Uşak Ufuk
12 Haziran 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kadına seçme ve seçilme hakkı için açıklama yaptı
11 Aralık 2019 Çarşamba 06:18

Kadına seçme ve seçilme hakkı için açıklama yaptı

Eğitim İş Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun, kadına seçme ve seçilme hakkının verilişinin yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı

 Eğitim İş Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun, kadına seçme ve seçilme hakkının verilişinin yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Eğitim İş Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun, “Atatürk'ün önderliğinde kurulan Cumhuriyet ile toplumsal yaşamın her alanında eşitliği amaçlayan köklü değişiklikler gerçekleştirilmiş, lâiklik ilkesi yaşama geçirilerek demokratikleşme sürecine hız kazandırılmıştır. Büyük Önderimiz Atatürk, ulusun güçlü kılınması için, kadınının toplumsal konumunun yükseltilmesi gerektiğine inanmıştır” dedi. 

 

kadınların etkin yurttaşlar

olarak ülke yönetiminde söz sahibi 

olmaları olanaklı kılmıştır

“Kadın hakları konusunda temel belge olan Medenî Yasa'nın 1926 yılında kabul edilmesi ile çağdaş toplum düzenine geçilmiş, uzun yıllar boyunca görmezden gelinen kadınlarımız, ekonomik, siyasal ve sosyal haklara kavuşturulmuş, yaşamın çeşitli alanlarında karşılaşılan eşitsizlik ve ayrımcılığın kaldırılması için önemli bir adım atılmıştır” diyen Eğitim İş Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun, sözlerini şöyle sürdürdü: “5 Aralık 1934 yılında ise, birçok Batılı ülkeden önce Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmış, kadınların etkin yurttaşlar olarak ülke yönetiminde söz sahibi olmaları olanaklı kılmıştır. Kadınlara dönemin koşullarına göre çağdaş ve ileri boyutta önemli haklar sağlanmış olması, Cumhuriyet'in en büyük başarılarındandır. Bugün ise AKP iktidarının kadını yok sayan, kadını eve hapsetmeye çalışan gerici politikaları kadının özgürleşmesi önünde en büyük engeller olarak durmaktadır.  Kadınların siyasetteki yeri de istenilen düzeyde değildir. Evin mutfağı gibi siyasi partilerin mutfakları da kadın için sonuna kadar açıktır. Ancak, karar alma mekanizmalarında kadınlara hala yer yok. Atatürk’ün 84 yıl önce seçme ve seçilme hakkına kavuşturduğu kadınlar, TBMM’de %17,45 oranında temsil ediliyorlar, yani 600 milletvekilinin yalnızca 104’ü kadın. Yerel yönetimlerdeki temsil oranı ise yok denecek kadar az”.

kadınlara bu aydınlık yolu açan, 

kadın haklarının en büyük

 savunucusu Atatürk’ü sevgi,

 saygı ve minnetle anıyoruz

Eğitim İş Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kadınlar, ülkenin geleceğinin belirlenmesinde ve gelişme yolunda atılacak tüm adımlarda görev almalı ve ülke yönetiminde daha fazla söz sahibi olmalıdırlar. Kadınların siyaset ve yönetim kademelerindeki temsil oranlarının yükselmesi ve siyasal yaşamdaki etkinliklerinin artmasının, ülkemize güç kazandıracağı kuşkusuzdur. Eğitim-İş olarak Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 84. yıldönümünü kutluyor, kadınlara bu aydınlık yolu açan, kadın haklarının en büyük savunucusu Atatürk’ü sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz.”

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.