Uşak Ufuk
23 Mayıs 2022 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Memur maaşı enflasyona göre verilmeli
18 Nisan 2022 Pazartesi 08:36

Memur maaşı enflasyona göre verilmeli

Memur maaşı enflasyona göre verilmeli
Türk Sağlık Sen Uşak Şube Başkanı Mehmet Özkuk, açlık ve yoksulluk sınırının giderek artığını ve asgari ücretin geçinmeye yetmediğini ifade etti. Çalışanların haklarının verilmesi için enflasyon farkı oranında zam yapılması gerektiğini belirten Mehmet Özkuk, “Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2022 Mart ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Mart 2022 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 6.184,14 TL olarak hesaplandı.  Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 13.446,69 lira olarak belirlendi. Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre 775,11 TL, %6,12 oranında arttığını gösterdi” dedi.
“Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre 263,61 TL, %5,63 oranında yükseldi ve 4.945,98 lira olarak hesaplandı” diyen Mehmet Özkuk, şöyle devam etti: “Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise Mart ayında 4.713,91 lira olarak tahmin edildi.Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Mart 2022 verilerine göre günlük 111,325 lira olduğu belirlendi. Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 3.339,75 lira oldu. Mart 2022 itibari ile ortalama 6.285,60 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %53,13’ünü oluşturdu.”
Özkök, “Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde 1.374,16 lira olarak belirlenen kira gideri ise Mart 2022 ortalama maaşının %21,86’sına denk geldi. Buna göre bir memur, ortalama maaşının %74,99’unu yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı. Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının %25,01’i kaldı. Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Mart 2022 maaşından geriye yalnızca 1.572,03 TL kaldı.” dedi. 
Mart ayı asgari geçim sonuçlarını değerlendiren Kahveci, enflasyon farkının aylık olarak maaşlara yansıtılması çağrısını bir kez daha yineledi. Kahveci, “Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezimizin yaptığı araştırma, içinde bulunduğumuz zaman diliminde enflasyonun ne denli hızlı bir artış gösterdiğini ortaya koymaktadır. Öyle ki, yaptığımız bu çalışmaya göre sadece 2022 yılında dört kişilik ailenin geçinme giderleri üç ayda 3074, 13 TL artmıştır. Yani bu rakamlara bakıldığında memurlarımızın alım gücü de aynı oranda düşmüştür. Aradan altı ay geçtikten sonra ödenecek olan enflasyon farkı şu anda yaşanmakta olan erimeyi telafi etmemekte, sadece dönemsel bir telafiyi içermektedir. Dolayısıyla, bu dönemlerde enflasyon farkının aylık olarak maaşlara yansıtılması kamu çalışanlarının enflasyona ezdirilmemesi yönünde olumlu bir adım olacak, alım gücünün korunmasını sağlayacak ve memurlarımızın bir nebze olsun nefes almasına katkıda bulunacaktır. Türkiye Kamu-Sen olarak enflasyon farkının aylık mahsuplaşma yoluyla maaşlara eklenmesi talebimizi bir kez daha buradan ilan ediyoruz” dedi. Asgari ücrete haziran ayında zam yapılması ile ilgili gündemdeki tartışmalara değinen Özkuk, “Asgari ücrete ikinci bir zam gündemde konuşuluyor. Kamu çalışanları içinde mutlaka ek zam ve refah payı verilmelidir. Kamu çalışanlarının maaşları reel olarak arttırılmalıdır. Ek zam memurun anasının ak sütü gibi helaldir. Refah payı olmazsa olmazımızdır. Enflasyon farkı her ay aylık olarak yansıtılmak zorundadır. Temmuz ayı beklenmesin. Bir an önce kamu çalışanları için bu taleplerimiz hayata geçsin Türkiye Kamu-Sen olarak bu haklar teslim edilene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Hakkımızı alacağız. “ dedi. Kamu çalışanları için bayram ikramiyesi taleplerini de yinelediklerini kaydeden Özkuk,  “Bayram ikramiyesinden mahrum olanlar kamu çalışanları. Önümüzdeki Ramazan Bayramı’ndan itibaren buna son verilmesinin ve kamu çalışanlarına da Bayram ikramiyesi ödenmesini istiyoruz” dedi. HALİL ASLAN
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.