Uşak Ufuk
19 Ağustos 2022 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kalacak yer sorunu yaşanıyor
24 Eylül 2021 Cuma 10:17

Kalacak yer sorunu yaşanıyor

Kalacak yer sorunu yaşanıyor

CHP Uşak İl Başkanı Ali Karaoba, Uşak ve diğer illerde üniversite öğrencilerinin çok ciddi bir yurt ve kalacak yer sorunu yaşadığını ifade etti. Konuyla ilgili bir açıklama yapan CHP Uşak İl Başkanı Ali Karaoba, sorunların çözümü için kalıcı çözümlere yönelmek gerektiğini ifade etti. Popülist söylemlerle sorunların çözülmeyeceğini belirten Ali Karaoba, ilk, orta ve lise dengi okullarda da çok sıkıntılı durumlar olduğunu ifade etti. Karaoba, “Okulların açıldığı ilk gün itibariyle öğretmenler, öğrenciler ve velilerden okullarda yaşanan sorunlar ile ilgili bilgileri almaya başladık. Okullarda yaşanan sorunlar, aradan geçen iki haftada artarak devam etti. Yeni varyantları ile etkisini gittikçe artıran Covid-19 salgını nedeniyle, ailelerin sağlıklı bir eğitim öğretim yılına dair endişeleri sürerken, sınıf mevcutları eğitim paydaşlarında tedirginlik yaratıyor, ülke genelinde kimi okulda ise ikili eğitim yapılıyor. Özellikle birçok ilkokulda bu dönem 1. Sınıf mevcutlarının bir önceki senelere göre ortalama yüzde 20-25 oranda arttığı görülüyor. Birçok okulda 2., 3. ve 4. Sınıflarda mevcut ortalama 25-30 kişi arasında iken birinci sınıf mevcutları 35-45 arasında değişiyor. Pandemi öncesinde bile okullarda derslik eksiği nedeniyle sınıf kapasitesinin üstünde bir öğrenci sayısı ile eğitim verilirken, sosyal mesafenin sağlanması gereken salgın şartlarında öğrencilerin güvenle eğitim görmesi ve okulların salgının yeni yayılım merkezi olmaması için Türkiye genelinde en az 43 bin 627 dersliğe ihtiyaç var. Bu gerçeği 546 gün önce, 23 Mart 2020’de okullar uzaktan eğitime geçtiği gün söylesek de, aradan geçen neredeyse bir buçuk yıllık süreçte bu yönde bir girişimde bulunulmadı.

İhtiyaç duyulan ek dersliklerin yapılması bir yana, okullarda onarım ve deprem güçlendirme çalışmaları için uzaktan eğitimle geçen 18 ayda bir adım atılmayarak, ülke genelinde yüzlerce okul, yüz yüze eğitimin başladığı günlerde tamirata alındı ve okullarda “iki okul üst üste” eğitim başladı. Yani, sınıflarda ve okulda sosyal mesafe sağlamanın hayati önem arz ettiği günlerde tadilata alınan okullar nedeniyle sınıflar birleştiriliyor. Öğretmen ve öğrenciler, fiziki kapasitenin yetersiz olduğu okullarda ve sayıca kalabalık sınıflarda sosyal mesafeyi sağlamakta güçlük yaşandığını ve okullarda neredeyse her gün bir pozitif vaka yaşandığını dile getiriyor. Okulların kapalı olduğu bir buçuk yıllık süre içerisinde MEB’in ihtiyaçları gidermemesi nedeniyle oluşan bu durum, yüz yüze eğitime dair tedirginliklerin artmasına neden oluyor.Okullar açılalı iki hafta oldu, gelinen noktada vaka tespit edilen okul sayısının 872, kapanan sınıf sayısının 774 olduğu belirtiliyor.” Dedi. 

Öğretmen atamalarının da yapılmadığını belirten Karaoba, “Bu süreçte ihtiyaç duyulan öğretmen ataması da yapılmadı. 700 binden fazla öğretmen atama beklerken sadece 20 bin atama yapıldı. Buradan çağrımızı tekrarlıyorum: MEB bir defaya mahsus 107 bin öğretmen ataması yaparak öğrencilerin mağduriyetini acilen gidermelidir!

Bu arada, öğrencilerimizin öğrenme kayıplarının ne şekilde ve nasıl telafi edileceğine dair MEB yol haritasını hala paylaşmadı. Kayıp zaman ve bilginin telafi edilmesi ihtiyacı net! Bakanlığın detaylandırılmış bir genelge yayınlayarak eğitim kayıplarını öğrenci, sınıf ve okul bazlı tespit etmesi acilen gerekiyor.  Üç öğrenciden birinin eğitim imkanlarına erişemediği bu dönemde hiçbir kayıp olmamış, her okul, her sınıf, her öğrenci aynı sevideymiş gibi yapmak, bir neslin kaybına neden olacaktır. Diğer taraftan, bugün milyonlarca üniversite öğrencisi yurt sorunu yaşıyor. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı 773 yurtta, üniversite öğrencilerinin sadece yüzde 18,5’ine barınma imkanı sağlanıyor. Yurt sorununun yanı sıra, yüksek öğretimde burs son derece önemli bir ihtiyaç; ancak ekonomik krizden etkilenen ailelerin ve öğrencilerin burs ihtiyacı için 2021 yılı bütçesinde bir iyileştirmenin yansımadığını gördük. KYK burslarında 2016'da yüzde 21'lik bir artış yapılsa da, sonraki artışların son derece yetersiz olması ile verilen burslar her yıl daha fazla enflasyona yenik düştü. Ailesinin binbir zorlukla okuttuğu gençlerin aldıkları burs ise, “Elinize, dilinize dursun” denilerek bir lütuf olarak görülüyor. Eğitimdeki sorunlar bu zihniyet ile çözülmez. Türkiye'nin geleceği eğitimdedir. Ve geleceğimiz için, bilgili, sorgulayan, araştıran öğrenciler yetişecek bir eğitim sistemine acilen ihtiyaç vardır.” Diye konuştu. 

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.