Uşak Ufuk
01 Ağustos 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KARAMANA FAHRİ DOKTORA
16 Aralık 2019 Pazartesi 07:26

KARAMAN'A FAHRİ DOKTORA

KARAMAN'A FAHRİ DOKTORA

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 27. Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Başkan Vekili İsmail Kahraman'a Uşak Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi. Fahri Doktora Tevdi töreni öncesi İsmail Kahraman, Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş’ı makamında ziyaret ederek, Şeref Defterini imzaladı. Uşak Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşen Fahri Doktora tevdi törenine, Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Cumhuriyet Başsavcısı Bünyami Korkmaz, İdare Mahkemesi Başkanı Sabri Burçin Arseven, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Uşak Vali Yardımcısı Adem Uslan, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 

Rektör Savaş: “İsmail Kahraman’ın 

hayat mücadelesi; Türk gençliğine 

milli şuur aşılamada örnek oluyor”

İsmail Kahraman’ın; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilik yıllarından başlayan ve daha sonra Milli Türk Talebe birliği başkanlığıyla devam eden hayat mücadelesinin, Türk gençliğine bir ufuk kazandırdığını ve milli şuur aşılamada örnek olduğunun altını çizen Savaş, “En zor zamanlar da ülkemizin siyasi krize sürüklenmemesi için çaba harcayarak örnek davranışlar gösterdiniz. Ülkemizin ekonomik, sosyal, siyasal ve hukuksal alanda kalkınması ve gelişmesi için önemli katkılarda bulundunuz. Ülke çıkarları adı altında dünyayı sömüren ve bu hesapları uğruna çocukları ve savunmasız kadınları öldüren anlayışa karşı her fırsatta merhameti ve insani değerleri vurgulayarak dünya mazlumlarının ümidi haline gelen ve katıldığı her ortamda savunduğu adalet, eşitlik, hakkaniyet ve merhamet vurgusuyla insan onurunu yücelten söylemleri sayesinde ülkemizin ve yüce milletimizin uluslararası alandaki saygınlığına yücelten Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Bey’in en zor zamanlarında yanında durarak en büyük yol arkadaşı oldunuz. 15 Temmuz 2016 gecesi, Türkiye Büyük Millet Meclisinin 27. Başkanı sıfatıyla Meclis Başkanı olarak bulunmanızdan dolayı çok şanslıyız. O gece, “Kaptanlar gemileri terk etmez, ben fare değilim” diyerek ve abdestinizi alarak meclise gittiniz. Kapılara açarak bu milletin gönlünde taht kurdunuz. Halkımızın sokaklara inmesinde örnek oldunuz. Milletimizin iradesini temsil eden yüce Meclisimizdeki takdire şayan direnişinizle ikinci kez “Gazi Unvanını” almasını sağladınız. Bugüne kadar ülkemizin milli menfaatlerinin korunmasında vermiş olduğunuz üstün hizmetlerden ve gayretlerden dolayı sizlere şükran borçluyuz. Bu nedenle zat-ı alinize takdim edilecek Fahri Doktora unvanını kabul buyurmanız üniversitemiz ve ilimiz açısından bir onurdur.” şeklinde konuştu. Açılış konuşmasının ardından Rektör Savaş, Uşak Üniversitesi Senato kararını okudu.Program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Açılış konuşmaları öncesi Uşak Belediyesi Tasavvuf Müziği Topluluğu mini bir konser verdi.

 

Bölgesel Bir Üniversiteden, 

Güçlü Bir Devlet Üniversitesine

Fahri Doktoranın tevdi edilmesinin ardından duygularını paylaşan İsmail Kahraman, kararı alan Uşak Üniversitesi Senato üyelerine teşekkür ederek, “Bölgesel bir üniversiteden, güçlü bir devlet üniversitesi seviyesine emin adımlarla yol alan Uşak Üniversitesi’nde bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Uşak Üniversitesi’nin şahsıma gösterdiği kadirşinaslık ve tevdi ettikleri fahri doktora vesilesiyle başta muhterem Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem Savaş’a ve senatonun değerli üyelerine şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.Törende “Eğitimin Gayesi: İyi İnsan” konulu bir konferans veren İsmail Kahraman, gençlere tavsiyelerde bulundu. Eğitimin hedefi konusundaki tespitlerini aktaran Kahraman, “Bilindiği gibi maarif; her devletin ve toplumun öncelikli meselesidir. Maarif kelimesinin kökü olan marifet; edinilmiş beceriler ve bilgiler demektir. Eğitim; çocuk, genç veya yaşlı, insanları yetiştirmek, bilgi ve becerilerini oluşturmak, sağlam bir karaktere ve dini inanca sahip birer şahsiyet olmalarını temin etmek için yapılan çalışmalardır. Hedefi topluma iyi insan kazandırmaktır.” şeklinde konuştu.

 

Kahraman: “Öğrenmek Doğal

 Bir Mutluluk Kaynağıdır”

İslam inancına göre insanın, günahsız doğarak, melek mertebesinde olduğunu anlatan Kahraman, “İnsanı; ailesi, okulu ve toplum eğitir, şekillendirir ve geliştirir. İnsan doğuştan düşünme özelliğine sahiptir. Nefs idrakten hoşlanır. İnsan bilmediklerini, kendisinden önceki kişilerden, bilgi sahibi olanlardan öğrenmeye çalışır. Öğrenmek doğal bir mutluluk kaynağıdır” ifadelerini kullandı.

BERKAY ÖZYAYLA / HALİL ASLAN

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.