Uşak Ufuk
20 Eylül 2019 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR İÇİN FARDINDALIK
29 Mayıs 2019 Çarşamba 07:11

LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR İÇİN FARDINDALIK

Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, 25 ve 31 Mayıs arasında çeşitli etkinliklerle farkındalık faaliyetlerine sahne olan Lösemili Çocuklar Haftası için açıklamalarda bulundu.

Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, 25 ve 31 Mayıs arasında çeşitli etkinliklerle farkındalık faaliyetlerine sahne olan Lösemili Çocuklar Haftası için açıklamalarda bulundu. Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, löseminin nasıl anlayışılacağı ve bu konuda anne ve babaların nasıl bir yol izleyecekleri konusunda çeşitli bilgiler verdi. Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, “Lösemi;  vücudu mikroplara karşı savunan lökositlerin yani beyaz kan hücrelerinin (akyuvarlar) kontrolsüz şekilde çoğalması ile kendini gösteren bir kanser türü olup; vücuttaki kan üretim sistemini olumsuz yönde etkiler. Halk arasında kan kanseri diye bilinen hastalık; her yaşta görülebilmesine karşın özellikle 2- 5 yaş arası çocuklarda daha sıklıkla görülür. Hastalık ateş, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, burun ve diş eti kanamaları, deride morartılar, bacaklarda ağrı, kansızlık, fiziki muayene bulgularında lenf bezlerinde büyüme, karaciğer ve dalak genişlemesi gibi belirtiler göstermektedir. Kan testleri ile tanı netleştirilebilir” dedi. 

Sedat Kavas, sözlerini şöyle sürdürdü: “Löseminin nedenlerine bakıldığında kesin sebebi bilinmemekle birlikte bazı genetik hastalıklar; benzen ve formaldehit gibi sanayide kullanılan kimyasallar; yüksek düzeyde radyasyona maruz kalma;  virüsler (Örneğin HIV) gibi hem genetik hem de çevresel faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir. Hamilelikte sigara, alkol ve uyuşturucu kullanmak ve gebeliğin ilk üç ayında röntgen çektirmesi gibi durumlar ile de lösemi oluşumu arasında ilgiye işaret eden bulgular vardır. İleri yıllarda genetik testler lösemi riski yüksek kişileri belirlemede kullanılabilir ancak o döneme kadar lösemi hastalarının birinci derece akrabaları düzenli olarak doktora muayene olmalı ve kan testi yaptırmalıdır.”

“Lösemi hastalığının tedavi süreci diğer kanserlerde olduğu gibi oldukça yorucu ve zordur” diyen Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, şöyl e devam etti: “Ancak günümüzde lösemi tedavi edilebilir bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Tedavide ilaçla tedavi (kemoterapi), radyasyon tedavisi (radyoterapi), bağışıklama tedavisi (İmmunoterapi) ve kemik iliği nakli başlıca yöntemlerdir. Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis lösemi tedavisinde de başarıyı arttırmaktadır. Ülkemizde kemoterapi ve kemik iliği nakli batı ülkeleri seviyesinde başarı ile yapılmaktadır. Ancak uygun iliğin bulunabilmesi için bağışlar büyük önem taşır.”

Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, “Toplumda lösemi hastalarının iyileşme şansının olmadığını düşünülmesi ve taktıkları maske yüzünden hastalığın bulaşıcı sanılması bu çocukların en büyük sorunları arasındadır. Kemoterapi ilaçları vücudu koruyan hücreleri de etkilediğinden en ufak bir mikrop ağır ateşli hastalıklara neden olur. Bu nedenle lösemili çocuklar çevredeki mikroplardan korunmak amacı ile maske takarlar. Lösemi bulaşıcı bir hastalık değildir. Bu zor hastalıkla mücadele eden çocuklarımız asla rencide edilmemeli,  onlara ve ailelerine moral vererek destek olunmalıdır. Lösemili çocukların tedavisi için mutlaka kan bağışı yapılmalı, donör olarak küçük bir çocuğu hayata bağlayabileceğimiz unutulmamalıdır” ifadelerini kullandı. 

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ