Uşak Ufuk
22 Ağustos 2019 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KANYON FESTİVALİ YAPILDI
23 Nisan 2019 Salı 08:20

KANYON FESTİVALİ YAPILDI

Bu yıl ilk kez Kanyon Ekstrem Festivali düzenlenen etkinliklerle yapıldı

Bu yıl ilki gerçekleştirilen Ulubey Kanyonu Ekstrem Festivali düzenlenen açılış törenin ardından motosiklet gösterileri ve çeşitli etkinliklerle yapıldı.  Festivalin açılış törenine Vali Funda Kocabıyık'ın yanı sıra Belediye Başkanı Mehmet Çakın,  Ulubey Kaymakamı Onur Özaydın, Ulubey Belediye Başkanı  Veli Koçlu, Uşak Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adem Duru, Vali Yardımcısı Ömer Kalaylı, İl Jandarma Komutanı J. Albay Yalçın Baysal, İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder, ilçe kaymakamları, daire müdürleri vatandaşlar katıldı.

Festivalin açılışında konuşan Vali Funda Kocabıyık, festivalin, kentin en önemli turizm destinasyonu olan Ulubey Kanyonunu tanıtmak amacıyla düzenlendiğini belirterek, "Ulubey Kanyonu 76 kilometre uzunluğuyla dünyanın en uzun ikinci kanyonu. Kanyon boyunca yer alan antik kentler de bölgenin sahip olduğu tarihi zenginliği gözler önüne seriyor. Biz de bu festivalle kanyonun doğal ve tarihi güzelliklerini tanıtmak istiyoruz. Bu festival motor sporu tutkunlarımızın bir araya gelmesi ve gösterilerini sunması bakımından da büyük bir buluşmadır." dedi. 

 Turizm Haftası dolayısıyla Uşak Valiliği tarafından düzenlenen festivale ülke genelinden 100'e yakın motokros yarışçısı katıldı. Kanyon üzerindeki bir alanda hazırlanan parkurda gösteri yarışı yapan sporculara Avrupa süpermoto şampiyonu Asrın Rodi Pak da katıldı. Bu arada festival kapsamında, akşam yapılacak olan Yusuf Güney konseri, Irak sınırında teröristlerle girilen çatışmada 4 askerin şehit olması nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi.

ULUBEY KANYONLARI DÜNYANIN EN BÜYÜK 2’İNCİ KANYONU

Ulubey Kanyonu (Ulubey Canyon) Uşak ilinin Ulubey ilçesi sınırları içerisindedir. ABD deki Arizona Eyaleti sınırları içersinde buluvnan Büyük Kanyon dan sonra dünyanın en büyük 2. kanyonudur. Bugüne kadar bilinmeyen kanyon, Ulubey Çayı ve Banaz Çayı boyunca devam eden bir ana kanyon ile buna bağlanan onlarca büyük yan kanyonlardan oluşur. Ulubey çayı, bütün kanyonu adeta saklı bir cennete çevirmiştir. Ulubey'de ilin güney ve güney batı kesimlerinde jeolojik yapının özelliğinden dolayı oluşan Ulubey Kanyonu, kanyondan geçen Dokuzsele Deresi’nde meydana gelen kirlilikten dolayı turizme açılamıyor. Kanyonun, dibinden geçen Dokuzsele Deresi temizlendiğinde yamaç paraşütü ve doğa turizmine açılması planlanıyor. Ulubey-Banaz kanyonları 500-100 m. genişliğe, 135-170 m. derinliğe ve 40-45 km. uzunluğa sahip olup Banaz, Ulubey akarsuları boyunca uzanmaktadır.  3.zamanın sonlarından 4.zamanın başlarına kadar olan dikey tektonik hareketlerden etkilenmiştir. Buna bağlı olarak Türkiye’nin Ege yöresinde Horst-Graben sistemi şekil almıştır. Kanyonun oluşumu, Büyük Menderes Grabeni’nin çökmesiyle karstik oluşum süreciyle bağlantılıdır. Bölgedeki kireçli, kumlu, balçıklı kalker yapı üzerinde Ulubey ve Banaz Akarsuları’nın oluşumunun ardından Büyük Menderes Çöküğünün baskısıyla, bölgede görülen doğal yapının kendisini içinde bulunan vadiye doğru yontmasının bir sonucudur. Büyük Menderes Grabeni’nin en az üç kez çökmesiyle birlikte yer aşındırma hareketleri (dinamik gençleşme) başladı ve böylece Ulubey Deresi’yle-Banaz Çayı’nın geçtiği bu bölgelerde derin menderes vadiler, eski vadiyi kuşatan tepeler ve teras şekiller meydana geldi.

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ