Uşak Ufuk
20 Haziran 2019 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KAÇAK VE VERGİ KAYBI ARTIŞA GEÇER
05 Kasım 2018 Pazartesi 08:24

'KAÇAK VE VERGİ KAYBI ARTIŞA GEÇER'

Bazı milletvekilleri tarafından TBMM'ye dün sunulan Kanun Teklifinde yer alan 'kara paket' ve 'kapalı dolap' uygulamalarının zor günler geçiren esnafı bitireceğini anlatan 2 Milyon esnafın temsilcisi TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, TBMM'ye gönderil

Bazı milletvekilleri tarafından TBMM'ye dün sunulan Kanun Teklifinde yer alan 'kara paket' ve 'kapalı dolap' uygulamalarının zor günler geçiren esnafı bitireceğini anlatan 2 Milyon esnafın temsilcisi TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, TBMM'ye gönderilen 'Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi' ile ilgili yazılı açıklamalarda bulundu.

-'KAÇAK VE VERGİ KAYBI ARTIŞA GEÇER'

Palandöken açıklamasında şunları dile getirdi, 'Kaçak sigara ticaretinin esnafımıza yıllardır verdiği zarar ortadadır. Yıllardır kaçak sigara ile devlet-esnaf elele mücadele ediyoruz. Bundan birkaç yıl önce yüzde 20'lere kadar dayanmış kaçak sigara ticareti; devletimizin kapsamlı ve kararlı mücadelesi neticesinde, son araştırmalara göre  yüzde 8 seviyesine kadar gerilemiştir. Ne yazık ki, bazı milletvekillerinin imzasıyla Meclisimize sevk edilen kara paket ve kapalı dolap gibi uygulama teklifleri, kaçak sigarayı yeniden hortlatacaktır. Olan yine esnafımıza ve yaşanacak vergi kayıpları nedeniyle devletimize, milletimize olacaktır. Devlet zarara uğrarken, kaçakçılıktan beslenen terör örgütlerinin ekmeğine de yağ sürülecektir. Kara paket, kaçakçıların arayıp da bulamadığı fırsattır. Devletimiz terörle çok önemli bir mücadele yürütürken, terörün parasal açıdan besleyecek böylesi bir uygulamadan vazgeçmeliyiz.'

ESNAFA BİR DE DOLAP MASRAFI ÇIKTI

Kara paket uygulaması ile birlikte Kanun Teklifinde yer alan tütün ürünlerinin satış noktalarındaki görünürlüğünün yasaklanmasına da değinen Palandöken, söz konusu uygulamanın esnafa getireceği ek maliyete dikkat çekerek, 'Esnafımızın gelirinin yaklaşık yüzde 60'ı yasal sigara satışından gelmektedir. Bu ciddi bir orandır. Kaçaktaki artışın esnafımızı etkileyeceği muhakkaktır. Hele de böyle sıkıntılı dönemde geliri düşen esnaf zincir mağazalar ile rekabet edemez hale gelecek ve  dükkânına kilit vurma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır. Bir de sigaraların kapalı dolaplarda satılması konusu. Böylesine bir uygulama esnafımıza bir darbe daha demektir. Bu düzenleme nedeniyle, esnafın öncelikle dükkânına kapalı bir dolap alması gerekecektir. Bugün küçük bir dolabın fiyatı 2 ila 4 bin 500 lira arasında değişmektedir. Esnafımız bu kadar masrafın altından esnaf kalkamaz. Kanun teklifi hazırlayan vekillerimize yüzbinlerce esnaf adına sesleniyorum. Ekonomik sıkıntıların yaşandığı ortamda, esnafımızı zora sokacak, vergi kaybını artıracak uygulamaların Kanun teklifinden çıkarılması hem esnafımız adına hem de devletimiz adına olumlu bir karar olacaktır' dedi. 

UŞAK ESNAFI DA UYGULAMANIN GERİ ÇEKİLMESİNİ TALEP EDİYOR

Öte yandan Uşak’taki esnaf da bu durumdan şikayetçi oldu. İsmini vermek istemeyen bir esnaf, “Bu uygulama bizi zora sokar ve kaçak tütünün önünü açar. Bu nedenle Meclis bu konuyu bir kez daha gözden geçirmelidir. Zaten şu dönemde finsan sorunları yaşamaktayız ve bu konuda da sorun olursa, sıkıntılarımız katlanarak artar. Bu nedenle yetkililerden isteğimiz, bunu bir kez daha düşünmeleridir.” ifadelerini kullandı. 

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ