Uşak Ufuk
08 Mayıs 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KIŞ DÖNEMİNE HAZIRLAR
09 Aralık 2019 Pazartesi 07:46

KIŞ DÖNEMİNE HAZIRLAR

KIŞ DÖNEMİNE HAZIRLAR

Kış şartlarında karayolları ulaşımının aksamaması için ekip ve ekipmanları her anlamda hazır eden Karayolları 25’inci Şube Şefliği’nde, sezon açılışı nedeniyle kurban kesildi.  Burada kısa bir açıklama yapan Karayolları 25’inci Şube Şefi Tuncay Günay, tüm ekiplerin ulaşımın aksamaması için büyük bir özveri ile çalışacağını belirtti.  Buzlanma ve gizli buzlanma, kar nedeniyle ulaşıma kapanan yollarda 24 saat esasına göre çalışacaklarını söyleyen Tuncay Günay, “Uşak’ta faaliyet gösteren özverili ve vatandaşın menfaatini düşünen bir ekibimiz var. Kış dönemi için tüm ekipmanlarımızı da hazırladık ve bu sezonda ulaşımın aksamaması için canla başla çalışacağız. Ekiplerimiz sürekli teyakkuzda ve sahada olacaklar. Bizler ulaşımın devamlılığının önemini biliyoruz ve bu bilinçle hareket ediyoruz. Çünkü; eğitimin, sağlığın, güvenliğin, ticaretin ve sosyal hayatın devamlılığı için ulaşım olmazsa olmazdır” dedi. 

 

Huzurlu ve güvenli bir yolculuk yapması için her zaman tedbirli olunmalı

Sürücülerin zorlu kış şartlarına hazırlıklı olmasını tavsiye eden Tuncay Günay, kış lastiği, zincir ve diğer ekipmanların araçlarda bulunmasını gerektiğini belirterek, “Ayrıca araçların periyodik bakımları mutlaka yaptırılmalıdır. Huzurlu ve güvenli bir yolculuk yapması için her zaman tedbirli olunmalı” ifadelerini kullandı.  Günay, “Kışı sorunsuz geçirmek isteyen sürücüler, lastik, motor, silecek ve akü gibi araç aksamlarını kontrol ettirmek için oto tamirlercilerinin yolunu tuttu.  Kazalara meydan vermemek için soğuk havalar kendini hissettirmeden araçları kış şartlarına göre hazırlamak gerekiyor. Kış aylarında kaza riski artıyor. Sürücülerin, motor bakımından başlayarak hiçbir detayı atlamadan araçlarının kış bakımını yaptırmaları hayati önem taşıyor.

Kış bakımında, aracın baştan aşağıya bakım onarımının yapılmaması kışın olumsuzluklarla neden olabiliyor. Kışlık bakımda sadece antifriz ve silecek suyu değişimi yapıp donmayı engellemeye çalışmak yeterli değil. Bunun yanında kışlık lastik, zincir, çeki halatı eksiklerinin giderilmesi ve şanzıman, diferansiyel ve motor bakımlarının yanı sıra radyatörlerdeki su ile akülerin çalışıp çalışmadığı da kontrol edilmeli.

Kışa girerken tek başına antifriz değişimi yeterli değildir. Bunun yanında şarj ve marş dinamoları da mutlaka kontrol edilmeli. Kışlık lastikler takılırken balans ayarlarının da yeniden yapılması gerekiyor. Zorunlu kış lastiği uygulaması ise ticari araçlar için 1 Aralık'ta başlıyor.”

HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.