Uşak Ufuk
17 Ocak 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KENT PARK HEM ZOR HEM MALİYETLİ
10 Ekim 2019 Perşembe 07:28

KENT PARK HEM ZOR HEM MALİYETLİ

Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, “Gönül Buluşmaları” programı kapsamında, ilk olarak Atatürk ve Fevzi Çakmak Mahallesi sakinleriyle bir araya geldi.

Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, “Gönül Buluşmaları” programı kapsamında, ilk olarak Atatürk ve Fevzi Çakmak Mahallesi sakinleriyle bir araya geldi. Uşak Belediye Başkan Yardımcıları ve birim müdürleriyle birlikte vatandaşın sorularını yanıtlayan Başkan Mehmet Çakın, kent merkezinde yaklaşık 110 bin metrekarelik alanda uygulanacak olan kent park projesini, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ’nin destekleriyle tamamlayacaklarını belirterek, “Baktık ki mevcut ekonomik koşullar çerçevesinde belediye bünyesinde bu projeyi tamamlamak mümkün, ama hem zor, hem de çok maliyetli. Burayı TOKİ marifetiyle yapacağız ve arta kalan kaynağı diğer ihtiyaçlar için değerlendireceğiz” dedi.  

 

“YIL SONUNA KADAR YOL VE ALTYAPI ÇALIŞMALARINI TAMAMLAMAK HEDEFİMİZ”

Belediyenin yeniden yapılandığını ve çalışmalara devam ettiğini belirten Mehmet Çakın, “Kimin başlattığına bakmaksınız projeleri tamamlamak bizim asli vazifemizdir ve küçük büyük demeden tüm taahhütlerimizi yerine getireceğiz. Ekibimizi oluşturduk ve görev değişikliğinden dolayı kimsenin belediyecilik anlamında bir sorunla karşılamasın diye ne gerekiyorsa yaptık. Hızlı bir şekilde yapılanmamız tamamlandı ve çalışmalarımız başladı. Ekiplerimiz temel belediyecilik hizmetleri anlamında hiçbir eksik olmaması için, gerekeni yapmaya başladılar. Park, bahçe ve yollarla ilgili ne gerekiyorsa yapılıyor. Yollarımızdaki asfaltlama çalışmalarını da başlattık ve yarım kalan kaldırım çalışmaları da hızlı bir şekilde bitirilecek. Önümüzdeki yılın sonuna kadar altyapı ve yollarla ilgili hiçbir problem kalmaması, önümüzdeki yılın sonuna kadar nihai hedefimiz olacak. İnşallah çamurlu yolumuz, sorunla kanalizasyonumuz ve park ve bahçe problemimiz kalmayacak” dedi.

 

Atıl kalan her türlü kaynağı bertaraf edip, gerçekten ihtiyacımız olan bölümlere personel aktarımı yaptık

Zaman, finansman ve insan kaynakları yönetimini etkin ve verimli bir şekilde yaptıklarını dile getiren Mehmet Çakın, “Atıl kalan her türlü kaynağı bertaraf edip, gerçekten ihtiyacımız olan bölümlere personel aktarımı yaptık. Daha fazla ihtiyaç olan bölümlere yönlendirmeler yaptık. Bunu kabul edenler ve etmeyenler oldu. Hizmetlerin en az israfla yapılması için çalışıyoruz, gösterişten uzak duruyoruz. Tüm arkadaşlarımız bu konuda maksimum hassasiyet gösteriyorlar. Halkımıza yaptıklarımızı anlatacağız ve bu tip toplantıları sık sık gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

 

"KENT PARKI TAMAMLAMAK 

HEM ZOR, HEM DE ÇOK MALİYETLİ"

“Bir taraftan mahallelere tek tek hizmet ederken, elbette söz verdiğimiz ikinci konu, önceki dönemlerden yarım kalan veya istemeden atıl bırakılan projeleri devam ettirip, canlandıracağımızı söylemiştik” diyen Mehmet Çakın, şöyle devam etti: “Bu kapsamda Uşak için önemli olan Millet Bahçesi, yani eski adıyla kent park projesini hızlı bir şekilde tamamlamak için çalışmalara başladık. Baktık ki mevcut ekonomik koşullar çerçevesinde belediye bünyesinde bu projeyi tamamlamak mümkün, ama hem zor, hem de çok maliyetli. Uşak Belediyesi olarak kaynakların tamamını buraya harcayacağımıza, diğer alanlara taşımaya karar verdik. İktidarla uyumlu belediyenin avantajlarını da kullanacağımızı da ifade ettik. Seçimden sonra Çevre ve Şehircilik Bakanımız ilimizi ziyaret ettiğinde, projenin TOKİ eliyle tamamlanmasını ve sonra da Uşak Belediyesi’ne devredilmesinin talimatını verdi. Böylelikle de yaklaşık 50 milyonluk maliyetli projenin tamamlanmasını, bakanlık üstlendi. Uşak harkulade bir millet bahçesine kavuşmuş olacak. Buradan arta kalan kaynağı da, Atatürk ve Fevzi Çakmak Mahallesine yapacağımız mahalle konağına veya yeni pazaryerinin inşasına harcayacağız.” Öte yandan Başkan Çakın, mahallelinin talep ve önerilerini dinleyerek, karşılıklı fikir alışverişinde bulundu. 

 

TEMA UŞAK İL TEMSİLCİSİ: BURASI

YEŞİL ALAN OLARAK KULLANILMALI

Öte yandan konuyla ilgili daha önce demeç veren TEMA Uşak İl Temsilcisi Barış Metin, bu alanın yeşil alan olarak kalmasını istemişti. TEMA Uşak İl Temsilcisi Doç. Dr. Barış Metin, Uşak Belediyesi’nin uygulama projesini TOKİ’ye devrettiği kent parkın halkın ihtiyacı olan yeşil alan olarak değerlendirilmesini ve burada betonarme her hangi bir yapıya müsaade edilmemesi gerektiğini açıkladı. Son dönemlerde cami projesiyle tartışma konusu olan ve geçtiğimiz günlerde TOKİ’ye uygulama projesi devredilen kent park alanıyla ilgili değerlendirme yapan TEMA Uşak İl Temsilcisi Doç. Dr. Barış Metin, kentin öncelikli ihtiyacının yeşil alan olduğunu ve ortaya konacak çalışmaların halka yeni nefes alma noktaları oluşturacak şekilde tasarlanması gerektiğini söyledi. Uşak’ın kent merkezinin yoğun bir şekilde betonarme yapılarla dolduğunu ve vatandaşın temel ihtiyaçlarından birinin yeşil alan olarak saptandığını kaydeden Metin, “Kent park projesi, ilimiz için küçümsenmeyecek bir alanda uygulanıyor ve söz konusu alanın halkın dinleneceği ve çocukların zaman geçirebileceği şekilde değerlendirilmesi gerekiyor. Bildiğimiz kadarıyla proje daha önce belediyedeydi ve son gelişmeler bunun artık TOKİ tarafından uygulanacağını ortaya koydu. TOKİ’nin yapacağı çalışmalarda, kentin ihtiyaçlarına sadık kalmasını istiyoruz. Uşak’ın öncelikli ihtiyacı yeşil alandır ve yeşil alanlar gelecek kuşaklara miras kalmalıdır. Kent park alanında 3 tane tescilli yapı var ve bunların da proje kapsamında, vatandaşa yarar ve ilimize katma değer sağlayacak şekilde değerlendirilmesi gerektiği düşünüyoruz” dedi.

HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.