Uşak Ufuk
19 Ağustos 2022 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karaoba: Kadın üyelerimiz artıyor
28 Temmuz 2021 Çarşamba 09:29

Karaoba: Kadın üyelerimiz artıyor

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlı Aka, Uşak’taki kadın teşkilatıyla bir toplantı yaptı.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlı Aka, Uşak’taki kadın teşkilatıyla bir toplantı yaptı. Ketteki bir düğün salonunda, CHP Uşak İl Başkanı Ali Karaoba, İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Ayaz ve CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım’ın da katıldığı bir programda, kadın üyelerle bir araya elen Aylin Nazlı Aka, burada kadın haklarına yönelik yapılan çalışmalar ve faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Programda CHP Uşak İl Başkanı Ali Karaoba da bir konuşma yaptı ve kadınların siyasette beklenen düzeyde temsil edilmediğini ifade etti. Kentte kadın üye sayısının artması için her köyde üye çalışması yaptıklarını belirten Karaoba, “Şu anda ilimizdeki tüm köylerimizde kadın üyelerimiz var. Uşak’ta 2 bin 300 kadın üye var 7 bin 600 üyemize göre yüzde 27 ila 36 bandına geliyoruz. Siivaslı’da yüzde 36 oranında kadın üyemiz var ve bunu yüzde 50’nin üzerine çıkaracağız” dedi.               

Kadınların zaman zaman şiddet ve tacizlere maruz kaldığını belirten Karaoba, şöyle konuştu: “Kadınlar birlikte olduğu kişi veya eşleri tarafından fiziksel saldırıya uğruyor. Erkekler evlendiği kadını malı gibi görüyor. Ben istemezsen yaşayamazsın diyor. Kadınlara diyorum ki ancak örgütlenerek ayağa kalkabilirsiniz. Erkek egemen toplumda maalesef kadınların örgütlenme oranı ve siyasetteki yeri yüzde 5 bile değil. 20 yıldır ülkemizi AKP yönetiyor ve kadın cinayeti ve istismar oranı çok yüksek. Kadınların çok zor kazandığı İstanbul sözleşmesini bir gecede kaldırdı. İlk iktidarda İstanbul sözleşmesine tekrar geçeceğiz.” Öte yandan CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım ve CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlı Aka da bir konuşma yaptı. Programın sonunda, CHP Uşak İl Örgütlerine üye olan kadınlara parti rozetleri takıldı. 

Öte yandan Türkiye genelinde başlattıkları "YaşamHak Projesi" kapsamında Uşak'a gelen Nazlıaka, kentte birtakım ziyaretlerde bulundu.

"YaşamHak Projesi"ni hayata geçirdiklerini dile getiren Nazlıaka, şöyle konuştu: "Kovid-19'un nasıl bir aşısı var, şiddetin de bir aşısı var. O da eşitliktir. Siz eğer kadınla erkeği eşit görmezseniz, kadını toplumun nesnesi olarak görüp, öznesi olduğunu kabul etmezseniz, kadını iki cinsiyetten biri değil, ikinci cinsiyet olarak konumlandırırsanız, onu bir mal, bir eşya gibi tariflerseniz o zaman kendinizde ona şiddet uygulama hakkını da buluyorsunuz. Onun için istedik ki biz her ne kadar şu anda iktidarda olmasak da her ne kadar biz şu anda icracı konumda olmasak da öyle bir proje yapacağız ki tüm şiddet mağduru olan kız kardeşlerimize, tüm istismara uğrayan çocuklarımıza ve onların ailelerine ulaşacağız." Proje kapsamında genel merkezlerinde bir çağrı merkezi kurduklarını ifade eden Nazlıaka, "Tüm kız kardeşlerimize dokunmaya devam ediyoruz. Çünkü şunu çok iyi biliyoruz. Bir kadın bir erkeğe göre ekonomik olarak daha güçlü olmayabilir. Bir kadın bir erkeğe göre fiziksel olarak da güçlü olmayabilir. Ama bilgi de çok önemli bir güçtür. Onun için biz o kadınlara, o kız kardeşlerimize, o istismara uğramış çocuklarımıza ve ailelerine haklarını anlatıyoruz. Bilgi gücünü ellerine veriyoruz. Böylelikle onların hayata sıkı sıkıya tutunmasını sağlıyoruz." diye konuştu. Nazlıaka, kadını ekonomik anlamda da güçlendirerek huzurlu bir toplum yaratmayı amaçladıklarını, kadınların her yerde eşit temsil edileceği bir Türkiye için çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi. BERKAY ÖZYAYLA / AA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.