Uşak Ufuk
01 Ağustos 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KANSER TÜRLERİNE KARŞI UYARDI
11 Şubat 2020 Salı 07:00

KANSER TÜRLERİNE KARŞI UYARDI

KANSER TÜRLERİNE KARŞI UYARDI

 

4 Şubat Dünya Kanser Günü 2020

Günümüzde kanser hem dünya hem ülkemiz için ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Dünya genelinde yaklaşık her 6 ölümden biri, ülkemizde ise her 5 ölümden biri kanser nedeniyle gerçekleşmektedir.

Kanserden ölümlerin yaklaşık üçte biri; tütün kullanımı, yüksek beden kitle indeksi (fazla kilolu ya da şişman/obez olma), meyve ve sebzeden fakir beslenme, yetersiz fiziksel aktivite ve alkol tüketimi gibi başlıca beş davranışsal ve beslenme ile ilgili risk faktöründen kaynaklanmaktadır. Oysa günümüzde kanserlerin %30-50’ye yakınının, risk faktörlerinden kaçınma ve mevcut kanıta dayalı önleme stratejilerinin uygulanması yoluyla önlenebilir durumda olduğu bilinmektedir. Ayrıca, erken tanı konmuş ve uygun şekilde tedavi edilmişse birçok kanserin iyileşme olasılığı da yüksektir.

Ülkemizde Dünya Sağlık Örgütü tarafınca taranması önerilen; meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserleri için, toplumun kaynaklarına ve hastalık yüküne uygun olarak tarama programları yürütülmektedir. Ülke genelinde kanser taramaları; Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) , Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM), Sağlıklı Hayat Merkezleri(SHM) ve Aile Sağlığı Merkezleri(ASM) de ücretsiz olarak yapılmaktadır.

 

Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü’nün yeni üç yıllık teması “kararlıyım ve yapacağım” olarak belirlenmiş olup 2018’de başlatılmıştır. 3 yıl sürecek “kararlıyım ve yapacağım” kampanyasının orta noktası olan 2020 yılı, bireysel kararlılığı güçlendirici bir eylem çağrısıdır ve geleceği etkilemede bugünden eyleme geçmenin önemini vurgulamaktadır.

4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle İl Sağlık Müdürlüğü tarafından  kanserin erken teşhis edilmesinin tedavi sürecine sağlayacağı katkı konusunda vatandaşların farkındalığını artırmak ve onları bilgilendirmek amacıyla Karun Alışveriş Merkezinde kanser tedavisinde erken teşhis sayesinde başarılı olmuş kişilerin olumlu duygularının yansıtıldığı portre fotoğraf sergisi beraberinde konu hakkında bilgilendirici broşürlerin yer aldığı stant kurularak halka yönelik bilgilendirme yapılmış,ücretsiz kanser taramaları için ; 30-65 yaş arası kadınlar her beş yılda bir yapılan  rahim ağzı kanseri taraması ve 40-69 yaş arası kadınlarda her iki yılda bir yapılan  meme kanseri taraması için Sağlıklı Hayat Merkezi KETEM’e, 50-70 yaş kadın ve erkekler iki yılda bir yapılan barsak kanseri taramaları için aile hekimlerine yönlendirilmişlerdir.

                                                                                                                         Dr. Sedat KAVAS

                                                                                                                          İl Sağlık Müdürü

 

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.