Uşak Ufuk
21 Nisan 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MEHMET AKİF İNANI UNUTMADI
08 Ocak 2020 Çarşamba 08:00

MEHMET AKİF İNAN'I UNUTMADI

MEHMET AKİF İNAN'I UNUTMADI

Memur Sen Uşak Şube Başkanı Muhammet Ali Aloğlu, sendikasının kurucusu olan Mehmet Akif İnan’ı saygı ve rahmetle andı. Memur Sen Uşak Şube Başkanı Muhammet Ali Aloğlu, “Onun zihin dünyamızı harekete geçirme kararlılığı ile kitlesel tavra dönüşen eylemci, örgütçü kişiliği arasında muazzam bir uyum vardır. Uyumun sırrı, inandığı gibi yaşamasında, yaşadığı gibi inanmasındadır. Akif İnan, hayatı ve davayı, maddi manevi bölümlere ayırmayan tevhidi bir kavrayışın insanıdır. O, akıl terini alın terinden ayırmayarak ülkesinin ve milletinin hem ekonomik hem demokratik mücadelesine, kurucu genel başkanı olarak örgütlediği Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen’le yeni bir boyut kazandırmıştır. Eğitim-Bir-Sen, Akif’in, milletin inanç dünyası ve iradesiyle kaynaşan ideallerin etkili örgütlü güce dönüşen en canlı, en dinamik eseridir.”Akif İnan ve arkadaşlarının, küstahça bin yıl süreceği söylenen 28 Şubat’ın ve sonraki darbe denemelerinin tehdit ve tahditleri karşısında susmayarak, kenara çekilmeyerek, bütün yurtta, tüm kamu kurumlarında örgütlenme hareketi başlattığını vurgulayan Memur Sen Uşak Şube Başkanı Muhammet Ali Aloğlu, “Eğitim-Bir-Sen, Memur-Sen ve bağlı sendikaların faaliyetiyle Anadolu’da yeni bir ses, yeni bir duruş, bakış, yürüyüş başlamıştır. Yasakçı düzenin toplum mühendisliklerine karşı, tarihsel kök bağlarıyla gerçekten bin yıldır süren bir hareketin yenilenen, aktif, diri bilinci, ülkenin entelektüel birikimi olan eğitimcilerin aydınlık dili ve tavrıyla direnmiştir. Başörtüsü yasağının, katsayı engelinin, kesintisiz sekiz yıllık eğitim dayatmasının kaldırılması gibi birçok antidemokratik uygulamaya son verilmesi, eğitim kurumlarımızın fiziki şartlarından müfredata kadar yapılan iyileştirmelerde Eğitim-Bir-Sen’in emeği, katkısı ve imzası vardır” şeklinde konuştu.  ‘Erdemliler hareketi’ olarak başlayan sendikal yolculuklarında Akif İnan’ın mirasına sahip çıkarak onu yeni kuşaklara aktarmanın gayreti ve heyecanı içerisinde olduklarını dile getiren Memur Sen Uşak Şube Başkanı Muhammet Ali Aloğlu, “Çabalarımız artarak devam edecektir. Kurucu genel başkanımız olmasının ötesinde köklü bir hareketin lideri olarak hiç unutmayacağımız, unutturmayacağımız, hep hayırla yâd edeceğimiz Mehmet Akif İnan’a bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum” ifadelerini kullandı. Akif İnan’ın sendikayı kurarken sancısının çok fazla olduğunu belirten Memur Sen Uşak Şube Başkanı Muhammet Ali Aloğlu, şunları söyledi: “Sendikayı kurdu, bir de çam fidanı dikti. Çam fidanı uzun süre toprağın yüzeyinde bekler, hemen büyümez ama yerin altına kök salar. Bu çığır açma özelliği ile bir bakış açısını da yıkmak istiyordu. Eğitim-Bir-Sen’i ve Memur-Sen’i kurarak sadece yakınan ve yazan bir camiadan, yaşayan, taraf olan, yaşatan, yayan bir camiaya geçmenin örgütlenmeyle mümkün olacağına inanıyordu.”  

 

MEHMET AKİF İNAN KİMDİR?

1952 yılında İlkokulu bitirdi. 1958'de Urfa Lisesi'nden Maraş Lisesi'ne sürgün gönderildi. Aynı yıl bir grup arkadaşıyla Derya Gazetesi'ni çıkardı. Bir yıl sonra Maraş Lisesi'nden mezun oldu ve ilk Konferansını Urfalı Şairler üzerine verdi. Aynı yıl içinde Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne kaydoldu. İki sene sonra bıraktı.

1960 yılında Kahramanmaraş'ta Necip Fazıl Kısakürek ile tanıştı. 1962 yılında tekrar üniversiteye döndü ve 1972'de mezun oldu. Bu süre içinde 1962-1964 yılları arasında Hilal Müessese Müdürlüğü'nü yaptı. 23 Temmuz 1965 günü evlendi. 1964-1969 yılları arasında Türk Ocağı'nda faaliyet gösterdi. 1969'de Nuri Pakdil ile birlikle Edebiyat Dergisi'ni kurdu. 1969-1972 arasında Türk Taşıt İşverenleri Sendikası'nda uzmanlık görevinde bulundu. İlk kitabı "Edebiyat ve Medeniyet Üzerine" yi 1972 yılında çıkardı. İlk şiir kitabını ise 1974 yılında Hicret adıyla çıkardı. 1975'de Kısa dönem askerlik yaptı. Daha sonra 1976-1990 yılları arasında Mavera Dergisi'nde kurucu olarak yer aldı. 1977-1980 yıllarında Gazi Eğitim Enstitüsü'nde Türkçe Edebiyat öğretmenliği yaptı. Bu dönemde eğitim Enstitüleri için Oktay Çağlar ile beraber "Yeni Türk Edebiyatını hazırladı. Daha sonra Ankara Fen Lisesi öğretmenliğine atandı. Vefatına kadar bu lisede öğretmenlik yaptı. 1985 yılında "Din ve Uygarlık" adlı denemeler kitabını çıkardı. 1991'de "Tenha Sözler"i yayınladı. 1993-2000 yıllarında Eğitim-Bir'i kurdu ve başkanlığını üstlendi. Aynı zamanda Memur-Sen Konfederasyonu başkanlığını yürüttü. 1998'de Kanal 7'de kültür ve sanat programı hazırlayıp sundu. 1999 Haziran'da rahatsızlandı ve ölümcül hastalığı teşhis edildi. Aynı yıl Aralık ayında Urfa'ya döndü. 6 Ocak 2000 günü bu şehirde öldü.  HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.