Uşak Ufuk
18 Mayıs 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KADINLARA SEÇME VE SEÇİLME HAKKININ VERİLİŞİ
09 Aralık 2019 Pazartesi 07:00

KADINLARA SEÇME VE SEÇİLME HAKKININ VERİLİŞİ

Uşak Valisi Funda Kocabıyık kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilişinin 85. yıl dönümü dolayısı ile bir mesaj yayınladı.

Uşak Valisi Funda Kocabıyık kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilişinin 85. yıl dönümü dolayısı ile bir mesaj yayınladı.  

 

2023, 2053 ve 2071 hedeflerine 

ulaşmasında önemli katkılar sağlayacaklarına inandığını söyledi 

Vali Kocabıyık mesajında, tarih boyunca Türk milletinin var olma mücadelelerinde canını ortaya koyan kadınların, günümüzde de çeşitli başarı hikayelerine imza atarak her alanda topyekûn kalkınma hamlesi içinde olan devletin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşmasında önemli katkılar sağlayacaklarına inandığını söyledi. Vali Kocabıyık, Türkiye Cumhuriyeti’nin henüz kuruluşunun ilk yıllarında olmasına rağmen pek çok Avrupa ülkesinden önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıdığını hatırlatan Vali Kocabıyık Türk kadınına 3 Nisan 1930 tarihinde belediye seçimlerinde, 26 Ekim 1933'te muhtarlık seçimlerinde ve son olarak 5 Aralık 1934'te genel seçimlerde seçme ve seçilme hakkı tanınarak siyasal alanda da kadın erkek eşitliğini güvence altına aldığını vurguladı. 

 

Bu yasa sayesinde, kadınlarımızın 

siyasi ve toplumsal hayattaki 

konumları daha da güçlenmiştir

Kadınlara seçme ve seçilme hakkını tanıyan yasanın kabulünü Cumhuriyet tarihinde demokrasi adına atılan en önemli adımlardan biri olarak niteleyen Vali Kocabıyık “ Bu yasa sayesinde, kadınlarımızın siyasi ve toplumsal hayattaki konumları daha da güçlenmiştir. Kadınlarımızın siyasal alanda söz sahibi olması, ülkemizin ekonomik ve sosyal alanlarda kalkınmasına da çok önemli katkılar sağlamıştır. Bunun neticesinde, kadınlarımız eğitimden spora, sanattan bilime, ekonomiden siyasete kadar pek çok alanda ülkemizin rekabet gücünü arttırıp, ülkemizi gururla temsil etmektedirler. Kadınlarımızın, hayatın her alanında elde ettikleri bu kazanımlar sayesinde kız çocuklarımızın eğitim düzeyleri de her geçen gün artmaktadır. Bugün artık büyük çoğunluğu üniversite mezunu olan kız çocuklarımız dahil oldukları iş dünyasından bilim dünyasına, hayatın her alanında sayısız başarı hikayeleri yazmaktadırlar” dedi.  Öte yandan kadına seçme ve seçilme hakkının verilmesi  Atatürk Devrimleri’nin en önemlilerinden birisidir. 5 Aralık 1934'de Anayasa ve Seçim Kanunu'nda yapılan yasa değişikliği ile kadınların ilk kez oy kullanmasının ve aday olabilmesinin önü açıldı. Türkiye, Fransa’dan Fransa ve İtalya’dan 11, Romanya’dan 12, Bulgaristan’dan 13, Belçika’dan 14, İsviçre’den ise 36 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanımıştı. Kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkını elde etmesi; toplumsal hayatta gerçekleşen Atatürk Devrimleri’nin en önemlilerinden birisidir.

1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasa ile önce Belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma ihtiyar meclislerine seçilme hakkı tanınan kadınların milletvekili seçme ve seçilme hakları, 5 Aralık 1934’de Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile tanındı. 

 

KADINLARIN KATILDIĞI İLK

BELEDİYE SEÇİMLERİ

Kadınlar siyasal haklarını ilk kez 1930 yılındaki Belediye seçimlerinde kullandılar. Seçimler, Eylül başından Ekim’in 20’sine kadar sürdü. Şehir meclislerine girebilen kadınlar arasında İzmir seçimlerinde Cumhuriyet Halk Fırkası (CHF)’nın iki kadın adayı olan Hasane Nalan ve Benal Nevzat Hanımlar ile, İstanbul seçimlerinde CHF adayı olan Rana Sani Yaver (Eminönü), Seniye İsmail Hanım (Beykoz), Ayşe Remzi Hanım (Beyoğlu), Nakiye (Beyoğlu), Latife Bekir (Beyoğlu) Hanımlar vardı.

 

BELEDİYE SEÇİMLERİNDE

SEÇME VE SEÇİLME HAKKI

Kadınların belediye seçimlerinde seçme ve aday olma hakkı 3 Nisan 1930'da Belediye Kanunu'nun kabul edilmesiyle tanındı. HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.