Uşak Ufuk
22 Nisan 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kadro talep etti
26 Aralık 2018 Çarşamba 08:21

Kadro talep etti

Eğitim Bir Sen Uşak Şube Başkanı Bilal Kara, sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Eğitim Bir Sen Uşak Şube Başkanı Bilal Kara, sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesi gerektiğini belirtti. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Eğitim Bir Sen Uşak Şube Başkanı Bilal Kara, “Sözleşmeli personel istihdamından vazgeçilmesi, kamu personel sisteminin kadrolu istihdam üzerinden şekillendirilmesi, kamu hizmetlerinin kadrolu memurlar tarafından verilmesine dönük bir düzenlemenin hayata geçirilmesi çağrımızı buradan bir defa daha tekrarlıyorum” dedi. 

EĞİTİM BİR SEN UŞAK ŞUBE BAŞKANI BİLAL KARA, MAĞDURLARIN SESİ OLMAYI KARARLILIKLA SÜRDÜRECEKLERİNİ SÖYLEDİ

Üyelerinin ekonomik, sosyal haklarını geliştirme, özgürlük alanlarını genişletme, Türkiye’nin özgür, bağımsız kimliğini güçlendirme ve demokratik hüviyetine vesayet gölgesi düşürmek isteyenlere fırsat vermeme, mazlum ve mağdurların sesi olma yolculuklarını kararlılıkla sürdüreceklerini ifade eden Bilal Kara, yeni ufuklardan yeni umutlara hep birlikte yürüyeceklerini söyledi.

İş güvencesinin ve kadrolu istihdamın kırmızı çizgileri olduğunun altını çizen Bilal Kara, kadrolu ve güvenceli istihdamın, saygın iş ve insan onuruna yaraşır çalışma hayatı anlayışının kamu personel sistemi açısından başlangıç noktası olduğunu vurguladı. 

Tüm kurumlarda sözleşmeli personel istihdamından vazgeçilmelidir

Sözleşmelilikte ısrarın, birçok alanda sorun yaşattığını ve ürettiğini söyleyen Bilal Kara, “Sözleşmeli personel istihdamından vazgeçilmesi, kamu personel sisteminin kadrolu istihdam üzerinden şekillendirilmesi, kamu hizmetlerinin kadrolu memurlar tarafından verilmesine dönük bir düzenlemenin hayata geçirilmesi çağrımızı buradan bir defa daha tekrarlıyorum. Tüm kurumlarda sözleşmeli personel istihdamından vazgeçilmelidir. Öğretmenin iç huzurunu, eğitimin iş huzurunu bozan, eş ve iş arasında tercihte bulunma mecburiyetini beraberinde getiren bu istihdam türü tarihte kalmalıdır. Kadroya geçiş süreci tamamlanıncaya kadar sözleşmeli personelin isteğe, eş durumuna dayalı yer değiştirmeye ilişkin sınırlamalara son verilmeli, yöneticilik görevlerine atanması dâhil olmak üzere görevde yükselme ve unvan değişikliği hak ve uygulamalarından yararlanması sağlanmalıdır” şeklinde konuştu. 

Sözler tutulmalı, beklentiler karşılanmalıdır

3600 ek gösterge sözünün bir an evvel yerine getirilmesi çağrısında bulunan Bilal Kara, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun eğitimcilerin beklentilerini karşılayacak şekilde çıkarılması için çalıştıklarını dile getirerek, “Sözler tutulmalı, beklentiler karşılanmalıdır” dedi. 

Öğretmen alımında liyakati ölçmeyen mülakat sistemi kaldırılmalıdır

Mülakat sisteminin kamu vicdanını yaraladığını, sosyal maliyeti de yükselttiğini vurgulayan Bilal Kara, öğretmen alımında liyakati ölçmeyen mülakat sisteminin kaldırılması gerektiğini kaydetti.

Eğitim sistemindeki sorunlu alanlardan birinin de ücretli öğretmenlik olduğunu ifade eden Bilal Kara, “Hem misyon hem de vizyon; ücretli öğretmenlik değil, öğretmenlere hak ettiği ücretin ödenmesi ve kadrolu istihdamın esas alınmasıdır. Öğretmen adayının bu kadar çok olduğu Türkiye’de ücretli öğretmenliğin devam ettirilmesi ve 2023 Eğitim Vizyonu’nda da yer verilmesi abesle iştigaldir” değerlendirmesinde bulundu.

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ