretim kenti olduğunu, tekstil, deri, seramik ve gıda başta olmak üzere son derece önemli sektörlere ev sahipliği yaptıklarını belirtti. Uşak ili olarak en fazla ihracatı Almanya, ABD, İtalya ve İngiltere yaptıklarını belirten Kandemir, özellikle halı, ham post deri ve kösele, dokumaya dayalı yer kaplaması ihraç ettikleri Japonya ile dış ticareti arttırmayı hedeflediklerini söyledi. Uşak’ın aynı zamanda doğal ve tarihi güzellikleri ile Japon turistlerin ilgisini çekebileceğini belirten Kandemir, Japon yatırımcıları termal bölgelerdeki tesislere yatırım yapmaya davet ederek, Miyajima’dan da bu anlamda destek beklediklerini ifade etti.Kandemir, “İlimizin lojistik konumu da bu durum için avantaj olacaktır. Uşak, İzmir’e ve Ankara’ya yakın bir kenttir ve havaalanımız üzerinden İstanbul’a ulaşım da çok kolaydır. Yakın bir zamanda tamamlanması öngörülen hızlı tren projesiyle İzmir ve Ankara’ya ulaşım çok daha kısa sürede gerçekleşecek ve bu sayede ilimizin cazibesi artacaktır. İlimizde hali hazırda üretim yapılan 2 organize sanayi bölgemiz yer almaktadır. Uşak OSB ve Uşak Deri Karma OSB’de yaklaşık 15.000 kişiye istihdam imkanı sağlanmaktadır ve 9 buçuk milyon metrekarelik üretim alanı, ilerleyen günlerdeki yatırımlarla büyüyüp genişleyecektir. İlimizdeki OSB’lerde yeni üretim sahaları oluştuğunda, yerli ve yabancı yatırımcılar için yeni imkanlar oluşacaktır.  İlimizde gıda üretimi de son yıllarda artış göstermiş ve sektörel bazda çeşitlilikle güçlenmiştir. Uşak, süt ve süt ürünlerinde iyi bir noktadadır ve Türkiye’nin büyük peynir üreticileri ilimizden dünyaya ihracat yapmaktadır.  Geleneksel metotlarla üretilen Uşak helvası ve tahini de Türkiye’nin değişik kentlerinden talep görmekte ve sofralardaki yerini almaktadır. Eşme ilçemizde Türkiye’nin en büyük tavuk üreticilerinden Gedik bulunmakta ve Türkiye’nin ihracat devi ilk 500 sanayi kuruluşu arasında her yıl adını yazdırmaktadır. İlimizin gıdadaki esas uzmanlığı ise tarhanadır. Uşak tarhanası, odamızın girişimleri ve çabaları sonucunda coğrafi işaret olarak tescillendi. Çünkü Uşak tarhanası, bir çok yörede yapılan ürünlerden içindeki malzemeleri, yapılışı, tadı ve kokusuyla ayrışıyor. İlimize has domatesin, biberin, soğanın ve diğer baharatların yoğurtla hamur haline gelmesi ve ardından gün ışığında kurutulması sonucu, dayanıklı ve kış boyu tüketilen sağlıklı bir besin ortaya çıkıyor. Kışın hastalıklara şifa oluyor ve çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimine katkı sağlıyor. Bunların yanı sıra, işlenmiş ve konserve gıda üretimini de gerçekleştiriyoruz” dedi. Kandemir, “Ürettiğimiz bu değerleri ve lezzetleri, Japonya’ya da ihraç etmek ve ülkenizle etkileşimi, kültürel ve sosyal yönden artırmak istiyoruz.  Bu bağlamda ilimiz ve ülkenizle ilgili dış ticaret rakamlarına da değinmek istiyorum. 

Battaniye, deri, seramik, tekstil, tekstil geri dönüşüm ve gıda üretiminde söz sahibi kentlerin başında gelen Uşak, Japonya ile bu yılın ilk dokuz aylık periyodunda 1 milyon 10 bin 870 dolarlık ihracat yaptı. Geçen yılın aynı döneminde 975 bin 761 dolar olan bu rakamın, 2019’da artması sevindirici. İthalatta da bu yılın ilk dokuz ayında, Japonya’dan 470 bin 155 dolara ulaştık. Bu rakam da geçen yılın ilk 9 ayında 81 bin 500 dolardı. 

Japonya’ya özellikle halı, ham post deri ve kösele, dokumaya dayalı yer kaplaması ve hazır eşya ihracatı yapmaktayız. Motorlu kara taşıtları ve bunların aksamlarını da Japonya’dan satın almaktayız.  Yani özetle Japonya’ya tekstil ve deri bazlı ürünleri satıyor ve karşılığında teknolojiye dayalı malzemeler temin ediyoruz. Uşak, en fazla ihracatını Almanya, ABD, İtalya ve İngiltere’yle yapıyor. Japonya da şu anda dış ticaret bakımından 37’inci sırada alışveriş yaptığımız ülke. Dileğimiz, dış ticaretimizin artması ve daha üst basamaklarda ülkenizi de görmektir.  Deri, tekstil ve seramik gibi ürünlerle ekonomiye katkı sağlayan Uşak, aynı zamanda turizm potansiyeli olan ve mutlaka ziyaret edilmesi gereken kentlerin başında gelmektedir.  Uşak ve çevresi paranın ticarette ilk kullanıldığı coğrafyadır ve dünyaca ünlü Karun Hazineleri’ne ev sahipliği yapmaktadır.  Dünyanın ikinci büyük kanyonları olan Ulubey Kanyonları mutlaka görülmeye değer bir doğa harikasıdır. Uşak’ın bir diğer turizm değeri de Murat Dağı’dır. İçinde barındırdığı termal kaynaklar, eşsiz doğası ve kayak merkezi ile önemli bir turizm merkezidir. Murat Dağı, ilk ziyaretin ardından sık sık gidilen ve uğrak yeri olan bir merkezdir. Karahallı’daki Clandras köprüsü ve bu çevrede tarih boyunca yer edinen kayıp mezhep Montaizm’e ev sahipliği yapan Pepuza ve yine Ulubey’deki Blaundus antik kentleri ilimizin tarihinde önemli bir yer edinmektedir.  Yakın tarihe bakacak olursak, Uşak Kurtuluş Savaşı ve Milli Mücadele’nin mihenk taşları arasındadır ve Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Yunan Komutanı Trikopis’i burada esir almıştır. Bu doğa güzellikleri ve tarihi kültüre sahip şehrimiz yöresel tatları olan tarhana çorbası, döndürmesi, ebem köftesi, keşkeği, helvası ve ev baklavası ile misafirlerine lezzet şöleni yaşatabilecek altyapıya sahiptir” diye konuştu. 

 

BÜYÜKELÇİ’DEN İYİ NİYET SÖZLERİ

Uşak ile işbirliğine hazır olduklarını belirten Büyükelçi Miyajima, Başkan Kandemir ve Yönetim Kuruluna gösterdikleri misafirperverlik için teşekkür etti. Japonya’nın Türkiye’de önemli yatırımları bulunduğunu ve şu an 200’den fazla Japon firmanın Türkiye’de faaliyet gösterdiğini belirtti. Doğru yatırım ve doğru ortaklarla her konuda işbirliği yapmaktan mutluluk duyacaklarını belirten Büyükelçi Miyajima, Kandemir ve heyetiyle somut işbirliği alanlarını istişare etti.  HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.