Uşak Ufuk
26 Haziran 2019 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kırmızı et için çözüm yolu sundu
08 Kasım 2018 Perşembe 07:46

Kırmızı et için çözüm yolu sundu

Uşak Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sezer, küçükbaş hayvancılığa daha fazla önem verilmesi gerektiğini söyledi.

Uşak Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sezer, küçükbaş hayvancılığa daha fazla önem verilmesi gerektiğini söyledi. Uşak Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sezer, kırmızı et ihtiyacının, büyükbaş yerine küçükbaş hayvancılığın arttırılmasıyla karşılanabileceğini ifade etti. Koyun, keçi ve diğer hayvanlada daha fazla yavru alındığını, ayrıca daha kısa sürede hayvanın kesime hazır hale geldiğini belirten Uşak Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Sezer, bu sektörün yaşadığı çoban sıkıntısının ise devletin SGK desteği vermesiyle giderilebileceğini kaydetti. 

60 milyon olan küçükbaş hayvan sayımız ise 43 milyonlara düştü. Burada ters orantı var. 

Uşak Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Sezer, “Geçmiş 30 yılda Türkiye, büyümesine paralel oranda hayvancılık ve tarımda büyümesini gerçekleştiremedi. 1990’lı yıllarda 51 milyon olan nüfusumuz günümüzde 81 milyona çıktı. 60 milyon olan küçükbaş hayvan sayımız ise 43 milyonlara düştü. Burada ters orantı var. Türkiye’nin büyümesi artmış, hayvancılıkta ise küçülme olmuş. Nüfus artışının ötesinde hayvancılıkta da büyüme olması gerekiyordu. Böyle olsaydı, bugün bu sorunları yaşamazdık” dedi. Mevcut çiftçilikle uğraşan işletmelerin önü açılmalı. Elinde 5-10 hayvanı olan üreticinin bu sayıyı 200’e çıkarması lazım. İçilen sütün kalitesinin artması için tarım işletmelerinin büyüyerek profesyonelleşmesi lazım. Bu dönüşümü Türkiye yapması lazım. Çifçilik hayvancılık profesyonelleşmeli. Türkiye’nin dört bir yanındaki tüketici mercimek bekliyor, mısır bekliyor, süt bekliyor . Verimli olan topraklarımızda mercimek de soya da mısır da hepsini üretiriz. Bunun önünü açılması lazım. Üretim metodları ve teşvik sistemleri gelişmesi lazım” dedi. 

uşak ticaret borsası başkanı:küçükbaş hayvanda 6-7 ay gibi kısa sürede kesime hazır hale geliyor

Kırmızı etin artırılmasının yollarını anlatan Sezer, “Büyükbaş hayvancılık metodu ile gittiğimiz sürece, sürekli ithal ete ihtiyaç duyarız. Büyükbaşta 100 hayvandan 90 yavru alabilirsiniz. Küçükbaşta ise 100 hayvandan 180 yavru alıyorsunuz. Büyükbaş hayvan yavruladıktan sonra 14-15 ayda kasaba hazır hale gelirken, küçükbaş hayvanda 6-7 ay gibi kısa sürede kesime hazır hale geliyor. Küçükbaş hayvan, Anadolu tabiriyle sofrada daha bereketli bir hayvandır. Derisi, ayağı, kellesi ve eti her şeyi paradır. Tarih boyunca küçükbaş hayvancılıkla bu noktaya kadar gelinmiştir. Biz aslımıza dönmediğimiz sürece bu ithal sıkıntısından kurtulamayız” diye konuştu. HALİL ASLAN

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ