Uşak Ufuk
08 Mayıs 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KADINA ŞİDDETLE MÜCADELE İÇİN AÇIKLAMA YAPTI
26 Kasım 2019 Salı 08:00

KADINA ŞİDDETLE MÜCADELE İÇİN AÇIKLAMA YAPTI

Uşak Valisi Funda Kocabıyık, "Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü" için mesaj yayımladı.

Uşak Valisi Funda Kocabıyık,  "Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü" için mesaj yayımladı. Uşak Valisi Funda Kocabıyık, “Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 1999’da 25 Kasım'ı “Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü” ilan etti. Günümüzde halen yaşanmakta olan kadına şiddet olayları dolayısıyla şiddete karşı farkındalığı oluşturmada ve kadınlarımızı bilinçlendirmede “Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü” önemlidir” dedi. 

 

Uşak Valiliği olarak bizler de

 şiddetin tüm şekilleriyle 

mücadelemizi büyük bir azim 

ve kararlılıkla sürdürüyoruz

“Ülkemizde yaşanan kadına şiddet olaylarına karşın,  devletimizin kadınların erkekler ile aynı haklara sahip olması, bu hakları kullanabilmesi, toplumsal cinsiyetçiliğe maruz kalmaması adına kadınlarımıza yönelik olarak yürüttüğü çalışmalar her alanda kendini göstermektedir” diyen Uşak Valisi Funda Kocabıyık, şöyle devam etti: “Uşak Valiliği olarak bizler de şiddetin tüm şekilleriyle mücadelemizi büyük bir azim ve kararlılıkla sürdürüyoruz. Şiddeti önlemek için bakanlıklarımızca yapılan “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planları” ve “Kadına Yönelik Şiddet İzleme Komitesi” toplantılarını takip ediyor, uygulamaya yönelik çalışmalarda bulunuyoruz. Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un ülkemiz ve Uşak adına hayırlı gelişmelere vesile olduğunu görmekteyiz. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüzce vatandaşlarımıza “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” konulu eğitimler verilmektedir.”

 

 kadınlarımızın her türlü

 sorunlarında ulaşabilecekleri

 183 hattı Uşak’ta da aktif 

olarak uygulanmaktadır

Uşak Valisi Funda Kocabıyık, “Kadınlarımızı bilinçlendirme ve şiddete uğrayan kadınların nereden yardım alabileceklerini bilmeleri, şiddetle mücadele etmeleri açısından çok önemlidir. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın başlattığı kadınlarımızın her türlü sorunlarında ulaşabilecekleri 183 hattı Uşak’ta da aktif olarak uygulanmaktadır. Mağdur kadınlarımız 155 Polis İmdat, ALO 156 Jandarma İmdat, 112 Acil, Aile İçi Şiddet Acil Yardım hattını arayabilirler.  Ayrıca şiddet mağduru kadınlarımız, “Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES)” ile acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşabilirler. Uygulamayı akıllı telefonuna yükleyen kadınlarımız acil durumlarda en yakın ekip ve devriyeden yardım isteyebilirler. Devlet olarak şiddet mağduru kadınlarımıza ve çocuklarına Kadın Konuk Evi’nin kapısını açarak, onların ve çocuklarının güvende olmalarını sağlamaktayız. Önemli uygulamalardan biri de, şiddet mağduru bir kadın, kolluk kuvvetlerine başvurduğunda (kadın şikâyetini de geri alsa) durum ile ilgili Aile İçi Şiddet Formu tutulmaktadır. Uygun görülen tedbir kararı ile şiddet mağduru kadınlarımızın güvenliği için ekiplerimiz tarafından mağdur ile irtibat kesilmemektedir. Kadına yönelik şiddetle her zaman mücadele edeceğiz ve mağdur kadınlarımızın destekçisi olacağız. Kadınlara yönelik şiddet hiçbir şekilde kabul edilemez. Şiddet insanlık suçudur. Bu yüzden şiddetle mücadele hususunda herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum” dedi. 

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.