Uşak Ufuk
19 Şubat 2019 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kurumdaki gelişmeleri anlattı
06 Temmuz 2018 Cuma 10:22

Kurumdaki gelişmeleri anlattı

Mezun olduktan sonra işe başlayan hem okuyan hem çalışan Rektör Savaş insanın kendisine bir hedef seçmesini ve bu hedef doğrultusunda yılmadan usanmadan çalışması gerektiğini söyledi.

Mezun olduktan sonra işe başlayan hem okuyan hem çalışan Rektör Savaş insanın kendisine bir hedef seçmesini ve bu hedef doğrultusunda yılmadan usanmadan çalışması gerektiğini söyledi. 

Basın mensuplarından Uşak Üniversitesinin daha etkin tanıtılması noktasında yardım beklediğini söyleyen Rektör Savaş iyi üniversiteleri iyi öğrencilerin tercih ettiğini hatırlattı. Savaş ; " Dünyanın en iyi üniversitelerinden neden bahsediyoruz çünkü dünyanın en iyi öğrencileri oralara gidiyor. Biz Üniversitemizin iyi olduğu yönlerini ön plana çıkarabilirsek buraya iyi öğrenciler gelecektir. Hocalarımız bazen bize çok kötü öğrenciler geliyor diyor, ben de diyorum ki kusura bakmayın bu bizim hatamız. Biz araştırmalarımızla,bilimimizle ön plana çıksaydık ve bunu duyursaydık mesela Uşak Üniversitesinde bir eğitim fakültesi var, en iyi fakültelerden biri diye herkes oraya gelmek isteyecekti. Veya Uşak Üniversitesinde bir Tıp Fakültesi var ve en iyi Tıp Fakültelerinden biri, alt yapısıyla, yayınlarıyla vb. belki insanlar onu tercih etmeye başlayacaktı." şeklinde konuştu. Uşak Üniversitesinin 2016 yılında misyon farklılaşması ve ihtisaslaşma konusunda deri, tekstil ve seramik konusunda pilot üniversite olarak belirlendiğine değinen Rektör Savaş bu minvalde yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Göreve geldiklerinde misyon farklılaşmasın konusunda pilot seçilen diğer 4 üniversiteye 50-60 milyon TL civarı ödenek sağlanırken Uşak Üniversitesine 10 milyon TL gibi bir ödenek ayrıldığını belirten Rektör Savaş yapılan çalışmalar neticesinde, özellikle Milletvekili Av. Mehmet Altay ve 26. Dönem Milletvekili Dr. Alim Tunç’un destekleriyle bu ödeneğin 49 milyon 600 bin TL'ye çıkarıldığını söyledi. Rektör Savaş bu paranın son kuruşuna kadar verimli kullanılması noktasındaki hassasiyetini de ifade etti. 

UŞAK'TA İKİ YERDE TEKNOPARK YAPILACAK 

Uşak'ta iki yerde teknopark yapacaklarını bu parklardan birinin buluş merkezi olacağını diğerinde ise bu buluşların prototiplerinin üretilmesinin planlandığını aktaran Rektör Savaş konuyla ilgili olarak şunları söyledi: " Bir AR-GE yaptınız bir ürün ortaya çıktı bu ürünü üretip sanayiciye vereceğiz. Bugün Rektör yardımcımı İstanbul'a gönderdim oradaki Teknoparklar ı gezecekler. Gebze'deki ve Yıldız Üniversitesindeki teknoparkları gezecekler ve oradaki modeller beğenilirse dışlarının aynı olmasını iç dizaynının farklı olmasını düşünüyoruz. Dolayısıyla orada da hızlı bir çalışma yapıyoruz." 

"ÖĞRENCİLERİMİZ BİZİM ASIL DEĞERLERİMİZİ KAYBETMEMELİ" 

Göreve geldiğinden bu yana kampus içerisinde çevre düzenlemesi yaptıklarını, yeşil alanları artırdıklarını, çok önemsedikleri gençler için bisiklet yolları yaptıklarını anlatan Rektör Savaş ; " Gençler maalesef bu yaşta sosyal medya gibi yerlere takılıp en değerli zamanlarını kaybediyorlar. Biz istiyoruz ki kampuste ata binme, ok atma gibi ata sporlarının yapılabileceği alanlar olsun. Öğrencilerimiz buralarda ata binsin, bunları öğrensinler bunlar bizim esas değerlerimiz kaybetmememiz gerekiyor. Bunun için bir araştırma yapıyoruz. Spor Toto ile görüştük buradan gerekli finansmanı sağlayabilirsek kampüs içerisinde at çiftliği kurmayı istiyoruz" dedi. 

"ŞEHRE KATKIMIZ OLMASI İÇİN KOORDİNASYONLA ÇALIŞMAMIZ GEREKİYOR" 

Beş yıllık strateji planı hazırlıklarına başladıklarını aktaran Rektör Savaş bunu oturup masa başında da yazabileceklerini ancak böyle bir şey yapmak istemediklerini, Uşak'ın bütün dinamiklerinin bu planda yer almasını istediklerini vurguladı. Rektör Savaş: " Basın gelsin, sanayici, yerel yönetim mensupları, kamu kuruluşları gelsin bizden ne bekliyorlarsa bu üniversiteden 5 yıllık planda ne istiyorlarsa ortaya koysunlar biz de stratejimizi ona göre ayarlayalım, bu insanların beklentilerine cevap verecek şekilde koşalım istiyoruz. Dolayısıyla stratejik planımızı bu insanların beklentileri doğrultusunda yaparsak biz Uşak'taki dinamiklerin ihtiyaçlarına cevap verebiliriz. Aksi halde ne olur? Biz burada eğitim öğretim yaparız, çocukları mezun ederiz diploma veririz giderler şehre katkımız olmaz. Şehre katkımız olması için koordinasyonla çalışmamız gerekiyor" dedi. 

 

"ÇÖZÜLMESİ GEREKEN ÖNEMLİ

 BİR YOL SORUNUMUZ VAR" 

Göreve geldikleri günden bu yana Uşak Valisi Salim Demir'in, Uşak Milletvekillerinin ve Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan'ın kendisine her konuda destek verdiklerini vurgulayan Rektör Savaş hepsine ayrı ayrı teşekkür etti. Bisiklet yolu yaptığı için Belediye Başkanı Cahan'a ayrıca teşekkür eden Rektör Savaş Uşak Üniversitesindeki yaşanan bir sıkıntının da çözülmesi konusunda bu mercilerden yardım istedi. Yeni yapılan kız yurdundan gençlerin üniversiteye yürüyerek geldiklerini ve bazı kendini bilmez kamyoncuların öğrencilere tacizde bulunduklarını belirtti. Muratbey Uşak Basketbol takımının Uşak Üniversitesinin spor salonunu kullandığını ve maç zamanları girişi çıkış yoğunluğu sebebiyle gerekli önlemlerin alınmadığını ileri süren Rektör Savaş; " Allah korusun birisi buraya bomba ile gelse ve patlatsa bir sürü insan ölse bunun sorumlusu kim olacak. Biz diyoruz ki bize arkadan bir yol yapın. Şimdi yeni yaptığımız stadyum da bitti orayı da şehir kullanacak. Biz bütün tesislerimizi halka açmak istiyoruz, halk gelsin kullansın devlet yapmış bunu milletin parası, niye bunları kapatalım ki? O nedenle girişin yan tarafından bir yol istiyoruz gelen oradan girsin stadyum da işi varsa görsün salona gitmesi gerekiyorsa gitsin kampusun içine girmesin istiyoruz. Öbür taraftan da kız öğrencilerimiz oradan alalım kampus içinde ring yapalım, duraklarımız olsun indir birdir yapalım oradan da çıksın. Saatlerce otobüsler burada park ediyor, 50 tane otobüs orada bekliyor dolayısıyla sıkıntı yaratıyor. Kız yurdu içinde çok önemli çünkü orada 3 bin tane öğrencimiz var. Buna bir çözüm bulunmasını istiyoruz"  Toplantıya Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adem Duru, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Öntuğ ve Rektör Danışmanı Dr. Öğretim Üyesi Emre Vadi Balcı da katıldı. İHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ