Uşak Ufuk
12 Haziran 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MAAŞLAR ERİMESİ
13 Ocak 2020 Pazartesi 08:00

MAAŞLAR ERİMESİ

MAAŞLAR ERİMESİ

Eğitim Bir Sen Uşak Şube Başkanı Bilal Kara, kamu görevlilerine verilen zammın vergilerle tahsil edilmemesi gerektiğini söyledi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Eğitim Bir Sen Uşak Şube Başkanı Bilal Kara, ek ders esaslarındaki adaletsizliklerin giderilmesi, ek ders ücretlerinin artırılması, başta hizmetli, memur, şefler olmak üzere, genel idare hizmetleri ve yardımcı hizmetler sınıfı personelinin mali ve özlük haklarında iyileştirmeler yapılması, akademik özgürlüğün, hukuka bağlılığın ve çalışma barışının esası için üniversitelerde rektörlerin yetkilerinin sınırlandırılması, idari iş ve tasarruflarının denetlenmesi, idari personele üniversitelerarası merkezî tayin hakkı verilmesi,  muvafakat keyfîliğinin kader olmaması; idari personele, akademik personele tanınan geliştirme ödeneği ve yükseköğretim tazminatı başta olmak üzere, bazı özlük ve mali hakların verilmesi gerektiğini ifade ederek, “Eğitim bir bütündür. Eğitim çalışanlarının sorunları çözüme kavuşturulmadan, eğitime katkılarının, emeklerinin karşılığı ödenmeden başarı beklemek olmayacak duaya amin demektir. Bu nedenle, eğitim çalışanlarının memnuniyeti, temel sorunlarının çözümü ve talepleri eğitim politikasının ilk sırasına konulmalıdır” dedi. Her platformu, eğitim çalışanlarının sorunlarının konuşulduğu, çözümün tartışıldığı, önerilerin görüşüldüğü mekânlar hâline getirdiklerini belirten Eğitim Bir Sen Uşak Şube Başkanı Bilal Kara, “Son toplu sözleşmede izzeti kuşandık, zillete imza atmadık. Tekliflerimiz rasyonel, makul ve makbul tekliflerdi. Ancak, Kamu İşveren Heyeti’nin gerçekleri görmemekteki ısrarı, sürecin mutabakatsızlıkla sonuçlanmasına; hakem kurulunun hakkaniyete aykırı karar vermesi, haklarının iyileştirilmesini bekleyen kamu görevlilerinin hayal kırıklığına uğramasına neden olmuştur. Gelinen nokta, toplu sözleşme düzeninin ve sendikal mevzuatın değişmesi gerektiğini ortaya koymuştur. 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu düzeltilmedikçe hakça pazarlık mümkün değildir. 4688 sayılı Kanun da toplu sözleşme masası da adil bir şekilde yeniden düzenlenmeli, sendikal hayat üzerindeki yasaklar kaldırılmalıdır. Bunun için elimizden gelen çabayı göstereceğiz” şeklinde konuştu.

 

Eğitim Vizyon Belgesi 

artık icraata dönüşmelidir

2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde belirlenen hedeflerin artık somut eylem adımlarına dönüşmesi gerektiğini dile getiren Eğitim Bir Sen Uşak Şube Başkanı Bilal Kara, sözlerini şöyle sürdürdü: “Eğitim çalışanlarının ve eğitim sisteminin sorunları palyatif tedbirlerle, zülfüyâre dokunmayan kararlarla çözülemeyecek kadar derindir. Sürdürülebilir politikalar, eğitimin paydaşlarıyla istişare edilmesiyle mümkündür. Değişim ve dönüşüm adımları meşruiyet tartışmasına maruz kalmamalı, süreç, sahadaki tecrübelerle, paydaşların görüşleriyle olgunlaştırılmalıdır. Eğitim sistemine yapısal çözümler geçici değil, kalıcı müdahalelerle mümkündür. Biz bu konuda üzerimize düşeni yapmaya hazırız.” 

 

Sözler tutulmalı, ek göstergenin kapsamı genişletilmelidir

Eğitim çalışanlarına yönelik vaatlerin bir an önce yerine getirilmesi gerektiğini kaydeden Bilal Kara, Cumhurbaşkanlığı ikinci 100 Günlük Eylem Planı’nda ve 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi’nde yer verilen 3600 ek göstergenin daha fazla zaman geçirilmeden tüm eğitim çalışanlarını kapsayacak şekilde bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

 

Meslek kanunu çıkarılmadan öğretmenlik hak ettiği yere gelemez

Öğretmenlik mesleğinin hak ettiği noktaya gelmesi izin herkesin üzerine düşeni yapması, elini taşın altına koyması gerektiğini vurgulayan Bilal Kara, “Bu bağlamda atılması gereken en önemli adım Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun çıkarılmasıdır. Mesleki standartlara kavuşmamış bir öğretmenlik sistemiyle eğitimde hedeflenen yerlere ulaşılması mümkün değildir. Öğretmenlik, kariyer mesleği hâline getirilmelidir. Sendika olarak, sahadan edindiğimiz tecrübeyi de entelektüel kapasite ve birikimimizi de en iyiyi üretmek için paylaşmaya hazırız” diye konuştu.

 

Farklı istihdam modellerine

 son verilmeli, atamalar 

kadrolu yapılmalıdır

Öğretmen istihdamında farklı modellere son verilmesi, atamaların kadrolu yapılması çağrısında bulunan Bilal Kara, şöyle konuştu: “Ucuz ve güvencesiz hizmet alımı emek sömürüsüdür. Sözleşmeli, ücretli, vekil, fahri gibi kadrosuz istihdam türleri statü hukuku anlayışına yakışmıyor. Ücretli öğretmenlikle mesleğin standartlarını düşürmek, öğretmenin emeğini ucuzlatarak personel masraflarından kısıntı yapmak, eğitimin kalitesine ve öğretmenliğin statüsüne ciddi bir darbe vurmaktır. 3+1 düzenlemesi elbette önemli bir adımdır ama yeterli değildir. Bütün kamu sistemi bir an evvel kadrolu istihdamda birleştirilmeli, adaletsizliklere son verilmelidir.” Bilal Kara, istihdamda güçlük çekilen yerlerde teşvik sisteminin hayata geçirilmesi gerektiğini, bunun yapılması durumunda bazı sorunların çözüme kavuşturulacağını söyledi.

 

İdari kadrolarda görev 

yapan personelin özlük, mali ve 

sosyal hakları iyileştirilmelidir

Yardımcı hizmetler, genel idare hizmetleri ve teknik hizmetler sınıfı çalışanlarının eğitim sisteminin ana unsurları olduğunu, eğitime katkılarının inkâr edilemeyeceğini ifade eden Kara, “Özlük, mali ve sosyal haklarda öğretmenlerle aradaki farklar giderilmelidir. Eğitim bir bütündür, ortaya çıkan eser ise herkesin ortak gayretinin sonucudur. Bu bütünlüğü sağlamanın yolu, idari kadrolarda görev yapan personeli özlük, mali ve sosyal haklar bakımından öğretmenler gibi ele almaktan geçmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.