Uşak Ufuk
19 Eylül 2020 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KIZILAYA KAN BAĞIŞINDA BULUNUN
20 Haziran 2019 Perşembe 08:00

KIZILAY'A KAN BAĞIŞINDA BULUNUN

Kızılay Kan Merkezi Uşak Şube Müdürü Dr. Umut Bilgin Koçak, 14 Haziran kan bağışçıları günü nedeniyle bir açıklama yaptı.

HALİL ASLAN/// Kızılay Kan Merkezi Uşak Şube Müdürü Dr. Umut Bilgin Koçak, 14 Haziran kan bağışçıları günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Umut Bilgin Koçak, “14 Haziran, ABO kan grubu sistemini bulan Nobel ödülü sahibi bilim insanı Karl Landsteiner’ın doğum günü olması sebebiyle her yıl tüm dünyada “dünya gönüllü kan bağışçıları günü” olarak kutlanmaktadır. Amacı, ihtiyaç sahipleri için kan veren gönüllü kan bağışçılarını kutlamak ve gönüllü güvenli kan ihtiyacına toplumun dikkatini çekmektir. Türk Kızılayı kan hizmetleri konusunda sadece ülkemizde değil, tüm dünyada kan konusunda saygın bir kimlikle anılmasını sağlayıcı, her türlü alt yapı, eğitim, araştırma ve geliştirme çalışmalarını yaparak, bu kapsamda ulusal ve uluslararası ilişkileri geliştirmeyi vizyon edinmiştir” dedi. 

Umut Bilgin Koçak, “Tüm Dünya’da kan bağışçılarına adanan bu gün de Türk Kızılayı tarafından gönüllü ve düzenli kan bağışlayan kişilere teşekkür edilmekte, yaptıkları bağış sayısı doğrultusunda kan bağışçılarına madalya takdim edilmektedir. Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü’nde kamuoyunda gönüllü kan bağışının öneminin pekiştirilmesi ve yaygınlaştırılmasına ilişkin bilgilendirme yapılarak, kan bağışı konusunda davranış değişikliği ve kalıcı bilinç yaratılması amaçlanmaktadır” diye konuştu. 

 

Uşak Kan Merkezi Müdürü Dr. Umut Bilgin Koçak, kan vermenin yararları hakkında şu  açıklamalarda bulundu: “Kandaki yağ oranı düşer. Kemik iliğinin yağlanması önlenir ve sürekli kan yapımı canlı tutulur. Kan bağışından sonra yeni hücreler hemen dolaşıma katılır ve bu şekilde vucud daha sağlıklı olur ve kendinizi daha zihinde hissedersiniz.Vücud kendini yeniler. Kalp krizi ihtimalini %90 oranında azaltır. Vücuttaki toksitler atılır. Kan veren kişide baş ağrısı, stres , yüksek tansiyon , yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmeine katkı sağlar.  Kan bağışında bulunan kişiler AIDS , Hepatit B , Hepatit C , Sifiliz gibi tahlilleri ücretsiz yaptırırlar ve bu bilgiler kızılay tarafından gizli tutulur. Eğer bu hastalıklardan birine sahipseniz bu bilgi sadece size söylenir. Ayrıca tahlil sonuçlarınızı bir hafta içinde nufus cüzdanınızla ve bizzat kendiniz başvurarak alabilirsiniz. İnsanı psikolojik olarak rahatlatır. Bir insana faydalı olabileceği fikri o kişiye iç huzur verir. Kişinin kendini gerçekleştirme sürecine katkıda bulunur. Bir gün kendinin de kana ihtiyacı olabileceğini düşünerek kendini mutlu hisseder”.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ